10. jul 2019.

Petrović o Ćirjakoviću: Pravio profile s imenima žena, vređao, slao mejlove… (VIDEO)

"Sve je počelo tako što se Zoran Ćirjaković raspitivao o mom privatnom životu, onda su krenule seksističke uvrede koje je objabljivao na svom blogu i mrežama. Pravio je profile s imenima drugih žena, pojavljivao se na mestima gde su govorile, slao mejlove, a sve je to praćeno bujicom profila koji su ga podržavali", kaže Isidora Petrović.

Podsetimo, grupa novinarki, aktivistkinja i naučnih radnica obratila se javnosti pismom u kojem su navele da ih predavač na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu Zoran Ćirjaković duže vreme proganja i da su izložene njegovom nasilju na društvenim mrežama, kao i njegovim seksističkim uvredama.

„Nalazio je za shodno da se kreće oko radnih mesta tih žena da bi one mogle da ga sreću. To je sve eskaliralo kroz prethodne dve godine, nadale smo se da će prestati i mislile smo da smo same, žao nam je što ranije nismo objavili pismo“, rekla je isidora Petrović iz Ne davimo Beograd.

Kako kaže, odlučile su da reaguju nakon što se na promociji knjige Jove Bakića desio incident.

Kada se to dogodilo, on je falsifikovao realnost, ja sam kontaktirala svaku ženu ponaosob. To su bile žene koje trpe najdrastičnije stvari, sve smo mislile proći će, pusti ga. Mi smo pročitale njegovu reakciju koja je bila tendenciozna, on je to predstavio kao sukob aktivista.. On je došao na promociju gde su bili ljudi koje je godinama proganjao. Zato smo odlučile da kažemo šta je stvarni kontekst. Problem s Ćirjakovićem nije bio političke debate, on nije kritikovao program inicijative, ništa nije postojalo sem uvreda kojima želi da dovede u pitanje našu kompetentnost i pravo da se krećemo u društvu. Kad smo se povezale shvatile smo da je sve drastičnije“, navodi Petrović.

Govoreći o reakcijama institucija, ona je napomenula da se Fakultet za medije i komunikacije, na kome Ćirjaković predaje, ogradio od njegovih postupaka i dodaje da smatra da je upitno da neko ko proganje žene može da radi sa studentima.

„Niko nikome ne želi otkaz, u čitavoj ovoj agoniji sve vreme sam se nadala završiće se samo od sebe. Neće, kad je neko nasilan onda izgubite samopouzdanje“.

Kaže i da su se obraćali Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, a da su razmišljali i o prijavi policiji.

„Međutim, dobili smo informacije da stvari koje on radi ne podležu krivičnoj odgovornosti. Razmišljamo da u najdrastičnijim primerima, gde dolazi do maltretiranja na internetu godinama, da može da se okarakteriše kao proganjanje“.

Ona poručuje da bi volela da se pitanje ne instrumentalizuje i da se svako bori za društvo bez nasilja nad ženama.

„Da svaka organizacija proveri da li se žene u njihovim kolektivima osećaju sigurno. Važno je da žene istupaju da nasilnici ne osećaju da imaju zeleno svetlo“.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend