16. avg 2018.

Trampov „prljavi rat“ protiv medija izazvao žestok odgovor

Više od 300 medija širom Amerike odazvalo se pozivu dnevnog lista Boston Gloub da se suprotstave Trampovom „prljavom ratu“ protiv novinara.

Američki predsednik uporno tvrdi da vodeći mediji šire „lažne vesti“ i da su novinari „neprijatelji naroda“.

Stručnjaci Ujedinjenih nacija upozorili su da takva retorika ugrožava bezbednost novinara.

Uredništvo dnevnika Boston Gloub je prošle nedelje najavilo da će 16. avgusta objaviti uvodnik o „opasnostima napada Trampove administracije na novinare“ i pozvalo sve medije da učine isto.

Pozivu se odmah odazvalo oko 100 medijskih kuća, a u međuvremenu je taj broj narastao na 300 nacionalnih i lokalnih medija širom zemlje. Uključili su se međunarodni mediji, poput londonskog Gardijana.

Šta je objavljeno u uvodnicima?

  • Boston Gloub je u članku pod naslovom „Novinari nisu neprijatelji“ ukazao da je sloboda štampe više od 200 godina jedna od temeljnih američkih vrednosti
  • Njujork Tajms je izabrao naslov „Slobodna štampa ne može bez vas“ i nazvao napade „opasnim po krvotok demokratije“. Ispod teksta su citati iz desetak drugih medija
  • Njujork Post, desno orijentisani tabloid, odgovorio je na Gloubov poziv naslovom „Ko smo mi da se ne složimo“ u kome piše: „Frustrira nas što svaki put kad objavimo neprijatnu istinu moramo da se opravdavamo da ne širimo lažne vesti, ali novinarstvo nije izbor za mis. Sve što možemo je da nastavimo da izveštavamo“. Na kraju teksta, međutim, stoji: „Hoće li se posle ovoga nešto promeniti? Neće ni za mrvicu“
  • Filadelfija Enkvajerer je podsetio da je taj grad kolevka američke demokratije: „Ako mediji moraju da strahuju od odmazde, kazne ili sumnjičenja zbog nepopularnih stavova ili informacija, onda ni ova zemlja ni ovaj narod nisu slobodni“
  • Konglomerat Meklači je objavio uvodnik u 30 novina koje poseduje, uključujući Majami Herald, u kome se ukazuje da mediji retko govore u jedan glas, ali da su sada primorani na to. „Neprijatelji naroda je termin kojim su nacisti opisivali Jevreje, a Josif Staljin svoje žrtve“

Kampanji se pridružio i Kapital-Džurnal iz Topeke, koji je za Trampove napade rekao da su „zlokobni i destruktivni“ i da „moraju da prestanu“. Ovaj list je bio jedan od retkih koji je podržao Trampa tokom izborne kampanje 2016.

Činjenica da je Tramp dobio izbore uprkos tome što ga većina ostalih medija nije podržala baca sumnju na učinak Gloubove kampanje.

Kampanja je naišla i na kritike.

Tom Tradap, urednik konzervativnog portala Townhall.com, nazvao je Gloubov apel „jadnim pokušajem da stvori utisak da je ta novina bitna“ i napisao: „Nemam nameru da bilo kome naređujem šta da misli ili šta da radi, ali 16. avgusta neću potrošiti ni centa na novine, a pretpostavljam ni mnogi drugi“.

Vol Strit Džurnal je odbio da učestvuje. U ranije objavljenom tekstu, Džejms Friman je napisao da Tramp ima pravo na slobodu govora i da je Gloubova inicijativa u suprotnosti sa principima za koje se navodno zalaže.

Šta misli američka javnost?

Anketa koju je u utorak sproveo Univerzitet Kvinipijak pokazuje da 51 odsto republikanskih glasača veruje da su mediji „neprijatelji naroda, a ne važan element demokratije“. a da 52 odsto nije zabrinuto što Trampovi napadi mogu dovedu do nasilja nad novinarima.

Ukupno oko 65 odsto svih glasača smatra da da su mediji važni za demokratiju, ukazuje anketa.

Anketa Ipsosa, sprovedena početkom avgusta, dala je slične rezultate. Ona je, međutim, pokazala i da 23 odsto republikanaca i približno svaki osmi Amerikanac smatraju da je Tramp trebalo da zabrani glavne medije kao što su CNN, Vašington Post i Njujork Tajms.

Da li je bilo fizičkih napada na novinare?

Tramp je mnogobrojnim tvitovima svakako povećao pritisak na glavne medije.

Natpis na sliciTrampa često optužuju da podstiče napade na novinare

Tviter arhiva pokazuje da je dosad 281 put upotrebio termin „lažne vesti“.

Kada o tome govori na mitinzima, neki novinari se osećaju ugroženim i izbegavaju da uđu u prostor namenjen reporterima.

Na predsedničkom mitingu na Floridi u junu, CNN je snimio kako Trampove pristalice psuju i vređaju novinare. Voditelj Džim Akosta je na Tviteru pustio i video snimak koji sadrži neprimerene reči.

Presentational white space

U januaru je jedan čovek uhapšen zato što je telefonom pretio osoblju CNN, pominjući „lažne vesti“.

Izdavač Njujork Tajmsa A. G. Salcberger se u julu privatno sastao sa Trampom i upozorio ga da njegove reči „doprinose pretnjama novinarima i mogu da dovedu do nasilja“.

Međutim, najveći deo Gloubove kampanje je o slobodi štampe, a nasilje se u uvodniku i ne pominje.

Neki su, međutim, podsetili na nedavno višestruko ubistvo novinara dnevnika Kapital Gazet u Merilendu.

Ovj napad, kao i ubistvo dva novinara u Virdžiniji tokom izveštavanja uživo – koje se desilo pre nego što je Tramp izabran – iskorišćeni su kao primeri rizika profesije, iako su napadači u oba slučaja imali lične motive.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend