22. okt 2023.

Đorđe Vlajić: Ako država ostane u medijima, tu nema tržišta više

Novinar Đorđe Vlajić, govoreći o Predlozima novih medijskih zakona, rekao je da je "vrlo skeptičan, pogotovo što nisu odustali od toga da država ostane u medijima".

Prema rečima Vlajića, „trenutno važeći set medijskih zakona je vrlo ograničio prisustvo države u medijima i ovo je sada otvaranje breša za veliki povratak države u medije preko državnih preduzeća“.

„Strahovit pritisak je uoči pripreme i u pripremi donošenja važećih medijskih zakona bio sa raznih tačaka gde je država bila u medijima, jer se nastojalo da se to sačuva. Intencija je bila da javni servisi pokrivaju u kompletnoj meri, potpuno pokrivaju javni interes u medijskoj sferi, a da komercijalni emiteri se bave javnim interesom i komercijalnim delovanjem u niši u kojoj oni funkcionišu u tom javnom interesu. To se izrodilo u ovo što mi sada imamo“, kaže on.

Čini mu se, kaže, da je priča sa pozicijom operatora i ulogom REM bila „ona varijanta koja se često pojavi u Srbiji – APP (Ako prođe prođe)“.

„Vrlo verovatno je bilo da to neće proći lako, umešao se i OEBS i stranci, vlast se tu povukla. Ja sam vrlo skeptičan, šta ćemo da radimo, i da vlada pošalje idealan medijski set zakona u parlament, onda ga dohvate poslanici i razvale ga, kao što se mnogo puta dogodilo. Vrlo je realno da se nađe neko drugo rešenje, druga formulacija da se ovo provuče, jer ova vlast ne može da izdrži, mislim da je to mentalni sklop takav, protivljenje, mediji koji nisu pod njenom kontrolom su direktno neprijatelji. Ova vlast nema protivnike, ima neprijatelje, i radi sve da uništi neprijatelje. S protivnikom se boriš, neprijatelje uništavaš. Vlast se tako ponaša prema medijima i prema onima koji se usprotive onome što se radi“, kaže on.

Dodaje da je vrlo skeptičan, „pogotovo što nisu odustali od toga da država ostane u medijima“.

„Onda je to apsolutno nelojalna konkurencija, jer može da upumpava koliko god novca, tu nema tržišta više, nema stabilnog medijskog tržišta, koje treba auditorijumu, konzumentima medijskih sadržaja, da ponudi kvalitetan medijsko sadržaj, nešto što će biti po volji, svega i svačega po volji vlasnika. Ti sadržaji ozbiljno ugrožavaju i kulturnu matricu i medijske slobode“, kaže on.

Podsetimo, Vlada Srbije je u petak usvojila nove zakone o elektronskim medijima i o javnom informisanju i medijima. Novim zakonom o javnom informisanju omogućeno je da Telekom koji je u većinskom vlasništvu države osniva medije preko drugih firmi, što je u suprotnosti sa važećom Medijskom strategijom prema kojoj država neposredno ni posredno ne može biti u vlasništvu medija. Novim Zakonom o elektronskim medijima predviđeno je da Savet REM nastavi rad u sadašnjem sastavu još godinu dana.

Video prilog N1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend