Dunja Karanović je nagrađena u kategoriji profesionalci/student doktorskih studija za rad “Apokalipsa u doba Bridžertona”. Anja Anđušić je osvojila nagradu u kategoriji student (osnovnih i master studija) sa radom “Kako su naše omiljene aplikacije postale oružje”.
U obrazloženju žirija se navodi da Dunja Karanović, snažnim autorskim pečatom, obrađuje publici blisku temu konstantne preplavljenosti medijskim sadržajima.
“Na zanimljiv način ukazuje na izazovno suočavanje savremenih medijskih konzumenata, rastrzanih između svakodnevnih ratnih sekvenci, patnje, nemoći i zabavnih, lakih sadržala tzv“sapunskih opera“, koje na ekranu odvaja samo jedan klik. Autorka slikovito i višeslojno opisuje lakoću eskapizma savremene publike kojoj tehnološke mogućnosti dozvoljavaju beg u sigurni korisnički „balon“ u trenucima emotivne preplavljenosti, zaleđenosti i ispražnjenosti”, navodi se u saopštenju žirija.
Žiri je saopštio da originalni rad Anje Anđušić obrađuje danas veoma aktuelnu temu o ulozi veštačke inteligencije i velikih korporacija u sejanju smrti.
“U tekstu „Kako su naše omiljene aplikacije postale oružje“ Anja ukazuje na to kako „ista veštačka inteligencija koja preporučuje koju seriju sledeću da pogledate, preporučuje i koordinate vazdušnih napada“. Bez obzira na kompleksnost teme, rad je odlučno struktuiran, jasno napisan i lak za praćenje i samim tim dostupan širem auditorijumu”, navodi se u saopštenju žirija.
Oba rada opremljena su odličnim ilustracijama Zorana Svilara što dodatno doprinosi njihovoj izražajnosti, i objavljena su u aprilskom broju magazina Lice ulice.
Žiri su sačinjavali Zlata Kureš, Marijana Matović i Saša Mirković.
Svečana dodela nagrade „Dragan Janjić“ za najbolje akademske i istraživačke radove održaće se u ponedeljak, 25. maja, sa početkom od 18 časova, u Evropskoj kući, ugao Knez Mihailove i Zmaj Jovine.
Tom prilikom biće otvorena izložba i proglašeni pobednici ovogodišnjeg regionalnog konkursa „Betina fotografija godine“.
Deset istraživačkih priča koje svaki građanin Srbije treba da pročita
Bezdušna ružičasta jutra: Televizije se naslađuju brutalnostima koje mame gledaoce - REM ih još hvali
Izveštavanje o Srebrenici jula '95: Nevladini mediji nisu znali da li da veruju, režimski slavili zločince
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.