11. nov 2019.

Uzbunjivačima jedini spas javnost i slobodni mediji

Zaštita uzbunjivača u Srbiji je mrtvo slovo na papiru zbog lošeg zakonskog okvira i opstrukcije pravosudnih organa u primeni postojećih zakone, koji kakvi god da su služe za ukras i pokazivanje strancima, smatra Aleksandar Olenik, predsednik Građanskog demokratskog foruma (GDF)

Aleksandar Obradović, uzbunjivač is Krušika (foto: privatna arhiva)

Isto to smatra i Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku.

Prema njihovom mišljenju, jedina nada uzbunjivačima u Srbiji dok je ove vlasti jeste javnost koju čine malobrojni slobodni mediji i aktivni građani.

Javnosti je trenutno najpoznatiji slučaj uzbunjivača iz „Krušika“, Aleksandra Obradovića, koji je zbog ukazivanja na nezakonitosti bio i u zatvoru, a trenutno je u kućnom pritvoru. Podsetimo, Obradović je u kućnom pritvoru otkako je, sredinom oktobra, iz Centralnog zatvora u Beogradu prebačen u Valjevo. Prethodno je bio uhapšen 18. septembra. On je obavestio javnost kako se posredstvom trgovaca oružjem bliskih SNS-u godinama isisava novac iz te valjevske fabrike.

Prema dokumentaciji koju je Obradović dostavio medijima, među onima koji su proizvode „Krušika“ kupovali po povlašćenim cenama je i kompanija GIM, koju je u tim poslovnim aranžmanima predstavljao otac ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića – Branko Stefanović. Obradović tvrdi da je finansijsko iscrpljivanje „Krušika“ počelo 2014, kad je na čelo te fabrike došao „partijski (SNS) vojnik Mladen Petković“, koji je krajem prošle godine doveden na čelo Zastave oružja.

Tu su i slučajevi policijskih službenika Milana Dumanovića i Mladena Trbovića, kojima se trenutno sudi zbog navodnog odavanja službene tajne jer su obavestili javnost o tajnom snimanju komemorativnog skupa u Srebrenici 2015. godine kojoj je prisustvovao tadašnji premijer, a sada aktuelni predsednik Aleksandar Vučić. Dumanović i Trbović su zbog uzbunjivanja javnosti hapšeni, a ostali su i bez posla. Mada je Dumanović nedavno vraćen u policiju, ali odmah potom i suspendovan.

Aleksandar Olenik naglašava da je zaštita uzbunjivača kod nas „samo mrtvo slovo na papiru, što zbog lošeg zakonskog okvira što zbog opstrukcije pravosudnih organa u primeni postojećih zakone“.

– Čak se ide i dalje od izostanka primene važećih zakona pa na delu imamo otvorenu zloupotrebu prava od strane sudova i tužilaštva, koji pod pritiskom ili u strahu od režima, od uzbunjivača pokušavaju da naprave kriminalce. Ne pada im na pamet da ih zaštite, dok prave kriminalce, na koje uzbunjivači ukazuju, štite sa besprizornim obrazloženjima. Nažalost, jedina prava zaštita uzbunjivača je javnost. Kao na primeru Krušika, samo izlazak građana na ulice može da donekle zaštiti uzbunjivače. Zato Građanski demokratski forum GDF u potpunosti podržava proteste podrške Aleksandru Obradoviću, uzbunjivaču iz Krušika i trenutno jednim, od ukupno dva, politička pritvorenika u Srbiji – ističe za naš list Aleksandar Olenik.

Dragan Popović ukazuje da u „u zarobljenim državama poput Srbije, institucije ne znače mnogo, niti se iko u njih pouzda, a zakoni, kakvi god da su, služe za ukras i pokazivanje strancima“.

– To znači da uzbunjivačima ostaje samo javnost koju čine malobrojni slobodni mediji i aktivni građani, bilo individualno, bilo udruženi u stranke, pokrete i organizacije. To je jedina nada uzbunjivačima u Srbiji dok je ove vlasti – objašnjava za Danas Dragan Popović.

Jedan od slučajeva o kojima je Danas prvi pisao je i slučaj policijske službenice Ivane Veličković, koja je obavljajući svoj posao u Sektoru za vanredne situacije otkrila 2015. nekoliko kršenja propisa i ljudskih prava. Umesto da bude nagrađena, jer je ukazala na nepropisno postupanje, ona godinama trpi diskriminaciju i mobing.

Nedavno smo pisali i o uzbunjivaču Draganu Žebeljanu, koji takođe trpi diskriminaciji jer ukazuje na brojne nepravilnosti i kršenja prava u MUP-u, a i Insajder je objavio priču o višestruko nagrađivanom policajcu, dugogodišnjem članu Radne grupe MUP-a za istraživanje ubistava novinara, koji je pre dve godine, bez ikakvog obrazloženja razrešen dužnosti, jer je „više puta Sektoru unutrašnje kontrole ukazivao na nezakonitosti u radu MUP-a“.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend