
Podeljenost medijske scene i antagonizam koji postoji između prorežimskih medija u odnosu na kritičke i profesionalne medije, posledica je karaktera režima u kom smo, izjavila je za FoNet novinarka N1 Danica Vučenić.

Novinarka N1 Danica Vučenić juče je dobila pismo sa pretnjama smrću, koje je stiglo na adresu redakcije N1 iz Maribora. Uzevši u obzir učestalu praksu neprocesuiranja, ali i neidentifikovanja osoba koje prete novinarima, postavlja se pitanje kako će se ovaj slučaj završiti, s obzirom da je dodatno problematičan jer pretnje ne dolaze iz Srbije.

„TREBALO TE JE DAVNO UBITI MALJEM U GLAVU, MAGARČINO“, napisao je korisnik pod imenom „Beli Bjelica“ na Fejsbuk stranici Insajdera, ispod najave emisije „Press ne pucaj“ i kratke izjave Vladimira Mitrića, dopisnika Večernjih novosti iz Loznice. U prilogu je govorio o tome kako izgleda raditi pod policijskom zaštitom, o posvećenosti profesiji i životu novinara pod stalnom pretnjom.

SafeJournalists mreža najoštrije osuđuje seksističke i uvrede na nacionalnoj osnovi, kao i pretnje upućene novinarki portala Bečejski mozaik Kristini Demeter Filipčev putem komentara na društvenoj mreži Fejsbuk, i zahteva od nadležnih institucija da hitno reaguju, identifikuju odgovorne i obezbede zaštitu novinarke.

Tokom protesta održanog u Surdulici 14. februara, novinarka Dejana Cvetković, dugogodišnja saradnica Cenzolovke, koja piše i za Vreme, Južne vesti, Tampon zonu, bila je ometana od strane demonstranata, koji joj nisu dozvoljavali da snima događaj, uzvikivajući ,,da samo ona ne sme da ih snima”, pretili su joj da će joj oteti i razbiti mobilni telefon, koji joj predstavlja osnovno sredstvo za rad, da će je tužiti ako objavi snimke i fotografije.
Novinarke N1 televizije, Sanja Kosović i Ina Džakula, targetirane su na plakatima koji su osvanuli u Kuli i pojedinim mestima te opštine, odnosno Ruski Krstur i Kruščić.

Brankici Stanković je MUP tada, na osnovu bezbednosnih procena, dodelio 24-časovno obezbeđenje koje je imala godinama. Bezbednost joj je bila ugrožena zbog serijala „(Ne)moć države“ o huliganima. Posle nekoliko godina pauze, u poslednjih godinu i po dana, na utakmicama Partizana skandiranje protiv Brankice Stanković je postalo redovno najmanje jednom ili dva puta mesečno. Pored hiljada navijača u dvorani, tekst preteće, uvredljive, mizogine pesme čuje i desetine i stotine hiljada gledalaca putem televizijskog prenosa i interneta. Ni jedna prijava tužilaštvima nije dovela do privođenja, hapšenja i sudske presude.

Postalo je gotovo neverovatno da bar jedna nedelja u mesecu prođe, a da na ulici nije napadnut novinar ili novinarka, na radnom zadatku. Reakcije se nekada nižu, nekada izostaju, a odgovornost gotovo da i ne postoji. Pre četiri godine, Šabac je osvanuo prelepljen poternicama na kojima se našla novinarka Podrinskih. Ovog meseca, Viši sud u Šapcu oslobodio je optužbe osumnjičenog u tom slučaju. Isidora Kovačević se u međuvremenu iselila iz svog grada. I dalje se, kaže, oseća nebezbedno.

Posle oslobađajuće presude za okrivljenog zbog lepljenja poternica po Šapcu, novinarka Isidora Kovačević kaže da je danas uplašenija nego pre četiri godine, jer sad ima potvrdu da nema ko da joj obezbedi sigurnost, da novinare institucije ne žele da zaštite ukoliko bilo šta kažu što vlastima ne odgovara

“Počela sam da se osvrćem na ulici i da izbegavam izlazak po mraku. Moj sin je tada imao šest godina i bilo je teško objasniti mu zašto nas policija svakodnevno obilazi. On je izlazio da se igra ispred zgrade, a ja sam ga nadgledala i razmišljala da, ako neko zaista želi da mi naudi, to može učiniti i tako što će nauditi mom detetu. Smanjila sam i svoje i njegove izlaske i svela naš život samo na ono što je bilo najnužnije. Strah je rastao i kod mene i kod cele porodice. Kako je vreme odmicalo, bilo je sve teže – ne samo meni, već i mojim najbližima”

Prošlo je više od dve nedelje, ali i dalje osećam neku vrstu neprijatnosti, jer novinari ne bi smeli da se suočavaju sa takvim situacijama i nepoštovanjem njihovog integriteta dok izveštavaju sa nekog događaja, kaže novinarka Vremena Katarina Stevanović koju je maltretirala policija. O pretnjama i napadima na njih za Cenzolovku govore i profesorka Smiljana Milinkov i fotoreporterka Marija Čolaković

“Onog trenutka kada je pala nadstrešnica i kada je sve počelo da se odvija, napravili smo redakcijski sastanak i dogovorili se: ovog puta moramo da izaberemo stranu. Ja sam se bavila sportskim novinarstvom, uvek sam strastveno navijala za ‘Partizan’ i nikada nisam na terenu pokazala simpatije. Međutim, ovo je situacija – najteža za mojih dvadesetak godina novinarstva – u kojoj moraš jasno da se odrediš. Ne možemo da podržimo niti da ublažimo ono što se dešava građanima ove zemlje”

Novinarka Sanja Ignjatović Eker, dugogodišnja dopisnica TV Nova iz Novog Sada, izložena je ozbiljnim pretnjama putem društvenih mreža nakon što je TV Informer pokrenuo kampanju povodom njenog izveštavanja sa protesta u Novom Sadu 14. avgusta. Na toj televiziji targetirana je najtežim uvredama isključivo zbog profesionalnog obavljanja svog posla, izveštavanja za programe TV Nova i N1.