03. avg 2020.

Ministarstvo odbrane pitanje N1 o Vulinu i znački shvatilo kao „medijski linč“

Kako se tema od interesa za javnost začas preokrene u napad državnih organa na N1. Zašto je ministar Aleksandar Vulin dobio priznanje, isto kao i njegov prethodnik Dragan Šutanovac - ovo pitanje upućeno premijerki Srbije, isprovociralo je Minstarstvo odbrane da optuži N1 za medijski linč na Aleksandra Vulina, i da plasira lažnu informaciju da ovu temu nismo doveli u vezu i sa drugim počasnim pilotom, Vulinovim prethodnikom Draganom Šutanovcem.

mc.rs

Ni godinu i po dana od kako je položio zakletvu posle dvonedeljne vojne obuke, ministar Vulin postao je počasni član najelitnije vojne jedinice. Počasni letački znak pilota uručen mu je baš na Dan avijacije. Mnoge je ova odluka vojnog vrha iznenadila, neke naljutila, pukovnika u penziji Ljubodraga Stojadinovića – nasmejala.

„Vulin bi mogao da leti samo u letećem cirkusu Montija Pajtona“, rekao je Stojadinović za portal nova.rs.

„Ako je nekadašnji dezerter, koji je za 14 dana završio vojnu obuku i čovek koji je kao vojni analfabeta došao na mesto ministra odbrane, postao počasni pilot, ja sam uveren da je on sada uveren da ume da leti i da će pokušati da leti. I ne verujem da postoji bilo ko u Ratnom vazduhoplovstvu koji je u stanju da ga u tome spreči. Teško je sprečiti Vulina da leti i posle svih čuda to i ne bi bilo neko čudo“, rekao je pukovnik u penziji Ljubodrag Stojadinović.

Odlukom vojnog vrha zatečen je i nekadašnji general avijacije Sreto Malinović, koji se zapitao čime je to Vulin zaslužio ovo prestižno priznanje.

Slično pitanje N1 je postavila aktuelnoj predsednici Vlade.

„Mislim da nisam prava adresa za to pitanje, dakle ja ne dodeljujem ta priznanja, zaista sam manje nego stručna što se tiče vojnih stvari, tako da ne mogu da ulazim u to šta su odlučili ljudi koji su mnogo stručniji od mene“, odgovorila je Brnabić.

Ubrzo je reagovalo i Ministarstvo odbrane, ali ne odgovorm, nego komentarom na pitanje N1, koje su razumeli kao „medijski linč“. U saopštenju objašnjavaju da se priznanje dodeljuje za „doprinos razvoju i opremanju i stvaranju uslova za unapređenje operativnih sposobnosti Ratnog vazduhoplovstva i PVO, a ne za pilotiranje“.

„Zato i jeste počasni znak, ali to luksemburški mediji ili ne razumeju ili im je tako lakše. Možda baš zato i zaboravljaju da pomenu da je 2008. godine ministar odbrane Dragan Šutanovac dobio pozlаćeni pilotski znak“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

N1 to, međutim, nije zaboravila da pomene.

„Mene zanima kako vi gledate na to da ministar koji ne samo da nema izuzetne doprinese letenju, nego čak nema ni završen vojni rok, dobije jedno takvo priznanje koje je ranije dodeljivano samo za letačke doprinose? Doduše 2008. je uručeno i tadašnjem ministru odbrane Draganu Šutanovcu“, glasilo je pitanje koje je N1 postavila premijerki.

Šutanovca smo pitali po čemu se to njegovo priznanje razlikuje od onog koje je dobio aktuelni ministar.

„S obzirom da sam leteo sa generalom Đukanovićem u MIG-u 29, a da su upravo u tim mesecima počeli da stižu Migovi sa remonta i da su konačno ušli u operativnu upotrebu, onda su mi rekli da je to preduslov. Da letite nekim od borbenih aviona da bi dobili takav počasan znak“, objasnio je Šutanovac.

N1: Vi niste upravljali tim avionom?

„Ja sam delimično u vazduhu upravljao tim avionom, odnosno sa palicom i dodavao gas, ali naravno nisam ja upravljao avionom na način na koji to rade piloti“, rekao je bivši ministar odbrane.

I za kraj da podvučemo još jednom – počasni letački znak pilota dodeljuje se zaslužnim pojedincima, ne nužno pilotima. To, međutim, ne isključuje mogućnost da ministra vojnog ubuduće nećemo viđati i u – pilotskoj uniformi.


Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend