10. apr 2019.

Panel: Ograničavanje slobode medija znak da se u društvu suzbija demokratija

Ograničavanje slobode medija je siguran znak da se u društvu suzbija demokratija, a kako bi se to izbeglo potrebno je da vlada svake države novinarima garantuje uslove pod kojima mogu da rade bezbedno i nezavisno, ocenjeno je danas na panelu o slobodi medija, u okviru Međunarodne nedelje civilnog društva koja se održava u Beogradu.

Programski koordinator u „Free Press Unlimited“ Nada Josimović ocenila je da je sloboda medija jedan od važnih uslova za funkcionalnu i zdravu demokratiju.

“Zaštita novinara je jako bitna, a vlade treba da poštuju njihov nepristrasan rad. Kad se ograničava sloboda medija onda ulazimo i u domen ograničenja slobode mišljenja što dotiče svakog građanina“, rekla je Josimović.Ona je kazala da novinari u Srbiji treba da pokažu „šta znači držati se etičkih principa“, ali i da pokušaju da pruže otpor svakom ko ih u tome sprečava.

“To se čini na različite načine. Na primer, za to su veoma bitne asocijacije za novinare, organizacije civilnog društva, ali i sami novinari koji treba da se pridržavaju principa samoregulacije profesije“, rekla je Josimović.

Direktor Udruženja novinara Makedonije Dragan Sekulovski rekao je da u Srbiji, ali i u celokupnom evropskom regionu postoji nepovoljna politička klima za novinare.

“Novinari su obično žrtve i predmet napada od strane određenih centara moći“, kazao je on. Sekulovski je podsetio da je sloboda izražavanja jedno od osnovnih ljudskih prava koje treba da se poštuje u svim društvima.

“Ako se međusobno ne pomažemo, niko drugi nam neće pomoći. Upravo zbog toga novinarska zajednica treba da bude solidarna i ako neko od novinara ima problem, onda svi treba da pokušaju da ga reše“, rekao je on.

Po njegovim rečima, novinarska solidarnost treba da se proširi u čitavom regionu Balkana, ne samo u Srbiji i Makedoniji.“Treba da napravimo ambijent u kojem novinari mogu da rade bezbedno jer će samo na taj način postojati slobodni novinari“, dodao je on.

Sekulovski je ocenio da je stepen slobode medija u Makedoniji, ali i u čitavom regionu na relativno niskom nivou.

Direktor za strategiju u „Freedom House“ Vukašin Petrović rekao je da je u Srbiji, kao i u drugim zemljama neophodno uspostaviti regulatorni okvir koji će osigurati postojanje nezavisnih medija.

“Jedino će postojanje slobodnih medija i objektivnih novinara biti garant da su građani obavešteni na pravi način, odnosno da su im prenete istinite i proverene informacije o događajima u zemlji i inostranstvu“, kazao je on.

Petrović je ocenio da „političke i ekonomske elite moraju da ostave medije na miru“. Po njegovim rečima, novinarima u svakoj državi treba obezbediti fizičku i mentalnu sigurnost i zaštititi ih od pritisaka kako bi uspeli da svoje sposobnosti pokažu na pravi način.Na panelu o slobodi medija zaključeno je da novinari treba da se odupru bilo kom pritisku koji im uskraćuje slobodan i nezavisan rad.

Međunarodnu nedelju civilnog društva pod sloganom „Moć zajedništva“ organizuju Građanske inicijative sa međunarodnom mrežom CIVICUS, a na toj manifestaciji učestvuje više od 700 predstavnika civilnog sektora, aktivista i građana iz različitih oblasti i delova sveta.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend