03. maj 2017.

Hoće li svi novinari gromoglasno zaćutati 3. maja u 11.55

Sloboda medija na zapadnom Balkanu nije potpuna, pošto se zemlje regiona suočavaju s politizacijom, problemima u sprovođenju zakona i zastrašivanjem novinara, uz porast autocenzure, stoji u izveštaju istraživačkog centra Evropskog parlamenta koji je objavljen uoči obeležavanja 3. maja, Svetskog dana slobode medija.

Tabloidizacija, politizacija, klijentelizam, korupcija najčešći su pojmovi koji opisuju ono što bi inače trebalo da budu „medijske slobode“. Ništa novo, kaže novinarka „Vremena“ Jovana Gligorijević, mada „jače“ zvuči kada to kaže neko iz institucija Evropske unije.

„Mi smo imali situacije u kojima se premijer zaista dere na novinare i ponižava ih dok pored njega stoji šef delegacije Evropske unije i gleda u pod“, kaže Jovana Gligorijević.

Primedbe iz Brisela ne znače ništa dok se novinari ne izbore za svoja radna prava, poručuju u UNS-u uz opasku da je krajnje vreme za štrajk:

„Znate koliko bi kolega reklo ‘šef mi ne da da štrajkujem’ ili ‘nisam član tog udruženja ili sindikata’. E kad novinari nisu organizovani i kada su udruženja posvađana onda ne možete da naterate vlast da vas sluša“, navodi Ljiljana Smajlović, Udruženje novinara Srbije.

Vlast ne sluša, a nezavisne institucije podsećaju da uprkos proklamovanoj i zakonima i međunarodnim aktima garantovanoj slobodi medija, Srbija i dalje nije društvo slobodne reči.

„Zaštitnik građana uviđa to i na svom primeru, budući da je veliki broj medija ne samo potpuno zatvoren za ovu instituciju već je kontinuirano dezavuiše čestim napadima i etiketiranjem, zloupotrebljavajući tako dobijene nacionalne frekvencije“, navodi Miloš Janković, vršilac dužnosti Zaštitnika građana.

Slučaj Nebojše Stefanovića protiv NIN-a slika je i prilika odnosa vlasti prema medijima. Ipak, apelacioni sud je odlučio da će platiti ministar, a ne pomenuti nedeljnik:

„Mi ćemo tražiti od gospodina Stefanovića da nam dostavi račun na koji je on hteo da uplati humanitarnu pomoć – kad uplati nama, mi ćemo odmah proslediti u humanitarne svrhe. Najava njegovog advokata će se žaliti u Strazburu… Ja mislim da bi u Strazburu svi popadali u nesvest kada bi videli tu žalbu“, kaže Milan Ćulibrk, glavni urednik NIN-a.

Novinari na Svetski dan slobode medija ipak neće „padati i nesvest“ ali pozivaju na solidarnost.

Koliko god razjedinjena – novinarska udruženja saglasna su u jednom: pozivaju sve elektronske medije da 3. maja, tačno u 11:55 prekinu emitovanje svog programa i na taj način sa „Pet minuta gromoglasne tišine“ pokažu šta misle o slobodi medija u Srbiji.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend