
Suđenje optuženima za ubistvo novinara i izdavača Dnevnog telegrafa i Evropljanina Slavka Ćuruvije i danas je odloženo iz istog razloga kao i pre dva dana - zbog bolesti Zore Dobričanin Nikodinović, advokatice Milana Radonjića i Ratka Romića.
Novinarka iz Šapca Isidora Kovačević je pre nekog vremena izveštavala o tome da je njen grad mesecima zatrpan đubretom, o prepunim kontejnerima, prljavom kolovozu i trotoaru i odsustvu dezinfekcije u sred pandemije. One koji su za takvo stanje odgovorni nije ni pominjala, ali evo, nekoliko meseci kasnije v.d. direktora JKP "Stari Grad Šabac" Nikola Begović ju je u jednoj emisiji pozvao da dođe da obavi razgovor sa njim i "da se uveri koliko je poseban".
Još jedan uzbunjivač iz Kazneno-popravnog zavoda u Šapcu koga zastupaju advokati Pištaljke dobio je privremenu sudsku zaštitu.
Širom sveta krenula je kampanja Media4Women, u kojoj i NUNS učestvuje, te ona traje od 1. do 14. marta, u kojem se podstiče na osnaživanje žena u medijskom prostoru, budući da i dalje postoji velika nejednakost između žena i muškarana. No, dvonedeljna globalna kampanja ističe važnost rodne ravnopravnosti u medijima i kroz njih, uz fokus na osporavanje stereotipa. Nezavisno udruženje novinara Srbije je jedan od partnera u ovoj kampanji i u naredne dve nedelje pokušaće da ospori stereotipe i promeni sliku o rodnoj ravnopravnosti u medijima.
"Sloboda štampe u Srbiji još nije sasvim ugušena. Možeš da pišeš šta hoćeš, ali ne postoji garancija da ćeš to preživeti", izjavio je Milan Jovanović, novinar portala Žig Info. ARD (zajednička organizacija nemačkih regionalnih javnih radiodifuznih servisa) ocenjuje da je nezavisno novinarstvo u Srbiji pod pritiskom i dodaje da je TV N1 poznata po svom politički nezavisnom izveštavanju, a da su njeni zaposleni trenutno zabrinuti zbog jednog planiranog posla na srpskom tržištu kablovske mreže.
Pokušavajući da kontrolišu narativ o pandemiji, vlade u regionu okrenule su se drakonskim alatima, ućutkivanju medija, hapšenju kritičara i zatrpavanjem društvenih mreža zahtevima za uklanjanjem postova i uklanjanjem naloga.
Predsednik Advokatske komore Srbije (AKS) Viktor Gostiljac izjavio je da „danas u Srbiji advokatura uz novinarstvo, predstavlja najugroženiju profesiju, podaci to jasno govore“.
Srbija i Sjedinjene Države nalaze se među 25 država sveta u kojima je zabeležen najznačajniji pad u oblasti političkih prava i građanskih sloboda tokom poslednje decenije, jedan je od zaključaka izveštaja “Sloboda u svetu 2021 - Demokratija pod opsadom” međunarodne nevladine organizacije Fridom haus.
Nataša Jovanović, jedna od tri autorke istraživanja pod nazivom "Zaštita slobode govora u pravosudnom sistemu Srbije", a koje se odnosi na ugrožavanje medijskih radnika, u intervjuu za porta Nova.rs ističe da su na meti napada i pretnji najčešće novinari koji se kritički odnose prema vlasti ili otkrivaju različite koruptivne afere i nepravilnosti u sistemu.
Drugi osnovni sud u Beogradu osudio je u utorak Dragoljuba Simonovića, nekadašnjeg predsednika beogradske opštine Grocka, na četiri godine i tri meseca zatvora zbog organizovanja paljenja kuće novinara Milana Jovanovića.
Članovi redakcije nedeljnika na slovačkom jeziku „Hlas ljudu“ uputili su pismo Udruženju novinara Srbije u kome izražavaju nezadovoljstvo načinom funkcionisanja Upravnog odbora (dalje UO) ove ustanove čiji je predsednik Miloslav Hrćan iz Kovačice, kao i mešanjem u rad istog od strane pokrajinskog poslanika Pavela Surovog iz Kisača. Pismo prenosimo u celosti.
Mreža "SafeJournalists" najoštrije osuđuje fizički napad na novinara Visara Durikija u Prištini. Dana 25.02.2021. Visar Duriki se vraćao kući nakon ponoći kada su ga tri maskirana muškarca fizički napala. Slomili su mu zube i nos. Prebačen je u bolnicu gde mu je pružena lekarska pomoć. Nakon toga je pušten kući.
Specijalni predstavnik generalnog sekretara i šef Unmika Zahir Tanin izjavio je večeras da žali zbog napada i zastrašivanja novinara, kao i zbog ograničenja njihove slobode kretanja na Kosovu, uz ocenu da takvi incidenti stvaraju okruženje straha i autocenzure koja ljudima oduzima pravo da znaju.
Često dobijam pozive da svedočenjem ili savetovanjem pomognem procese rešavanje slučajeva ubistava novinara i nekažnjivosti nasilja nad novinarima. I uvek je teško formulisati upotrebljiva svedočenja, jer svaka situacija, svaki sistem potpuno su različiti.