13. avg 2016.

Nastavak zatvaranja novinara u Turskoj

zatvor_jail_flickrRepresija je masovna i ne poznaje granice. Strah je preblaga riječ za ovo što se događa

Klima straha nakon pokušaja vojnog udara u Turskoj ne jenjava, a obračun turske vlasti s nepodobnim novinarima i novinarkama gotovo je svakodnevna vijest. U periodu nakon neuspjelog puča, vlast je zatvorila više od 100 različitih medijskih kompanija, a izdano je više od 89 naloga za uhićenje novinara/ki, a njih najmanje 42 nalazi se u zatvoru (popis možete vidjeti ovdje). Njih 17, među kojima je poznata tv novinarka Nazlı Ilıcak, uhićeno je 30. srpnja pod optužbom pripadanja terorističkoj organizciji. Već idućeg dana uhićeno je šest novih osoba koje su radile za novine Zaman. Mnogim novinarima poništene su putovnice.

U srijedu, 10. kolovoza o.g. u gradu Diyarbakiru uhićeni su novinari Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk i Serbest Sertaç Kayar dok su izvještavali o eksploziji u gradu, izvijestio je Mapping Media Freedom. Kao doznajemo, novinari još uvijek nisu na slobodi. Njihovo oslobođenje zatražio je međunarodni PEN centar, upozorivši kako je prvom donesenom odredbom nakon što je uvedeno izvanredno stanje povećana ovlast policije, koja može zadržati osobe u pritvoru i do 30 dana, bez prava na privatnu konzultaciju s odvjetnikom.

Za Fairpress ovu situaciju komentirao je Turski novinar koji radi u Istanbulu, no zbog straha od zarobljavanja želio je ostati anoniman.

Novinari se i dalje nalaze u zatvoru, a njihovi odvjetnici su rekli kako ih policija jako loše tretira. Ne zna se još uvijek koliko će biti zadržani. Što se tiče opće klime po pitanju medija, gotovo su svi oni koji su bili kritički nastrojeni, zatvoreni, nezaposleni ili previše zastrašeni kako bi išta više govorili. S druge strane, izgradnja lojalističkog medijskog carstva je u tijeku.

Represija je masovna i ne poznaje granice. Većina novinara kojima su izdani nalozi za uhićenje, već su u zatvoru. Manji dio njih pokušavao se spasiti odlaskom, no putovnice su im poništene. Strah je preblaga riječ za ovo što se događa u Turskoj.

Prema najnovijem izvješću Mapping Media Freedom-a o kršenju medijskih sloboda u Europi, broj zaraobljenih novinara i novinarki porastao je za 52% u prvoj četvrtini 2016. godine. Kako se navodi, većina tih uhićenja dogodila se upravo u Turskoj. Christophe Deloire, glavni tajnik RSF-a izjavio je da turske vlasti ponovo prizivaju antiteroristički zakon, zaštitu državnih tajni ili vrijeđanje šefa države te traže da se to kažnjava zatvorom da bi zatvorili više novinara.

 Foto: Matt B / Flickr 

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend