21. sep 2023.

Borani nisu čuli za Krušik, Jovanjicu… Grad godinama odbija zahteve SBB-a da izgradi mrežu

Bor je grad u kome opozicija optužuje lokalnu vlast da drži građane u neznanju. Neki od stanovnika grada bakra kažu za N1 da suženim izborom televizijskih kanala koji su dostupni, vlast sprečava protok informacija. Gradsko veće Bora odbilo je u poslednje tri godine više zahteva kompanije SBB da izgradi mrežu.

Novinar Saša Trifunović nije imao mogućnost da u svom domu u Boru uvede kablovsku mrežu koju je želeo. I nije zadovoljan izborom kanala koje može da gleda.

„Samim tim što su u većem delu grada uskraćeni neki provajderi, pada u vodu i činjenica da neko može da bira između ovog ili onog programa“, kaže novinar Saša Trifunović.

To se događa u gradu sa drugom najvećom prosečnom platom u Srbiji. Bakra i zlata ima, ali slobodnih informacija je malo. Građani se žale da je Bor u informacionom i informativnom zapećku.

„Pojavi se neki put i Bor“.

N1: Znači, po neki put se i Bor pojavi na TV?

„Ali vrlo retko. Po neki put na RTS ili na Pinku“.

„Internet je mnogo spor. Mi u selu imamo internet, to i koči i tako“.

N1: Jel imate mogućnost da gledate N1 i Novu S?

„Ne, ne, Ne. Ja sam na MTS-u“.

„Imam Total. I ja sam zadovoljan, za sada“, kažu Borani.

Kompanija SBB i ovde je vodila pravnu bitku za dozvolu da izgradi svoju mrežu. Gradska uprava je odbacila prvi zahtev u septembru 2021. Na drugi zahtev stigao je odgovor koji pravno nije ni moguć. Umesto prihvatanja ili odbijanja, Grad Bor je izdao dokument u kome stoji „negativni lokacijski uslovi“.

„Oni su nas odbili, ali iz nekog razloga u CEOP-u stoji da je naš zahtev usvojen. Mi smo na taj dokument uputili žalbu Gradskom veću Bora, navodeći da ne možemo da iskoristimo postojeću TK kanalizaciju jer smo se u poslednjih godinu dana obraćali više puta Telekomu i svih naših sedam zahteva je odbijeno“, rekla je Ana Perić iz pravnog tima SBB-a.

Završilo se tako što je SBB podneo tužbu protiv grada Bora Upravnom sudu.

Aktivistu Igora Velića ne čudi takav odgovor SBB-u. On veruje da gradska uprava radi u korist Telekoma, ali ne samo to.

„Ja mislim da je to sve zapravo da bi se cenzurisale ili da bi se smanjila dostupnost informacija. I kada imate jedan tako zatvoreni sistem, koji je cenzurisan, gde vlada i autocenzura, do objektivnih činjenica mi iz Bora teško dolazimo“, smatra Velić.

Opozicija u Boru navodi da se stanovnici tog grada drže u neznanju. Da nisu čuli ni da grad za izgradnju akva parka izdvaja 30 miliona evra, a kamoli za afere vlasti na nacionalnom nivou.

„Frapantno bi bilo Beograđanima, možda, kada bi čuli da meni sugrađani kažu da od mene prvi put čuju za Krušik, Jovanjicu i slične velike afere vlasti. Nikada nisu čuli za to“, navodi Irena Živković iz borskog SSP-a.

Dok se nešto ne promeni, pojedini stanovnici Bora se snalaze. Ne žele pred kamere, ali kažu da kanale SBB-a gledaju preko aplikacije koju Telekom blokira, ali nalaze način da zaobiđu tu blokadu.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend