10. jun 2025.

NUNS, ANEM i Lokal pres: Netransparentnim izmenama tri medijska zakona ugrožena sloboda medija

Nezavisno udruženje novinara Srbije, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i udruženje Lokal poručuju da su duboko zabrinuti zbog načina sprovođenja procesa izmene tri ključna medijska zakona.

Foto: Cenzolovka

Nezavisno udruženje novinara Srbije, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i udruženje Lokal pres izrazili su duboku zabrinutost zbog načina na koji je sproveden proces izmena tri ključna medijska zakona.

Kako su navele tri novinarske organizacije u zajedničkom saopštenju, to su Zakon o javnom informisanju i medijima (ZJIM), Zakon o elektronskim medijima (ZEM) i Zakon o javnim medijskim servisima (ZJMS), čiji je predlog Vlade danas usvojio skupštinski Odbor za kulturu i informisanje, a o kojem će narodni poslanici odlučivati sutra na vanrednom zasedanju Skupštine Srbije.

Proces koji traje više od godinu i po dana doveden je u završnu fazu kroz neprihvatljivo ubrzan postupak, kratke rokove i uz izostanak transparentnosti, sve pod izgovorom usklađivanja sa preporukama Evropske komisije„, ističe se u saopštenju.
U saopštenju se, takođe, podseća na to da su komentari Evropske komisije na predložene nacrte zakona stigli u decembru 2023. godine, a Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je tek krajem 2024. odlučilo da na njih odgovori i formira radne grupe.

Ove grupe imale su izuzetno kratak rok za rad, bez uvida u verzije nacrta koje su poslate u Brisel„, piše u saopštenju.

Takođe, uprkos ponovljenim zahtevima novinarskih i medijskih udruženja da se organizuje javna rasprava o najnovijim izmenama ZJIM-a i ZEM-a, Ministarstvo je odbilo taj predlog, navode ova medijska udruženja.

Način na koji je ovaj proces sproveden, kao i izmene koje su usvojene vode ka daljem urušavanju medijskih sloboda i ozbiljno narušavaju smisao demokratskih procedura„, ističu NUNS, ANEM i Lokal Pres.
Dodaje se da su najnoviji predlozi Ministarstva za izmene članova 84 i 85 Zakona o javnom informisanju i medijima, koji se odnose na pretpostavku nevinosti i izveštavanje o krivičnim postupcima, izmenjeni u skladu sa predlozima NUNS-a, ANEM-a i Lokal presa.

Ta udruženja su ukazala na to da „prethodne formulacije dodatno ograničavaju novinare i nisu usklađene sa evropskim standardima„.

Ipak, izmene koje se odnose na oblast javnih nabavki i vlasništva u medijima i dalje ostaju problematične i predstavljaju korak nazad za slobodu medija. Javne nabavke i dalje ostaju bez detaljnog uređivanja usluga, ne propisuju se uslovi pod kojima se one mogu nabavljati, ne utvrđuje mehanizam kontrole i ne upućuje na primenu Zakona o javnim nabavkama„, dodaje se u saopštenju.

„Neprihvatljivo vraćanje države u vlasništvo medija“

Tri medijska udruženja skreću pažnju na to da „sve to ostavlja mogućnost zloupotrebe i favorizovanje određenih medija, suprotno evropskim standardima i suprotno zahtevima Evropske komisije„.

NUNS, ANEM i Lokal pres su u poslednjim komentarima na ZJIM ponovo istakli neprihvatljivo vraćanje države u vlasništvo medija, koje nije u skladu sa Medijskom strategijom.

U saopštenju su ponovo ukazali da član 39a uvodi određene obaveze za medije u (neposrednom ili posrednom) vlasništvu subjekata poput Telekoma, ali bez nezavisnog nadzora i sankcija za njihovo kršenje.

Ranije smo upozoravali da se oslanjanje isključivo na samoregulaciju u medijima pod državnom kontrolom ne može smatrati garancijom uređivačke nezavisnosti, već može legitimisati politički uticaj„, navodi se.

Izmene Zakona o javnim medijskim servisima donose određene pozitivne promene„, ali, kako se navodi, ipak, „poslednje izmene usvojene nakon komentara udruženja ostaju površne i ne dotiču suštinska pitanja, kao što su uređivačka nezavisnost i koncentracija moći„.

Kako se ističe, Programski savet formalno bira Poverenika za prava gledalaca i slušalaca, ali ta funkcija ostaje marginalizovana – poverenik je angažovan honorarno i nema ovlašćenja da samostalno pokreće postupke, dodaje se.

Ključni problem i dalje predstavlja koncentracija moći u rukama generalnog direktora, budući da Upravni odbor i dalje nema odlučujuću ulogu u imenovanju uredničkog kadra„, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Nova pravila o budžetskom finansiranju javnih servisa, uprkos deklarativnoj zabrani političkog uticaja, ostavljaju prostor za zloupotrebe, posebno zbog nejasno definisanih kategorija poput projekata od posebnog društvenog značaja, dodaje se.

Iako se u posednjim komentarima NUNS-a, ANEM-a i Lokal presa ponovo insistira da se izmeni Zakon o elektronskim medijima i unapredi deo koji se odnosi na izbornu kampanju, još jednom je propuštena prilika, navode udruženja.

I dalje se sistemski izostavljaju jasna pravila za ključne fenomene koji oblikuju medijski pejzaž tokom izbornih kampanja – prikriveno političko oglašavanje, funkcionerske kampanje i politički marketing ostaju van regulatornog okvira„, navodi se.

Na ovaj problem godinama unazad ukazuju brojne domaće i međunarodne organizacije i institucije koje prate izborne procese u Srbiji, označavajući ga kao jednu od najvećih prepreka za fer i ravnopravno informisanje građana, podsećaju novinarska udruženja.

Netransparentan proces izmena zakona, uz ignorisanje ključnih problema, dodatno ugrožava slobodu medija i demokratske principe„, piše u saopštenju.

Neophodno je hitno preduzeti konkretne korake ka uspostavljanju fer i transparentnog medijskog okruženja, u skladu sa evropskim standardima, uz punu odgovornost svih relevantnih institucija, navodi se.

Samo kroz transparentnost, dijalog i poštovanje pravila možemo obezbediti nezavisne medije koji služe interesu građana i demokratiji„, poručuju Nezavisno udruženje novinara Srbije, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i udruženje Lokal pres.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend