18. sep 2017.

Janjić: Vlast odgovorna za atmosferu napetosti i nasilja

U društvu u kojem ne postoji politički dijalog već konstantne i žestoke kampanje, stvara se atmosfera napetosti i nasilja, pa tako i napadi na novinare. Odgovornost za to snosi vladajuća garnitura jer ona u svojim rukama ima važne instrumente kojima može da relaksira odnose, ali ih ne koristi, izjavio je glavni urednik Bete Dragan Janjić.

Janjić je u Danu uživo na N1 rekao da su sva novinarska udruženja osudila najnoviji napad na novinare koji se desio u subotu na protestu ispred Televizije Pink, kada su napadnute dve novinarke Pinka.

„Ono što se nama stalno obećava je da će kazne za napade na novinare biti pooštrene. Ne moraju kazne da budu pooštrene, trebalo bi da istrage budu bolje i efikasnije“, rekao je Janjić.

Janjić, koji je i potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) rekao je da se stvar utisak da se istrage u vezi sa napadima na novinare rade selektivno.

„Mi u NUNS-u imamo utisak da se te stvari rade nekako selektivno, dakle mnogo brže se otkrivaju napadi na novinare koji rade u takozvanim mejnstrim medijima i za koje se može reći da su bliže vlasti, dok imamo gomilu istraga koje čekaju, a koje se tiču napada na novinare koji nisu baš po volji vladajućim strukturama“, ocenio je Janjić.

On je podsetio na tri slučaja novinara koji su ubijeni a istrage o tome i dalje traju.“I te istrage traju već jako dugo. Mi imamo troje novinara koji su ubijeni i za koje imamo osnova da sumnjamo da ih je država ubila. Ti slučajevi nisu razjašnjeni…U slučaju Dade Vujasinović, recimo, vidljiv je kontinuitet da se zataška nešto. Čim to vidite, znate da to ima neke veze sa državom“, rekao je Janjić.

Dodao je i da novinari moraju da rade svoj posao slobodno. „To je uslov da bi društvo bilo demokratsko, a država mora da stvori uslove za to“, rekao je.

Glavni urednik Bete kaže da napetost dolazi iz samog društva. „U većini medija nemamo najelementarniji oblik dijaloga, nemamo mogućnost da se recimo u nekom mediju pojavi jednom predstavnik vlastii govori, a da recimo sutradan dođe i predstavnik opozicije. Mi imamo samo kampanje i one se rade žestoko, i to izaziva ogromnu napetost u društvu. Odgovornsot za to snosi vlast, jer ona ima važne instrumente u svojim rukama“, ocenio je Janjić.

On je rekao da se selekcija osuda vladajuće garniture vidi u činjenici da su se u vezi napada na novinarke Pinka oglasili svi iz krugova vlasti. „U slučaju napada na novinare, recimo, na inaugiraciji predsednika, vrlo mali broj. I to je ono što šalje lošu poruku javnosti“, rekao je Janjić.

„Kada isti stepen uznemirenosti vlasti budem video i za druge novinare, biću zadovoljan“, rekao je Janjić.

Bilbija: Za napad na novinarke Pinka krivi organizatori protesta

Novinar Politike Bojan Bilbija ocenio je u Danu uživo da je evidentan porast pritisaka na novinare i da se dolazi u situaciju da treba da se potenciraju osude napada na novinare, kada je to nešto što je elementarna stvar.

„Ovo u subotu je još jedan od primera da dolazimo u situaciju da mi osuđujemo napade na novinare…Neverovatno da smo u situaciji da to potenciramo u 21.veku, kao da se to ne podrazumeva“, rekao je Bilbija.

On kaže da novinari nisu političke figure, da rade svoj posao, a da nekome može se nekom sviđa ili ne kako ga oni rade, ali da je je pitanje za poslodavce i društvo.

„Bilo je priča da bi novinari trebalo da dobiju status službenog lica i da bi to možda opametilo one koji pokušavaju da napadnu novinare“, rekao je Bilbija.

Bilbija se nije složio sa Janjićem da je za napad na novinarke u subotu kriva vlast, već je rekao da je za to isključivo kriv organizator skupa.

O međusobnim optužbama da li je za to kriva vlast i opozicija, Bilbija kaže da upravo to, sami mi stvaramo atmosferu nelagodnosti i pritisaka.

„Kultura političkog dijaloga je izgubljena i ne može se reći da je kriva samo vlast ili samo opozicija, za tango je potrebno dvoje, zajedno moraju da pronadju rešenje za dijalog…evo i na primeru dijaloga za Kosovo vidimo da dijaloga nema“, rekao je Bilbija i dodao da je očekivao da se kaže „ajde da vidimo šta nudiš, o čemu će se pričati“, nego je taj dijalog odmah odbijen. „Jedni druge isključuju. I koji je instrument koji preostaje? Naravno, nasilje“, rekao je.

Na pitanje koje bi rešenje bilo, novinar Politike smatra da je rešenje u detaljnijem regulisanju pravila političkog života „Da se vidi šta je obaveza medija, koja su prava političkih aktera van kampanje…Mi i na prenosima sednice Skupštine Srbije imamo često primere neadekvatnog ponašanja“, rekao je.

„Nema pravog rešenja dok svi ne priznaju da moraju da sednu i razgovaraju. Pravicemo hiljade ovakvih emisija i o tome govoriti…o nečemu što se podrazumeva da je neprihvatljivo“, ocenio je Bilbija.

Pogledajte gostovanje u Danu uživo televizije N1:

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend