01. feb 2017.

Policija ne bi smela da ćuti o prebijanju dečaka

To što iz niške Policijske uprave novinarima nije dostavljen nikakav odgovor o navodnom prebijanju dvojice gimnazijalaca prilikom njihovog hapšenja, nije dobra praksa jer se u ovom slučaju, prema rečima Saše Đorđevića iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, sumnja da su policajci prekršili svoja ovlašćenja.

Zbog toga, smatra Đorđević, postoji interes javnosti da bude upoznata sa ovim slučajem.

Policija je, dodaje, dužna da pismeno i usmeno objasni način podnošenja pritužbe protiv službenika, ukoliko građani imaju primedbe.

Pritužilac mora da bude upoznat o toku i ishodu pritužbenog postupka, kao i mogućnosti da podnese žalbu ako nije zadovoljan odlukom – objašnjava Đorđević.

On kaže da je Komisija za rešavanje pritužbi dužna da obelodani svoj rad, u slučaju u kome su roditelji podneli krivičnu prijavu protiv trojice policajaca koji su učestvovali u hapšenju jer, kako su rekli, nisu saznali koji je od njih povredio dečake.

Ipak, novinarima Južnih vesti iz Policijske uprave Niš nije dostavljen izveštaj Komisije nego je ovaj dokument dostavio otac oštećenog dečaka, ali novinari nisu upeli da utvrde da li je izveštaj autentičan.

Komunikacija sa policijom centralizovana i selektivna

Iako bi, dodaje Đorđević, trebalo da omoguće da informacije koje su važne za bezbednost građana stalno budu dostupne na lokalnom nivou, niška policija nema čak ni svoju internet prezentaciju.

Sve zavisi od „Odeljenja za medije i komunikaciju“ koje se nalazi u Kabinetu ministra. Reč je o telu na visokom političkom nivou u hijerarhiji, što usporava komunikaciju, a posebno je otežava na lokalnom nivou jer sve zavisi od Beograda – objašnjava Đorđević.

On naglašava da transparentnost i dostupnost informacija mogu povećati poverenje građana u policiju čiji je rad i po Zakonu o policiji javan.

Važno je da se time ne ometa operativan rad policije – dodaje.

Podela na “naše” i “njihove” medije

On dodaje i da mediji koji se bave istraživačkim novinarstvom uglavnom imaju pritužbe na komunikaciju sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.

Ističu da postoji podela na „naše“ i „njihove“ medije, a informacija bi trebalo da bude dostupna za sve podjednako i u skladu sa zakonom – dodaje Đorđević

Probleme su prijavljivali BIRN, CINS, KRIK i Insajder, ali i televizije B92 i RTS i štampani mediji kao što su Politika i Danas.

Puno pritužbi je, ističe, bilo tokom prošle godine jer su novinari teško dolazili do informacija o radu policije, a još teže do sagovornika koji će te informacije da predstavi.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend