08. dec 2018.

Figaro o napadima na Danas: Atmosfera u Srbiji kao Miloševićeve devedesete

Lov na „izdajnike naroda“ poprima novu dimenziju u Srbiji, gde je ovladala atmosfera koja podseća na ’90-e godine, kada je aktuelni predsednik (Aleksandar) Vučić bio ministar informisanja kod Slobodana Miloševića, piše francuski list Figaro.

U opširnom tekstu pod naslovom „Srbija: Povika na medije i protivnike“, francuski list prenosi, kako navodi, delove manifesta ekstremnodesničarske organizacije Nacionalna avangarda i dodaje da su najviši zvaničnici Srbije pozdravili u oktobru tu nevladinu organizaciju na okruglom stolu koji je organizovala o bezbednosti Srbije. Figaro piše da je u prvom redu na okruglom stolu bio državni vrh Srbije, Vučić, premijerka Ana Brnabić, ministar odbrane Aleksandar Vulin i predstavnik Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Marko Parezanović, koji je tada rekao da Srbiji prete „uništenje i subverzije od ljudi koje pripadaju opozicionim strankama, određenim medijima i NVO koje rade za inostranstvo“.

List ocenjuje da se time u Srbiju vraća stari slogan lova na „izdajnike nacije“ što dobija novu dimenziju poslednjih meseci, stvarajući atmosferu straha koja podseća na mračne ’90-e, kada je aktuelni predsednik Vučić, tada član Srpske radikalne stranke (SRS) bio ministar za informisanje u vlasti Slobodana Miloševića. Figaro navodi i da su se Danas, NIN i Vreme, „jedini nezavisni štampani mediji koji opstaju uprkos političkim pritiscima“ našli direktno na meti napada u tekstu „Psi su pušteni“ objavljenom na naslovnoj strani provladinog nedeljnika Ilustrovana Politika, što je osudila i međunarodna organizacija za zaštitu novinara „Reporteri bez granica“ kao „poziv na ubistvo i linč“. Ta organizacija je ocenila da je atmosfera sve zategnutija od dolaska na vlast Aleksandra Vučića, koji koristi državne medije da zastraši novinare nazivajući ih „izdajnicima“ i „špijunima koji rade za inostranstvo“.

List podseća i na slučaj s Danasom i karikaturom Predraga Koraksića Koraksa kome je zabranjena izložba u više gradova i prenosi ocene novinara Jugoslava Ćosića i pisca Filipa Davida da režim na „kalkulisan i direktan način“ pokušava da teroriše medije i celokupno društvo.

„Nalazimo se usred ’90-e godine. Ništa se nije promenilo“, ocenio je pisac Filip David, aludirajući na konflikte na Balkanu posle pada gvozdene zavese dok je za Radeta Radovanovića, novinara i dramaturga, „sadašnja situacija još gora: onda su mediji koji su bili smeli u kritici, imali barem podršku iz inostranstva“, navodi Figaro.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend