20. jun 2020.

Poreskom na medije

Malo je nezavisnih, objektivnih i profesionalnih medija u Srbiji.

Ne dopiru do velikog broja ljudi jer su ograničeni na lokal, nemaju nacionalnu frekvenciju (npr. N1) ili ne nude sadržaj za „razbibrigu“ poput krvi, seksa i rijalitija koji je najprijemčiviji velikom broju ljudi.

Ipak, i kao takvi su uporni, grizu kao kerberi u borbi za dostojanstvo profesije i pružanje pravovremenih i istinitih informacija.

Ali, ova vlast ništa ne prepušta slučaju. Iako su vlasnici medija, urednici ili novinari često prolazili kroz „toplog zeca“ u režimskim propagandnim glasilima, to nikada nije bilo dovoljno.

Ako već nećete da igrate kako mi sviramo, poslaćemo vam poresku inspekciju. To je naprednjačka logika, više puta primenjivana u praksi.

Prisetimo se kako je to izgledalo u slučaju Vranjskih novina. Jedan od najznačajnijih lokalnih listova u Srbiji prestao je da izlazi u septembru 2017, posle 23 godine godine postojanja, zbog finansijskih i političkih pritisaka u koje spada i pritisak Poreske uprave.

Uprkos izmirenim obavezama, brojne inspekcije nedeljama nisu izlazile iz prostorija redakcije. Novinari su prethodno dobili nezvanične informacije da će u Vranjske doći poreski inspektori sa zadatkom da nađu nedostatke koje bi kompromitovale poslovanje lista. U tome nisu uspeli, jer nezakonitog poslovanja nije bilo.

Redakcija Vranjskih dobila je izveštaj Poreske uprave u kojem se navodi da ovaj nedeljnik nije kršio poreske zakone, utajio porez, niti da postoji ikakva osnova za podnošenje krivične prijave njih.

Poreska je, ipak, uspela da ugasi ovaj medij. Inspektori, naime, nisu bili temeljni samo kada je njihov posao bio u pitanju, već su zvali i oglašivače Vranjskih upozoravajući sa kavim „ološem i izdajnicima“ rade. Mnogi su se iz straha za svoje poslovanje povlačili, pa je jedan od najznačajnijih lokalnih medija u Srbiji ostao bez finansijskih sredstava.

Gašenje je bilo neminivno.

Sličan tretman od poreske inspekcije imale su i Kikindske, koje sada izlaze kao podlistak Danasa, u nemogućnosti da se na drugi način nađu u nemilosrdnoj tržišnoj utakmici, gde su glasila koja podržavaju vlast višestruko nagrađivana, najviše finansijski.

Sada je na redu N1. Kako drugačije objasniti zahtev Poreske uprave upućen Draganu Šolaku, suvlasniku United grupe, za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak, kada on nije poreski obveznik Srbije niti živi u ovoj zemlji.

Zašto mu je ovaj u najmanju ruku neobičan zahtev upućen, i po čijem nalogu, nismo dobili odgovor od poreskih organa. Možemo ga samo naslutiti i zapitati se šta je sledeće, odnosno – ko je sledeći.


Komentar Danasa

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend