Sagovornici Danasa ocenjuju da ova izjava predstavlja još jedan pokušaj vlasti da kroz spinovanje i targetiranje medija izbegne odgovornost za rastuće društvene tenzije.
Igor Božić, programski direktor N1 Srbija, kaže za Danas da Ana Brnabić koristi poziciju predsednice Skupštine za širenje dezinformacija, uvodeći u srpsku javnost novu tehniku širenja dezinformacija koju je on nazvao „dupli spin“.
„To je još jedan od načina na koji vlast izvrće istinu, na koji Ana Brnabić zloupotrebljava svoju poziciju predsednice Skupštine Srbije. Ona je uvela jednu novu tehniku dezinformisanja koju bih ja nazvao dupli spin. Prvo je iznela informaciju o tome da su studenti u blokadi napali profesorku, koja nije tačna, a onda ju je obrnula do te mere da za napad optuži medije koji prate studente u blokadi“, kaže Božić.
On ocenjuje da je tvrdnja Ane Brnabić potpuno suprotna istini.
Kako kaže, u napadu nije učestvovao nijedan student u blokadi, niti su mediji koji izveštavaju o protestima i studentima na bilo koji način tome doprineli.
„To je sve suprotno od istine, nit je u napadu učestvovao neki student koji je u blokadi, niti su mediji koji prate studente u blokadi na taj način stvorili i kreirali govor mržnje. Svaka čast Ani Brnabić što je u javni život u Srbiji uspela da uvede tehniku duplog spina“, kaže Božić.
Prema njegovom mišljenju, vrlo je jasno koji mediji u Srbiji šire mržnju, targetiraju pojedince i tako uzrokuju nasilje.
„Mediji o kojima Ana Brnabić vrlo rado govori imaju, prema Savetu za štampu, po 350 prekršaja Kodeksa novinara Srbije, a N1 nema nijedan, tako da to dovoljno govori o tome ko širi mržnju i ko se bavi dezinformacijama, lažima i targetiranjem ljudi“, navodi Božić.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Slobodan Cvejić mišljenja je da se Ana Brnabić u poslednjih par godina afirmisala kao jedna od „najžešćih promoterki kulture nasilja u Srbiji“.
„Pošto je veza između promocije SNS-ovske kulture nasilja i tragičnih ishoda (od vređanja i satanizacije do pojedinačnih, pa i masovnih ubistava) sve jasnija sve većem broju građana, oni ne mogu da urade ništa drugo nego da direktno izvrnu logiku: kada nadojen mržnjom s Informera i Pinka (ostareli) student, koji je možda i pod direktnom komandom nekog od Vučićevih paramilitarnih vođa, povredi profesorku i portira, Ana Brnabić, kroz obraze debele kao đon, tvrdi da je student ‘blokader’ pod uticajem N1“, kaže Cvejić.
On smatra da SNS sistematski oblikuje govor mržnje u javnosti i masovno ga širi uz pomoć medija koje kontroliše, često kršeći zakone.
„Vučić i kamarila se sigurno ponose visokom ‘stručnošću’ skupih medijskih savetnika i slepom odanošću jeftinih propagandnih pijuna, dok zapravo trajno uništavaju slobodne medije i kritičku misao“, kaže Cvejić.
Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji, Rade Veljanovski, ocenjuje da Ana Brnabić nije sposobna za samokritiku – ni prema sebi, ni prema stranci, ni prema vlasti koju predstavlja, a koja je, kako kaže, glavni uzrok dugogodišnjih problema u Srbiji, koji su kulminirali aktuelnim građanskim, pre svega studentskim, protestima.
„Tvrdnja da je televizija N1 odgovorna za to što je napadnuta profesorka Pravnog fakulteta potpuno je neosnovana – reč je o površnoj i proizvoljnoj frazi. Neka Ana Brnabić pogleda šta rade Informer i njegov glavni urednik Dragan J. Vučićević, i kakve poruke svakodnevno šalju javnosti, pa neka pokuša da zamisli kakve posledice mogu imati takve izjave i takve kampanje. To što oni rade predstavlja gotovo neprekidno huškanje na sukobe i na osvetničko ponašanje. Razume se da je atmosfera eskalirala, ali za to sigurno nije odgovorna N1“, navodi Veljanovski.
On ističe da je neophodno priznati činjenicu da su duboke podele u društvu zahvatile i medije, koji su sada takođe podeljeni po istim linijama kao i ostatak javnosti.
„Danas imamo gotovo potpunu podelu, pri čemu je na jednoj i na drugoj strani sve teže čuti drugačije mišljenje. I jasno je zašto je to tako – nije problem u tome što mediji koji su kritični prema vlasti ne žele da čuju drugačiji stav, već u tome što vlast pokazuje rigidnost i odbija bilo kakvu komunikaciju sa onima koji mogu da izraze slobodno i kritičko mišljenje. A to, naravno, vodi u sve dublje podele“, objašnjava Veljanovski.
On ocenjuje da je nesporno da prorežimski mediji dosledno staju uz vlast, ponašajući se kao njen produženi glas i preuzimajući njenu ulogu.
„Budući da je vlast ta koja ima moć, ona je i daleko odgovornija za ukupnu atmosferu i situaciju u društvu. Samim tim, i mediji koji rade u službi režima snose veću odgovornost za ovakvu klimu nego bilo koji drugi mediji“, zaključuje Veljanovski.
Napad na profesorku Mariju Karanikić Mirić dogodio se u ponedeljak ujutro, u kabinetu za obligaciono pravo na Pravnom fakultetu u Beogradu, kada je student treće godine M. S, koji je fakultet upisao još 2015. godine, fizički nasrnuo na profesorku i radnika obezbeđenja koji je pokušao da joj pomogne.
Prema svedočenju profesora i uprave fakulteta, student je najpre verbalno, a potom i fizički napao profesorku, zadao joj udarac pesnicom u nos, a zatim povredio i čuvara, kome je naneo teže povrede. U incidentu je povređen i jedan student koji je pokušao da razdvoji napadača od zaposlenih. Napad se dogodio oko 9.30 časova, a policija i hitna pomoć su ubrzo stigli na lice mesta.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je osumnjičeni identifikovan i zadržan, dok je povređenima ukazana lekarska pomoć u Urgentnom centru.
O ovom slučaju se ubrzo oglasila i predsednica Skupštine Ana Brnabić, koja je za napad indirektno optužila blokade fakulteta i medije poput N1.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.