12. apr 2019.

Bivši urednik Dnevnog telegrafa o ubistvu Ćuruvije i svom susretu s Vučićem tada

Foto: N1

„Na ovom mestu 11. aprila 1999. ubijen je zbog oštre kritičke reči“, piše na spomen ploči pored koje već 20 godina članovi porodice i kolege Slavka Ćuruvije polažu vence i pale sveće. Nakadašnji urednik u Dnevnom telegrafu, u Svetogorsku ne ide, ali se dobro seća Uskrsa 1999. godine, kada je na tom mestu ležao upucan vlasnik lista u kome je radio.

„Da, bilo je strašno. Ja mogu da kažem da sam se ja prepao. Osećao sam da mi je porodica ugrožena“, kaže Miroslav Mikuljanac, nekadašnji urednik Dnevnog telegrafa.

Zbog toga je, tvrdi Mikuljanac, stupio u kontakt sa tadašnjim ministrom informisanja, sada predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. „Tu je parkirao auto, pored kafića, pozvao me unutra, seo sam. On je izvadio iz svojih mobilnih telefona baterije, misleći verovatno da tako niko neće moći da ga prisluškuje. Kada sam ga ja pitao da li je moja porodica bezbedna, on je rekao da ne može da garantuje ni za sopstvenu bezbednost. Mislio sam da hoće da kaže da on nije deo te mašinerije“, kaže Mikuljanac.

Aleksandar Vučič bio je ministar informisanja u vladi koja je zabranila Ćuruvijin Dnevni telegraf, usvojila zloglasni Zakon o javnom informisanju, drakonski kažnjavala i plenila imovinu Dnevnog telegrafa i Evropljanina.

„To je bio sistematski progon nezavisnih novinara i nezavisnih medija“, kaže nekadašnja partnerka Slavka Ćuruvije, istoričarka Branka Prpa.

„Oni su nam sve oduzeli, izbacili su nas iz tog prostora. Novine se više nisu mogle štampati ovde, štampale su se u Crnoj Gori, švercovale su se“, priča Mikuljanac.

„Ove novine su pravljenje prema našoj savesti. Nisu pravljene prema njihovom zakonu i ja im obećavam da neću da pravim prema njihovom zakonu novine, nego prema svojoj savesti“, poručivao je tada Ćuruvija.

Malo ko je mislio da će cena biti tako visoka. Dvadeset godina čekana je prva presuda. Na ukupno 100 godina zatvora osuđena su četvorica radnika Državne bezbednosti, ali se i dalje ne zna ko je naložio, a ko je pucao u Slavka Ćuruviju.

„Dobili smo prvostepenu presudu sa kojom smo zadovoljni, jer se prekida nekažnjivost ubistava novinara“, kaže Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara.

„Međutim, ono što nije prekinuto to je nekažnjvost nalogodavaca… Ispada da je službi Državne bezbednosti hobi da ubijaju ljude. Prema tome, ta stvar mora da se razreši, jednom za svagda“, naglašava Prpa.

„Da li će ikada sa sigurnošću moći da se kaže ko je, šta i kako, ne znam, sumnjam… Ali mi svi znamo ko je. Takav nalog nije mogao da izda Pera, mogao je da stigne samo od Miloševića i njegove supruge“, navodi Mikuljanac.

Novinarska udruženja poručuju da će insistirati da budu otkrivene sve, još nepoznate činjenice o brutalnoj likvidaciji novinara Slavka Ćuruvije.


Video prilog televizije N1 pogledajte OVDE.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend