31. jul 2018.

Onlajn uznemiravanje novinara: Napad trolova

Predatori medijskih sloboda o onlajn prostoru napadaju u tri faze: utapanje izvještaja novinara u moru lažnih vijesti i propagandnih sadržaja na društvenim mrežama; kreiranje lažnog uticaja kroz postove botova i automatskih poruka koje podržavaju poteze vlasti; lično zastrašivanje novinara, prijetnje i uvrede u cilju njihove diskreditacije.

To su nalazi iz novog izvještaja Reportera bez granica “Onlajn uznemiravanje novinara: napad trolova“.

Neki od nalaza kažu i kako je teško uspostaviti direktnu vezu između vlada i online zavjera protiv novinara.

Reporteri bez granica dokumentovali su napade u 32 države razotkrivajući zavjere pune mržnje protiv novinara koje su orkestrirale autoritarne vlasti u zemljama poput Kine, Indije, Turske, Vijetnama, Irana i Alžira.

Izvršilac može da bude obični „hejter“, kaže izvještaj, kao i armija trollova online plaćenika napravljena u autoritarnim režimima. U oba slučaja cilj je isti, a to je da se novinare ušutka.

Žene novinarke su najviše pogođene sajber napadima. Dvije trećine novinarki su bile žrtve uznemiravanja i, u 25 posto slučajeva, uznemiravanje se desilo onliajn.

[povezaneprice]

Reporteri bez granica napravili su 25 preporuka za vlade država, međunarodnu zajednicu, onlajn platforme, medije i oglašivače, vezano za prijetnje u novim digitalnim okvirima. Izvještaj sadrži i tutorijal za novinare kako da se nose sa armijom trolova.

Istraživanje o online napadima naglašava zabrinutost zbog razmjera novih oblika napada na slobodu medija i zbog uznemiravanja novinara u onlajn prostoru.

Cjelokupan izvještaj na engleskom jeziku dostupan je ovdje.


Izvor: media.ba

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend