21. dec 2017.

Uručene godišnje nagrade UNS-a

Udruženje novinara Srbije (UNS) uručilo je danas, na svoj 136. rođendan, godišnje nagrade najboljim novinarima u ovoj godini. Urednici emisije „Pravi ugao“ na Radio-televiziji Vojvodina Ljubici Gojgić uručena je nagrada za borbenost u novinarstvu „Aleksandar Tijanić“. Kako je naveo žiri, koleginica Gojgić je za 25 godina novinarskog rada stekla prestiž i kredibilitet u javnosti, kao i nepodeljeno poštovanje u profesiji.

„Njen pristup novinarstvu odlikuje se temeljitošću i borbenošću i lišen je svake političke ostrašćenosti. Ona danas predstavlja najbolje u srpskom novinarstvu zbog lojalnosti zanatu umesto političkim projektima“, stoji u obrazloženju žirija.

Ljubica Gojgić rekla je na uručenju nagrade da je obrazloženje žirija „zastrašujuće i obavezujuće“.

„Nadam se da u narednih 25 godina karijere mogu da dobacim do superlativa kojima je žiri opisao moj rad. Sa Aleksandrom Tijanićem imala sam priliku da duže razgovaram nekoliko puta u životu. Mi smo se jako uvažavali, ali gotovo ni o čemu se nismo složili. Da je danas ovde, sigurna sam da bismo polemisali čak i o ovoj nagradi“, rekla je Gojgić.

Ona je dodala da nagradu doživljava kao poruku članova žirija da je obaveza da profesionalno uvažite nečiji rad, čak i kada se u svemu ne slažete ili kada se u mnogo čemu ne slažete.

„Jednoumlje je veliki neprijatelj i novinarstva i ovog društva i nije važno da li dolazi iz vrha vlasti ili dolazi od kolega novinara i sa društvenih mreža. Čitala sam juče izveštaj sa jedne tribine gde se govorilo da u Srbiji nema medija, osim nekoliko usamljenih ostrva u onlajn svetu. Takvu ocenu nije dao niko iz vlasti, mada je i vlast davala slične ocene. Takvu ocenu su dale kolege novinari, brišući gumicom sve nas koji ne pripadamo tim izolovanim, hrabrim, poštenim, uspešnim novinarskim ostrvima. Meni je strašno drago, a sad mislim i na one koji će tek dobiti ova priznanja, što je UNS ovim nagradama pokazao da itekako ima dobrih novinara u Srbiji, pokazao i danas ukazuje na one koji se svakodnevno u svojim redakcijama bore za slobodu medija, odupiru pritiscima i bave se novinarstvom na najbolji način, poštujući najviše novinarske standarde“, rekla je Ljubica Gojgić.

Nagrada „Laza Kostić“ za izveštaj uručena je novinarki Radio-televizije Srbije Biljani Radulović, za izveštaj „Ko su migranti koji ostaju u Srbiji“.

„Koleginica Radulović verodostojno i novinarski objektivno izveštava o životu retkih migranata koji se na putu predomisle i ostanu u našoj zemlji. Iako napornim dnevnim tempom, koji diktira Informativni program Javnog servisa, Biljana Radulović temama svojih izveštaja pristupa temeljno i uvek dobro obavešteno“, saopštio je žiri.

Nagrada „Laza Kostić“ za reportažu uručena je novinaru Draganu Krsniku za reportažu „Tri meseca u slovačkoj fabrici ‘Samsung’ u kojoj se građani Srbije tretiraju kao robovi“, objavljenoj u „Nedeljniku“.

„Reportaža Dragana Krsnika, sada novinara Tanjuga, spada u kategoriju onih novinarskih radova koje čitaoci godinama pamte. Krsnik razuverava sve one koji su se već predali, ubeđeni da novinarstvo više nije nikakva sila i da nikada neće biti četvrti stub vlasti, ne samo zbog svoje ogromne požrtvovanosti na ovom zadatku, nego i zato što je uspeo da pokrene trome državne procese, što je danas sve manje dostupan novinarski cilj“, naveo je žiri u obrazloženju nagrade.

Nagrada „Laza Kostić“ za karikaturu i satiru uručena je Zoranu Kesiću, jednom od autora i voditelju emisije „24 minuta sa Zoranom Kesićem“.

„Bez Kesićevog originalnog pristupa svakodnevici danas bismo bili još depresivniji. Autentičnost izraza ove emisije čini je veoma retkim sadržajem koji se iščekuje nedelju dana i prepričava još duže“, naveo je žiri.

Nagrada „Laza Kostić“ za intervju uručena je uredniku političke rubrike u „Nedeljniku“ Nenadu Čalukoviću.

„Nenad Čaluković uspeo je serijom intervjua sa akademicima Srpske akademije nauka i umetnosti da vrati veliki intelektualni intervju u srpsku štampu, ali i da – što je možda bio i najveći izazov – sa jedne od najznačajnijih institucija u našoj zemlji skloni epitet ‘povučene’ i ‘ćutljive’“, naveo je žiri.

Nagrada „Bogdan Tirnanić“ za kolumnu i komentar uručena je autorki emisije Talasanje – „Zemlja čuda“ na Radio Beogradu Tatjani Milekić.

„Ova emisija svoj originalnim pristupom i uređivačkim konceptom pravi je biser radijskog novinarstva u Srbiji danas. ‘Zemlja čuda’ je primer hrabrog i argumentovanog izraza koji je neophodno sačuvati na radiju“, naveo je žiri u obrazloženju nagrade.

Nagrada „Zlatna povelja“ za dugogodišnji rad i doprinos novinarstvu i razvoj novinarske organizacije dodeljena je bivšem direktoru i glavnom uredniku „Eksport presa“ Nikoli Vučetiću.

„Nikola Vučetić je svoje višedecenijsko znanje i iskustvo zagrebačkog dopisnika i urednika beogradske revije ‘Eksport pres’ na najbolji način primenio od 2001. godine u UNS-u. Zahvaljujući njegovom šesnaestogodišnjem volonterskom radu, Udruženje danas ima potpuno rekonstruisanu zgradu u Resavskoj i Knez Mihailovoj ulici, a fondovi UNS-a svake godine svome članstvu omogućavaju beskamatne pozajmice i bespovratnu pomoć u ukupnom iznosu od oko 100.000 evra“, obrazložio je žiri.

Specijalna nagrada za publicistiku „Žika M. Jovanović“ uručena je novinarki Radio-televizije Srbije Svetlani Janićijević, za dvodelni dokumentarac „Osma sednica“.

„Novinarstvo u Srbiji ove godine bilo je u teškom stanju. Ovo je ipak bila najbolja godina u mojoj karijeri, pre svega jer sam imala priliku da se bavim Osmom sednicom. Imala sam ove godine priliku da istinski vidim šta znači voleti posao koji radiš i sa kakvom lakoćom se radi kad u poslu uživaš, bez obzira koliko je obiman i zahtevan. Vi ste me za to nagradili i zato je ovo najbolja godina za mene, a ovo možda najbolji dan u ovoj godini“, rekla je na uručenju Svetlana Janićijević.

Godišnja nagrada UNS-a za uređivanje „Dimitrije Davidović“ uručena je urednicima „Kosma mreže“ – Goranu Avramoviću (RTV „KiM“, Čaglavica), Željku Tvrdišiću (Radio „Kontakt plus“, Kosovska Mitrovica), Darku Dimitrijeviću (Radio „Goraždevac“, Goraždevac), Maji Mladenović (RTV „Herc“, Štrpce) i Sanji Cvetković (Radio „Klokot“, Kosovsko Pomoravlje).

„Kosma mreža je udruženje radio stanica koje od 2003. godine emituju zajednički informativni program na celoj teritoriji Kosova i Metohije. Radijski dnevnik, koji se neprekinuto emituje od 2003. je jedina informativna emisija i jedini radijski i televizijski signal koji povezuje sve Srbe i ostale slušaoce koji govore srpski jezik na Kosovu i Metohiji. Ovim formatom, slušaoci su dobili potpuno informisanje, a šira srpska i svetska javnost hiljade informacija, koje iz izolovanih enklava ne bi imao ko da javi i proizvede“, naveo je žiri.

Urednik Radija „Kontakt plus“ Željko Tvrdišić rekao je da je „Kosma mreža“ uspela da „sruši granice enklavskog informisanja“.

„Stvorili smo dnevnik koji se skoro 15 godina emituje na udruženim radio stanicama Kosova i Metohije koji se emituje na srpskom jeziku. Slušaju ga svi oni kojima je srpski jezik maternji i oni koji se služe srpskim jezikom na KiM. Bilo je teško, ali smo uspeli. ‘Kosmu’ ne čini samo pet radio stanica, već i pridružene radio stanice koje reemituju naš program“, rekao je Tvrdišić.

Nagrada za životno delo uručena je Petru Peci Popoviću.

„Poznat je i cenjen na prostoru bivše SFRJ, a mladi novinari mogu samo da sanjaju put kojim je prošao ovaj rok kritičar koji je poznavao i pisao o velikim muzičkim domaćim i svetskim zvezdama. U 25. godini Petar Popović bio je glavni urednik „Rok magazina“. Bio je deo ekipe koja je stvarala emisiju „Veče uz radio“ Radio Beograda, novinar „Politike“, urednik „Džuboksa“…

Petar Popović je ne samo hroničar dešavanja na pop rok sceni, već i neko ko je snažno uticao na poznate bendove na ovim prostorima i njihov muzički pravac, organizovao koncerte, prenosio i podsticao svetsko u domaćoj muzici. Petra Popovića baštini srpsko i eks jugoslovensko novinarstvo. Erudita kog profesija s ponosom predstavlja javnosti kao nešto najbolje i kao vrhunski uzor mladim novinarima“, naveo je žiri u obrazloženju nagrade.

Petar Peca Popović rekao je na uručenju da nagradu doživljava kao zakasnelo priznanje svima onima koji su ga „inficirali, uveli i nisu mi dali da izađe iz novinarstva, iz koga je poslednjih 50 godina toliko puta pokušao da izađe“.

„To je nagrada Nikoli Karaklajiću, Sergeju Lukaču, Žiki Stojanoviću, Srećku Jovanoviću, Milanu Vlajčiću, Peri Zlataru, dvojici Dragana Markovića, iz Studija B i NIN-a, Bogdanu Tirnaniću, Nedi Todorović, Nikoli Mirkovu, Jovi Popoviću i Vesi Simonoviću koji mi nije dozvolio da postanem bivši novinar, već mi svake nedelje dozvoljava da pišem“, rekao je Petar Popović.

UNS je i ove godine uručio plakete za vernost organizaciji, novinarima koji su 50 godina članovi UNS-a. Plakete su ove godine uručene Radetu Brajoviću, Mili Savić, Nadeždi Milutinović i Obradu Koviću.


Fotografija na naslovnoj strani: Ljubica Gojgić i Ljiljana Smajlović. Autor: Damjan Dobrila

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend