23. dec 2018.

Uručene godišnje nagrade UNS-a

Udruženje novinara Srbije (UNS) uručilo je danas, na svoj 137. rođendan, godišnje nagrade najboljim novinarima u ovoj godini.

Glavnom uredniku „Nedeljnika“ Veljku Laliću uručena je nagrada za borbenost u novinarstvu „Aleksandar Tijanić“.

„Danas mogu da primim nagradu punog srca. Mislim da Tijanić ne bi imao ništa protiv. Kada smo krenuli da samostalno izdajemo ‘Nedeljnik’ niko nije verovao u nas. Posle prvog broja, pozvao nas je Tijanić i rekao da je to odlično. Poslednji put kada sam ga video pitao sam ga da piše kolumnu, jer niko nije tako dramatično i trenutno mogao da podigne tiraž kao on. Rekao mi je da ne može da piše kada nije skroz slobodan. Danas bi novinarstvo bilo mnogo drugačije da je tu“, rekao je Lalić koji je novčani deo nagrade dao kolegi Milanu Jovanoviću iz Vrčina kome je izgorela kuća.

Dobitnik nagrade za životno delo, glavni urednik nedeljnika „Vreme“ Dragoljub Žarković rekao je „da ga je žiri doveo u nezgodnu situaciju, da na polovini karijere dobije Nagradu za životno delo“.

„Sad imam zadatak da u narednih 40 godina, opravdam ovu nagradu, što će biti teško. Vremena su teška, politički pritisci rastu, mladi novinari beže od novinarstva kao đavo od krsta zbog lošeg ekonomskog položaja novinara. Posao glavnog urednika je da radi sa ljudima, a manje na tekstovima i temama. Oni bi trebalo da daju smernice. U 40 godina radio sa mnogo novinara i svaki put je drugačije iskustvo. Na primer, bio sam urednik i Ljiljani Smajlović i Đorđu Martiću. Neko je sačuvao profesionalni obraz, a neko ne. Koliko su svi oni učili od mene, toliko sam i ja učio od njih“, rekao je Žarković.

Drugi dobitnik ovogodišnje UNS-ove Nagrade za životno delo, novinar u penziji i dugogodišnji urednik šahovske rubrike u „Politici Ekspres“ Branislav Rakić rekao je da „živimo u vremenu kada je sve politika i politizovano, sve što nema veze sa politikom nikoga ne interesuje“.

„Zbog toga je bilo gotovo smešno kada je u medijima objavljeno da je Nagradu za životno delo dobio neko ko je izveštavao o šahu. Imao sam veliku sreću da sam radio u kući ’Politika’, koja je bila kuća šaha“, rekao je Rakić.

Novinaru beogradskog dopisništva Al Džazire Balkans Marku Subotiću uručena je nagrada “Laza Kostić“ za izveštaj.

„Ovo je nagrada Al Džaziri Balkans, koju su kablovski operateri nepravedno gurnuli u zapećak ili izbacili iz ponude. Novinarstvom sam počeo da se bavim pre 18 godina na B92. Tada nije bilo lako baviti se novinarstvom, ali nije ni bilo kao sada, kada se kolegama koje su na terenu preti, kada su ponižavani. Ostalo je dosta novinara koji znaju da služe javnosti i oni su najjača odbrana novinarstva“, rekao je Subotić.

Dopisniku Radio-televizije Srbije iz Kruševca i Rasinskog okruga Dragoslavu Gogiću, uručena je nagrada „Laza Kostić“, za reportažu „Život na Ibru“.

„Za dobru reportažu potreban je veliki rad i trud. Posvećujem ovu nagradu kruševačkom dopisništvu“, rekao je Gogić.

Nagrada „Laza Kostić“ za satiru uručena je uredniku rubrike TRN („Tako Reći Nezvanično“) u „Večernjim novostima“ Bojanu Ljubenoviću.

„Uvek kada se priča  o nagradama ja sam sumnjičav. Ili nešto nije u redu sa mnom ili nešto nije u redu sa nagradom“, satirično je rekao Ljubenović i pročitao nekoliko svojih aforizama.

Fotoreporter „Politike“ Anđelko Vasiljević zahvalio je žiriju na nagradi „Laza Kostić“ za fotografiju i rekao je da mu je velika čast da dobije priznanje od svog Udruženja.

Nagrada „Bogdan Tirnanić“ za komentar uručena je kolumnistkinji „Blica“ Olji Bećković.

“Ovo liči na film, koji dugo nismo gledali. UNS dodeljuje nagrade članovima NUNS-a. To ipak dokazuje da smo svi na istoj strani. Bojim se da svetlo koje ste bacili na moje pisanje i ovu kolumnu može da dovede do toga da je više nema. Da podsetim da je naš kolega Ivan Ivanović na Tviteru objavio da mu je večaras poslednja emisija. Bilo je više od 150 komentara, ali ga niko nije pitao zbog čega. Svima nam je jasno“, rekla je Bećković.

„Zlatna povelja“ za  dugogodišnji rad i doprinos novinarstvu i razvoj novinarske organizacije uručena je Petru Jeremiću, jednom od najboljih aktivista UNS-a od 2001. godine.

„Bez njega nema niti jedne akcije Udruženja – bilo kao inicijatora ili učesnika. Nema dana u proteklih 17 godina da Petar nije živeo i radio za svoje Udruženje. Tako je rastao ne samo njegov, nego i ugled UNS-a u medijskoj zajednici i javnosti“, naveo je žiri.

„Velika mi je čast da vidim da UNS nastavlja putem za koji sam se uvek uvek zalagao – da zna da prepozna najhrabrije i najbolje među nama i da im dodeli nagrade“, rekao je Jeremić.

Specijalna nagrada za publicistiku „Žika M. Jovanović“ uručena je dugogodišnjem novinaru Radio Beograda i osnivaču sajta „Audio i foto arhiv“ Dragoslav Simić, za delo „Glasom pisana istorija“.

Dragoslav Simić rekao je da je knjiga „stvarana mikrofonom“.

„Trudio sam se da 20. vek skinem mikrofonom i da otmem od zaborava ono najbolje u našem radio stvaralaštvu, najznačajnije glasove, misli, fakta. U knjizi ‘Glasom pisana istorija’ sačinio sam izbor iz bogate zaostavštine višedecenijskog serijala radiofonskih emisija ‘Govori da bih te video’“, rekao je Simić.

Novinarki Radio-televizije Srbije Slađani Zarić uručena je nagrada za uređivanje „Dimitrije Davidović“.

„Sticajem životnih okolnosti dobijala sam međunarodne, ali je ovo prva domaća nagrada. Naročito mi je bitno što je dobijam od kolega. Ovo je podsticaj za mene, ali i za sve kolege, televizije i produkcije da neguju dokumentarni film. Njega manje ima u medijima, ali je ovo dokaz da je itekako primetan i uticajan“, rekla je Zarić.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend