19. jun 2016.

Ima li kiše u Džakarti

remotesU toku je Evropsko prvenstvo u fudbalu. Milioni muškaraca na Starom kontinentu uz televizor uživaju u prenosima iz Francuske. Lepo

Ali, pored ljubitelja fudbala, postoje i pripadnici jačeg pola kojima to nije najomiljeniji sport i oni koji gledaju samo susrete pojedinih reprezentacija. Ni žene, uglavnom, ne interesuje jurenje za loptom po travnatom terenu.

Prvi program RTS i deo Drugog programa rezervisani su za fudbal. I treba. Ali, šta je sa gledaocima koje on ne interesuje? Šta je za njih pripremio javni servis? Ništa. Odnosno ono što je i inače u šemi Drugog programa, koji ima relativno malu gledanost.

Zar ne bi bilo fer prema gledaocima da je ovim povodom kupljena nova kvalitetna serija ili da je skockan filmski program sa zabavnim naslovima novijeg datuma. To bi značilo da su za javni servis svi gledaoci jednako važni.

Ili su rezonovali – eno im druge televizije pa neka nađu zanimaciju, prepustivši, nepromišljeno, svoje gledaoce komercijalnim televizijama ili kablovskog programu. Možda je Evropsko prvenstvo iznenadilo urednike ali je sigurno obradovalo autore emisija čiji je termin pojeo fudbal i poslao ih na produženi plaćeni godišnji odmor.

Videćemo se sa njima u oktobru ili novembru, kada bude startovala jesenja šema…

Koga briga, TV gledaoci su rođeni sa visokim stepenom tolerancije…

I u doba kada je Bog išao po Zemlji, kada je godina imala zimu, proleće, leto, jesen, a mi jednu televiziju, vremenska prognoza je bila bitan deo TV programa, odnosno Dnevnika, a novinara Kamenka Katića, koji je saopštavao prognozu na kraju Dnevnika, gledaoci su sa puno ljubavi i poštovanja, šaljivo zvali Vremenko.

Ali sve se promenilo: vreme je poludelo, kiše se smenjuju sa tropskim vrućinama, poplave u Evropi nikada nisu bile tako česte, žege zahvataju Rusiju… Razgovori o vremenu nisu više rezervisani samo za Engleze (o čemu je nastalo toliko mnogo viceva), nego se i svi mi ili žalimo na vremenske prilike ili pokušamo da saznamo kakve će one biti narednih dana. Kako nas televizije informišu o vremenu?

Za početak, ukoliko želite da saznate kolika je temperatura, morate da okrenete Studio B, Hepi ili N1 kojima je u uglu ekrana ispisan taj podatak. Na RTS-u u Vestima će vam spiker pročitati prognozu, a za opširnije podatke morate da sačekate termin Drugog dnevnika.

Na Pinku je pregledno naznačeno vreme za nekoliko dana unapred a na TV B92 ćete saznati kakvo je vreme u Srbiji, regionu i Evropi ali će vas voditeljka obavestiti o tome da kiša pada u Melburnu, da je temperatura u Bagdadu 42 stepena, dok je u Avganistanu vreme stabilno.

Zatim sledi najinteresantniji deo – grafički prikaz prognoze za taj dan i četiri naredna. Onaj četvrti, sa kraja tabele, voditeljka obavezno zakloni svojim telom. Srećom da su vitke, pa nagađamo kakvo će vreme biti samo za taj jedan dan…

 Foto: Blog.brighthouse.co.uk 

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend