
Foto: Pixabay
Nekažnjeni fizički napadi na novinarke, novinare i medijske radnike postali svakodnevica u Srbiji upozoravaju iz ANEM-a i ističu da se na snimku koji je novinarka Radovanović snimala u toku napada na nju, jasno vidi lik napadača i činjenica da policija nije prišla njemu, legitimisala ga i privela, već sprečila novinarku da nastavi da radi svoj posao.
Iz ANEM-a dodaju da je to još jedan u nizu primera da su nasilnici posle napada više zaštićeniji od žrtava.
Hitno pokretanje postupka protiv odgovornog za napad na novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović traži i Udruženje novinara Srbije.
Udruženje novinara Srbije (UNS) osuđuje napad na novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović, koji se dogodio dok je snimala odlazak autobusa koji su prevozili ljude sa mitinga Pokreta za narod i državu koji se danas održao u Nišu. UNS izražava zabrinutost zbog sve češćih napada na novinare, koji ugrožavaju njihovu bezbednost, stvaraju atmosferu straha i povređuju pravo javnosti da bude pravovremeno informisana iz što više izvora – saopštili su.
Tamara Radovanović je, izveštavajući u interesu javnosti, snimala trenutak kada građani negoduju zvižducima prema autobusima koji su prevozili ljude posle mitinga, nakon čega joj je prišao nepoznati muškarac, fizički je odgurnuo i pokušao da joj otme telefon iz ruke.
Uprkos prisustvu velikog broja policajaca na terenu, umesto da zaštite novinarku i reaguju na napad, oni su je pomerili na drugu stranu ulice, što osuđuju i iz Nezavisnog udruženja novinara Srbije.
Podsetimo, na snimku koji je novinarka Južnih vesti zabeležila tokom događaja, vidi se kako joj nepoznati muškarac prilazi agresivno, upućuje uvrede, uvrće joj ruku, a potom pokušava da joj otme telefon i fizički je zastraši uz još nekoliko neidentifikovanih mladića.
U trenutku napada novinarka je imala jasno istaknutu novinarsku press legitimaciju.
Uprkos tome, policajac u civilu nije reagovao prema napadaču koji se jasno vidi i na snimku, već je udaljio Radovanovićevu sa mesta incidenta i zatražio da se ona legitimiše.
Nakon toga joj je savetovao da slučaj prijavi policiji, iako je, kako se vidi na snimku, napadu prisustvovalo najmanje desetak uniformisanih policajaca.
Muškarac koji je pokušao da joj izbije telefon iz ruke tražio je da je policijac udalji, što je on i učinio. Inače, napadač je na istom mestu na raskrsnici Vojvode Mišića i Voždove ulice bio viđen i u toku dana, kada su SNS pristalice čekale i pokušavale svojim prisustvom da zastraše učesnike studentskog protesta koji su tuda prolazili.
Iz ANEM-a, NUNS-a i UNS-a smatraju da je sinoćnji napad na novinarku Južnih vesti samo još jedan u nizu slučajeva u kojima pripadnici policije ne reaguju adekvatno u situacijama kada su novinari izloženi napadima, čime šalju opasnu poruku nekažnjivosti nasilja nad medijskim radnicima.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.