13. apr 2019.

Slučaj Džulijana Asanža: Zašto mu je Ekvador uskratio gostoprimstvo

Ekvadorske vlasti saopštile su da su Džulijanu Asanžu ukinule azil u ambasadi u Londonu pošto su se međusobni odnosi pogoršavali u prethodnom periodu.

Ekvadorci su optuživali Asanža za neprimereno ponašanje, mešanje u poslove drugih država i špijunažu.

Od vožnje skejtborda do vređanja osoblja

Asanž je proveo sedam godina u ambasadi, u maloj kancelariji koja je pretvorena u spavaću sobu. Tamo je živeo sa svojom mačkom, Džejmsom.

U spavaćoj sobi je imao krevet, sunčamu lampu, malu kuhinju, tuš i spravu za vežbanje.

Tokom boravka u ambasadi jedan od osnivača Vikiliksa ugostio je i Lejdi Gagu i Pamelu Anderson, a na maloj terasi držao je konferencije za medije i obraćao se pristalicama.

Ali odnosi sa ekvadorskom vladom su se pogoršali kada je 2017. godine za predsednika države izabran Lenin Moreno.

To je postalo očigledno prošle godine kada je Asanž dobio pravila ponašanja, odnosno kućni red. Morao je da počne da plaća internet, hranu i pranje garderobe. Takođe, saopšteno mu je da mora bolje da vodi računa o mački i da čisti kupatilo.

Zbog ovakih stvari sve češće su se pojavljivale špekulacije da je Ekvadorcima dosta Asanža.

A onda je na Tviteru predsednik Moreno napisao da je „strpljenju došao kraj“ zbog Asanžovog „agresivnog i nevaspitanog“ ponašanja.

Optužili su ga da je više puta „prekršio međunarodne konvencije i svakodnevne protokole“, a onda su mu ukinuli diplomatski azil.

Kasnije se pojavilo još detalja.

Ministar spoljnih poslova Hoze Valensija je u Kongresu rekao da je Asanž koristio mobilni telefon koji nije registrovan u ambasadi.

Navodno je često vređao službenike ambasade, nazivao ih američkim špijunima, a optužuju ga i da je uništio imovinu vozeći skejtbord i igrajući fudbal, iako su ga upozoravali da to ne radi.

Valensija je dodao da je su zaposleni u službi za čišćenje zgrade opisala Asanža kao neurednu osobu koja ne vodi računa o higijeni.

Njegov advokat je to pripisao „stomačnim problemima“.

Neimenovani ekvadorski zvaničnik rekao je novinskog agenciji AP da se Asanž „nedeljama nije tuširao“, a da je imao i „probleme sa zubima zbog neodržavanja higijene“.

Ministarka unutrašnjih poslova Marija Paula Romo sa žalila da je Asanžu bilo dozvoljeno da maže „fekalije po zidovima ambasade i druge slične stvari“.

Ali Von Smit, Asanžov prijatelj koji ga je posetio prošle nedelje, u izjavi za agenciju Rojters odbacio je takve tvrdnje.

„Džulijan je bio pod stresom, ali je svaki put delovao uravnoteženo. Takve stvari nisu deo njegovog karaktera“, kazao je Smit.

Ministarka Valensija je dodala da je država donela odluku kako bi sprečila dalje pogoršanje Asanžovog zdravlja, ali nije otkrila detalje.

Njjujork Tajms je citirao Asanžovog neimenovanog prijatelja koji tvrdi da je Australijanac pao u duboku depresiju i da je diplomatama – koje je uglavnom postavila Morenova administracija – dojadilo njegovo ponašanje.

Sumnje o špijunaži

Predsednik Moreno, koji je odmah po stupanju na funkciju od Asanža tražio da smanji onlajn aktivnosti, rekao je da je ovaj „prekršio pravilo nemešanja u unutrašnje stvari drugih država“.

Poslednji u nizu takvih dokumenata koje je objavio odnosio se na Vatikan.

Natpis na sliciAsanž otpozdravlja fotoreporterima tokom hapšenja

Moreno je dodao da su i drugi slučajevi potvrdili sumnje da je Asanž i dalje povezan sa Vikiliksom. Predsednik Ekvadora je optužio Asanža i da je instalirao zabranjenu elektronsku opremu i da je pregledao bezbednosne podatke ambasade.

Postojala je i sumnja da je Vikiliks bio povezan sa anonimnim sajtom koji je objavio da je predsednikov brat osnovao ofšor kompaniju. Takođe, objavljene su i privatne fotografije Morena i njegove porodice. Predsednik je odbacio ove tvrdnje.

Ministar Valensije dodao je da je u januaru Asanž rekao ambasadoru da je namestio dugmiće za uzbunu koje namerava da pritisne ako smatra da je životno ugrožen.

Nejasno je da li je mislio na to da mu britanske vlasti „rade o glavi“.

Tokom hapšenja su policajci posebno vodili računa da spreče Asanža da se vrati u svoju sobu, tvrdi agencija AP.

Poznatom uzbunjivaču su na teret stavlja čak i puštanje glasne muzike, jednom čak i tokom radnog vremena ambasade, kao i namerno blokiranje nadzornih kamera u zgradi.

Ekvadorci tvrde da ih je Asanžov boravak do 2018. godine koštao ukupno 5,78 miliona evra. Vlada mu je suspendovala i državljanstvo.

Kako je Asanž završio u ambasadi Ekvadora?

Australijski državljanin je u ambasadu Ekvadora došao 2012. godine. Tražio je azil kako bi izbegao izručenje u Švedsku koja ga je teretila za slučaj silovanja. Kasnije su te optužbe odbačene, a istrage su prekinute.

Asanžu je azil odobrio tadašnji predsednik Ekvadora Rafael Korea koji je podržavao rad Vikiliksa.

Šta se desilo sa mačkom?

Za sada nije poznato šta se desilo sa Džejmsom. Ovaj mačor je imao profil na Instagramu, ali je tamo poslednja fotografija objavljena pre dve godine.

Pojedini evropski mediji navode da ga je osoblje ekvadorske ambasade odnelo u neki azil za mačke, dok italijanski list Republika tvrdi da ga je Asanž prošle godine pustio na slobodu.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend