
Foto: Jana Nikolić
Kako ističu u saopštenju, članovi Saveta su se do sada oglašavali uvek u skladu sa članom 22 Poslovnika o radu, po kome nije dozvoljeno jedino da članovi Saveta iznose svoja mišljenja o toku sednice, raspravi, glasanju i odlučivanju.
„S druge strane, nigde ne piše, naročito ne u Poslovniku, da članovi Saveta, koji između ostalog donose odluke i na osnovu sopstvenog mišljenja, ne mogu da iznose stavove i učestvuju u raspravama o temama koje nisu predmet odlučivanja Saveta, a istovremeno su od značaja za rad Regulatora i mogu uticati na medijsku scenu u Srbiji. Naročito kada su u pitanju pokušaji onih koji se žale da u Srbiji nema institucija, a daju sve od sebe da bi uništili nezavisno Regulatorno telo za elektronske medije, kao što je to slučaj sa današnjom hajkom na Oliveru Zekić u
dnevnom listu Danas“, navodi REM.
Dodaju da za saopštenja Saveta, izjave članova, analize i zaključke nema dovoljno prostora u štampanim medijima, retko i u elektronskim, pa Savet i članovi na svom sajtu objavljuju sve važno za svoj rad.
REM podeća da Zakon o elektronskim medijima zabranjuje bilo kome da utiče na rad članova Saveta i oni nisu dužni da poštuju bilo čije instrukcije u vezi sa svojim radom, izuzev odluka nadležnog suda donetih u postupku sudske kontrole rada Saveta.
„Sve primedbe na programe elektronskih medija, kao što je govor mržnje i drugi neprimereni sadržaji, potrebno je izložiti u zakonom predviđenoj proceduri, bez politizacije i proizvoljnih optužbi“, dodaje u saopštenju Savet REM-a.
Bezdušna ružičasta jutra: Televizije se naslađuju brutalnostima koje mame gledaoce - REM ih još hvali
Grozev: Vrednost FSB izveštaja o zvučnom oružju je nula, duboko je uvredljiv za svakog ko kritički razmišlja
Deset istraživačkih priča koje svaki građanin Srbije treba da pročita
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.