20. apr 2017.

CPJ: Novinari u Makedoniji se osećaju ugroženim zbog antimedijske retorike

Dok se politička kriza u Makedoniji, izazvana tvrdnjama o masovnom nadzoru od strane obaveštajnih službi, produbljuje, okruženje postaje sve neizvesnije za novinare koji izveštavaju kritički na račun vladajuće VMRO-DPMNE i njenog lidera Nikole Gruevskog, navodi se u tekstu objavljenom na sajtu Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).

Lideri i pristalice VMRO-DPMNE napadaju one koje percipiraju kao spoljnje neprijatelje, uključujući tu i novinare i novinske kuće koje smatraju proopozicionim. U januaru na primer, Milenko Nedelkovski, autor talk show emisije i pristalica VMRO-DPMNE, objavio je na svom Facebook profilu imena i adrese nekoliko kritičara, uključujući novinare, o čemu je izvestio Balkan Insight.

VMRO-DPMNE je u konfrontaciji sa kritički nastrojenim medijima od kada je počela dominaciju na političkoj sceni Makedonije 2006, ali tenzije su dostigle vrhunac u poslednjih nekoliko nedelja posle intervjua koji je Gruevski dao lokalnom listu Republika, a u kome optužuje te medije kao strane plaćenike koji rade u interesu finansijera Džordža Soroša.

Neki nezavisni novinari kažu da su, nakon objave navoda Gruevskog, verbalno napadnuti ili zastrašivani. Novinska ekipa jednog portala pretučena je prilikom izveštavanja sa mitinga VMRO-DPMNE.

Reporter Vladimir Želčeski, novinar opozicionog sajta A1on, i kamerman Aleksandar Todevski primljeni su u bolnicu sa povredama glave, dok im je oprema oštećena u napadu. Prema rečima urednika A1on, Predraga Petrovića, jedna osoba je optužena za napad.

„Napadi na novinare počeli su nakon što je Nikola Gruevski otvoreno pozvao na izravnavanje računa sa ‘izdajnicima’”, rekao je Petrović, pozivajući se na intervju bivšeg makedonskog premijera. Gruevski je u intervjuu naveo da mediji podržani od strane međunarodnih organizacija, uključujući Fond za otvoreno društvo, imaju politički program.

Petrović je rekao da je trenutna klima u kojoj se novinari nalaze nastavak ere u kojoj vladajuća stranka pokušava da kontroliše novinare. „Tokom 10 godina vlada preduzima punu kontrolu nad medijima preko biznismena bliskih vlasti ili preko oglasa koje plaća država“, rekao je Petrović, objašnjavajući kako VMRO-DPMNE favorizuje medije od kojih ima podršku i nagrađuje ih reklamama koje plaća država.

Ivo Kotevski, portparol VMRO-DPMNE, negirao je da ta stranka ohrabruje svoje pristalice da uznemiravaju novinare, i rekao da su opozicioni Socijaldemokratski savez (SDSM) i njen lider Zoran Zaev, provladine medije označili kao metu.

„Zaev i mediji pod kontrolom SDSM/Soroša nas optužuju za sve i svašta, ali to samo pokazuje očaj u kome se nalaze, njihov nedostatak ideja i strah da neće biti u stanju da ispune zadatke koji sui m povereni“, rekao je je Kotevski.

Kotevski je izjavio i da je Zaev provladine medije nazvao „neprijateljima“ i naveo slučajeve u kojima su pristalice Zaeva navodno napali medijske kuće tokom predizborne kampanje. CPJ, međutim, nije mogao nezavisno da proveri detalje incidenata koje je Kotevski naveo.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend