23. jul 2019.

Ne, Stejt department nije čestitao Haradinaju odlazak u Hag

Američki Stejt Department reagovao je na odluku odlazećeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja da podnese ostavku i ode pred Sud uspostavljen da utvrdi odgovornost osumnjičenih pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) za zločine tokom i posle rata na Kosovu. Tu reakciju službenog Vašingtona, koji je pozdravio Haradinajevu odluku, veliki broj medija u Srbiji preneo je kroz interpretaciju novinske agencije Tanjug.

Vest državne novinske agencije Tanjug o reakciji Stejt departmenta / izvor: tanjug.rs (public domain) / preuzeto sa glasamerike.net

To je naslov teksta, koji je objavio Tanjug, agencija, koja pod nejasnim okolnostima egzistira skoro pune četiri godine, iako su njeno funckionisanje i finasiranje iz budžeta Srbije trebalo da budu okončane još 2015. godine. Tanjug je kao izvor te informacije citirao Glas Amerike.

Tekst je preneo najveći broj pretplatnika agencije, kojih ima širom Zapadnog Balkana.Problem je u tome što Glas Amerike ni u jednom od svojih izveštaja, na srpskom i na albanskom jeziku, nije spomenuo “čestitanje”. Zdrav razum, profesionalni standardi i novinarska etika sugerišu da se za pozivanje na sud, u svojstvu osumnjičenog, ne čestita. U datom kontekstu, Stejt Department je -diplomatskim rečnikom – jednostavno pozdravio Haradinajevu odluku o napuštanju premijerske funkcije radi stavljanja na raspolaganje sudu povodom sumnji o činjenju ratnih zločina.

Vest srpskog servisa Glasa Amerike o reakciji Stejt departmenta povodom odluke Ramuša Haradinaja da se povuče sa funkcije i pojavi pred sudom u Hagu

Moguće je da je Tanjug pogrešno preveo tekst redakcije na albanskom jeziku, ali pošto tekst nikada nije korigovan – objavljena “čestitka”, koju su preneli mediji u Srbiji, za razliku od pozdravljanja odluke, bitno uveličava i menja karakter saopštenja Stejt departmenta, pakujući ga u narativ koji se promoviše u tabloidnoj štampi i medijima bliskim vlastima Srbije, koji SAD predstavljaju kao “sponzora nezavisnosti lažne države”, čiji je premijer u ostavci “osvedočeni terorista i zločinac.” Bez obzira na činjenicu da za zločine, iako mu je suđeno, nikada nije osuđen.

Uz to, na bazi ove (ne)namerne, ali svakako pogrešne intertpretacije „da je Haradinaju Amerika čestitala odlazak na suđenje“, novinari su dobili i komentar od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je Haradinaja nazvao američkim ljubimcem, a Vašington optužio za dvostruke standarde, zbog izostanka “čestitke” generalu Vladimiru Lazareviću koji je 2005. godine otišao u Hag da pred Međunarodnim sudom odgovara po optužnici za zločine protiv čovečnosti nad kosovskim Albancima i kršenje zakona i običaja rata, tokom sukoba na Kosovu, u proleće i leto 1999.

srbijadanas.com / preuzeto sa glasamerike.net

Predsednik Srbije Vučić je u pravu kada kaže da SAD nisu čestitale generalu Lazareviću odlazak na suđenje, ali greši kada kaže da jesu Haradinaju, jer se poziva na jezičku i kontekstualnu manipulaciju vesti, koju je objavio Glas Amerike.

Podsećanja radi, 28. januara 2005. godine, kada je general Lazarević, 16 meseci posle optužnice pred Haškim tribunalom, odlučio da se dobrovoljno preda tom sudu, Glas Amerike je objavio da je “Stejt department pozdravio odluku generala Vladimira Lazarevića da se preda i pozvao Vladu Srbije na dalje ispunjavanje njenih međunarodnih obaveza prema tom sudu”.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend