23. apr 2019.

Izvinjenje američkog novinara u ime svoje vlade zbog ubistva 16 radnika RTS-a

Američki istraživački novinar Džeremi Skejhil izvinio se večeras, na otvaranju međunarodne konferencije „Kraj nekažnjivosti za zločine nad novinarima“, u ime svoje države zbog toga što je, kako je rekao, tokom NATO bombardovanja hladnokrvno ubila 16 radnika Radio-televizije Srbije (RTS).

„Nikada od moje vlade niste čuli izvinjenje. Žao mi je što je moja vlada hladnokrvo ubila članove vaših porodica. Ja kao Amerikanac odgovoran sam za to bombardovanje“, rekao je Skejhil na otvaranju Međunarodne konferencije „Kraj nekažnjivosti za zločine nad novinarima“ u Beogradu.

Kako je dodao, izvinjenje do sada niko nije izgovorio, niti je proglašen krivim za bombardovanje RTS-a.

„SAD mnogo priča o slobodi medija ali niko nije postavio pitanje zašto je ubijeno 16 radnika koji su samo radili svoj posao“, rekao je on i dodao da razume porodice nastradalih radnika RTS-a koje traže odgovornost za taj čin.

Ono što je SAD uradio bio je ratni zločin, a nijedan čovak nikada nije izveden pred lice pravde. Molim se i nadam da će pravda biti zadovoljena, rekao je on.

Generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević je rekao da se već 20 godina pitamo zašto je ubijeno 16 civila koji su u RTS-u radili svoje poslove.

„Šta je hteo da uradi vrh RTS-a stavljajući ih u nemislost NATO bombama“, zapitao je i dodao da su bili bahati i bezosećajni da živote svojih kolega proglase nebitnim, nevažnim, beznačajnim, baš kao što je to uradio NATO“, rekao je Bujošević.

RTS će večno pominjati svoje kolege jer niko nema pravo da ubija novinare rekao je on i dodao da će RTS i dalje pokušavati da imena 16 kolega, budu upisana u Komitetu za zaštitu novinara, što dosad nije bio slučaj.

„Bilo bi ljudski da ovaj skup takav predlog podrži“, istakao je generalni direktor RTS-a.

Boban Kovačević, voditelj RTS-a koji je čitao „Vesti“ u trenutku napada, podsetio se na tu noć i rekao je da je nešto pre 2 sata krenuo u studio.

„Sedam ili osam minuta kasnije kamerman s kojim sam ušao u prostoriju više nije bio živ. Nestalo je svetlo, crni gusti dim bio je svuda oko nas. Urušio se i prolaz prema Aberdarovoj ulici. U proteklih 20 godina stalno se vraćam u vesti koje nisu završene, u zločin koji nije kažnjen. Zašto?“

Miroslav Medić, brat Siniše Medića (33) dizajnera programa koji je ubijen u ovom napadu, obratio se u ime porodica poginulih radnika i pozvao je prisutne da se minutom ćutanja oda pošta žrtvama.

Medić, koji je i danas radnik RTS-a podsetio je da su u toj medijskoj kući od početka NATO bombardovanja radili u smenama od 12 sati, i da je noću u televiziji bilo od 150 do 160 ljudi.

„U početku smo dolazili bez straha. Kako je vreme odmicalo, NATO je činio sve veće zločine i gađao repetitore i drugu emisionu tehniku, kada je najavljeno da RTS može biti legitiman vojni cilj počeli smo da dolazimo sa zebnjom“, rekao je on.

Zahtev direktora da makar noću radimo sa sigurnijeg mesta je odbijen, rekao je Medić.

Prema njegovim rečima, bombardovanje RTS-a je bio prvi teroristički napad, prvi put napad na jednu medijsku kuću, ubijeni su civili koji su samo radili svoj posao.

„Za nezapamćeni zločin niko nije odgovarao. Porodice su 17 zemalja tužile međunarodnim sudovima ali ta tužba je odbačena“, rekao je Medić.

„Ovaj zločin ne treba da se zaboravi i da se nikada više ne ponovi“, zaključio je on.

Predsednik UNS-a Vladimir Radomirović, nakon snimaka rušenja i obnove tornja na Avali, podsetio je da je obnovljen taj čuveni TV toranj, ali da životi nastardalih radnika RTS-a ne mogu biti obnovljeni.

Nikada niko ni u jednom ratu u istoriji sveta, pre tog 23. aprila 1999. nije bombarodovao nijednu medijsku kuću i ubio 16 njenih radnika“, ukazao je on.

Na listi stradalih novinara, podsetio je, nema 15 novinara stradalih na Kosovu i Metohiji. Pročitao je njihova imena i ukazao da je UNS zbog nereagovanja policije postavio tablu s imenima Đura Slavuja i Ranka Perenića, ali je tek prošle godine dobio objašnjenje da je „iz etnički motivisanih razloga“ rušen sedam puta.

„Tablu ćemo postaviti i osmi put. Sećanje nam niko ne može uzeti“, rekao je Radomirović.

Džeremi Dir (foto: M. Miškov) Džeremi Dir (foto: M. Miškov)
Zamenik generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara Džeremi Dir rekao je da u ime 600.000 članova federacije odajemo počast i sećamo se njih 16 i svih drugih žrtava i nastojanja da se ućutkaju novinari.

„Zbog tog tužnog dana, osuđujemo bombardovanje RTS i podržavamo porodice koje traže pravdu“, rekao je on.

Upozorio je da takvo nezapamćeno kršenje međunarodnih normi i nekažnjivost ima danas posledice širom sveta.

„Pamtimo mrtve, a borimo se za žive“, rekao je Dir i poručio da „pružaju podršku i danas i ubuduće“.

Predsednik Saveza novinara Rusije Vladimir Solovjov, koji se prisutnima obratio na srpskom, ukazao je da se i sada protiv Rusije kao ranije Srbije vodi medijski rat lažnim vestima.

„Sada je i Rusija pod sankcijama, ali zahvaljujem se Aleksandru Vučiću i bratskom srpskom narodu što nisu savili kičmu i uveli nam sankcije. Hvala vam na tome“, rekao je on.

Predsednica Suda časti UNS-a i članica Komisije za istraživanje ubistava novinara Ljiljana Smajlović podsetila je da je pre nekoliko dana, nakon 20 godina doneta provostepena presuda za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i da je to je potvrda da ga je ubila država.

„Dolazi kraj ere nekažnjivosti za ubistva novinara. Nećemo zaboraviti Ćuruviju i žrtvu koju je podneo za slobodu štampe u Srbiji“, rekla je ona.

Dvodnevnu međunarodnu konferenciju organizuju UNS i RTS na samu dvadestogodišnjicu NATO bombardovanja zgrade RTS, u noći 23. aprila 1999. u 2.06, kada je ubijeno 16 radnika te televizije.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend