
Foto: Medija centar Beograd
Gruhonjić kaže da su takve pretnje uvek „najveće iskušenje i verovatno sledeća faza u pokušaju da me slome“.
Kada su pretnje upućene i ko ih je potpisao?
Da li si slučaj prijavio policiji i tužilaštvu i da li si od njih dobio nekakav odgovor ili informaciju?
„Mi u NDNV uvek prijavljujemo pretnje. Kao i ostala novinarska udruženja članovi smo Radne grupe za bezbednost novinara u kojoj su pored članova novinarskih udruženja i predstavnici policije i tužilaštva. Tu postoji razrađeni mehanizam koji smo i u ovom slučaju iskoristili. Zvali su me sutradan iz tužilaštva da me pitaju da li ima nekih novih detalja i rekli da će, ako sam dobro shvatio, SBPOK raditi na mom slučaju. Posle toga se više nisu javljali“.
I ranije si dobijao razne pretnje, ispisivani su i preteći grafiti na ulazu zgrade u kojoj stanuješ, da li si ikada dobio bilo kakav odgovor, odnosno da li je ikada otkriveno ko ti je upućivao pretnje?
„Imam već dvodecenijsku, ako ne i dužu tradiciju dobijanja pretnji i sličnih poruka. Koliko me pamćenje služi, jednom sam dobio informaciju da je počinilac otkriven i da se nagodio sa tužilaštvom da po principu oportuniteta u zamenu za kaznu za krivično delo odradi neki dobrotvorni ili humanitarni rad. To je generalno slučaj kada su novinari u pitanju. Najveći problem u Srbiji je ta nekažnjivost, ta tobožnja nemoć nadležnih organa da pronađu počinioce iako smo svedoci da, kada su u pitanju visoki državni zvaničnici, a naročito predsednik Republike, da je policija koja je zadužena za visokotehnološki kriminal veoma efikasna i da brzinom munje pronalazi počinioce iako se i oni kriju iza lažnih profila na društvenim mrežama. Dakle, da se malo gorko našalim, možda ne mogu da pronađu počinioce zato što znaju ko su“.