17. sep 2020.

Radosavljević: Novo zaduživanje dovelo Telekom u opasnu zonu

Odlukom o novom zaduživanju za 23,5 milijardi dinara, kroz emitovanje korporativnih obveznica, "Telekom Srbija" je uvećao svoj dug koji je, prema oceni stručnjaka, već dospeo u "opasnu zonu". Kako ističe ekonomista Goran Radosavljević, profesor FEFA fakulteta, ova kompanija je do sada imala dve grupe problematičnih ulaganja: "Jedna je kupovina kablovskih operatera po višestruko većim cenama od tržišnih, a druga su, da tako kažem - sumnjivi ugovori kojim se na indirektan način izvlače pare iz Telekoma da bi se pokrile neke druge stvari".

Foto: StreetView

Odlukom Skupštine akcionara „Telekom Srbija“ planira da se zaduži za dodatnih 23,5 milijardi dinara, što je oko 200 miliona evra, kroz emitovanje i prodaju korporativnih obveznica „kvalifikovanim investitorima“. Ekonomista Goran Radosavljević za Nova.rs ukazuje da je dinamika porasta duga Telekoma u poslednjih nekoliko godina prilično opasna.

„Kompanija je sa relativno slabog nivoa zaduženosti stigla do one u rizičnoj zoni zaduženosti, koja se meri vrednošću između tri do četiri puta EBIDTA kompanije (dobit pre kamata, poreza i amortizacije – prim.nov.).

Takva zaduženost značajno utiče na vrednost kompanije. Drugo, investicije koje su u prethodnom periodu rađene su prilično sumnjive i to ne zbog toga u šta je investirano, već zbog količine potrošenih para“, ukazuje Goran Radosavljević za Nova.rs.

Radosavljević ističe da postoje dve vrste prethodnih problematičnih ulaganja, koja su Telekom dovela u zonu zaduženosti od 1,2 do 1,3 milijarde evra.

„Jedna je kupovina operatera kablovske televizije, od Kopernikusa, Radijus vektora i drugih, koji su kupovani po višestruko većim cenama od tržišnih. Drugi način lošeg investiranja su neki, da tako kažem – sumnjivi ugovori poput onoga sa preduzećem Wireless media, gde se, slobodno možemo reći, na indirektan način izvlače pare iz Telekoma da bi se neke druge stvari pokrile – kroz neke kvazi ugovore o poslovanju, itd.“, rekao je Radosavljević.

On, ističe, veruje da takvih ugovora – ima još.

„I ovaj ugovor vezan indirektno za kupovinu Kurira, a kasnije i ugovori o kupovini Kopernikusa i Radijus vektora i sve druge kupovine koje je Telekom imao prethodnih godina, smatram da su mogle da se obave mnogo bolje i mnogo racionalnije, i Telekom ne bi bio u situaciji u kojoj se trenutno nalazi“, istakao je Radosavljević.

To su, kaže, sve načini da na koje se kompanija u međuvremenu urušavala.

„To je dovelo do toga da kompanija ima niži profit, nego što je to imala prethodnih godina, dok je njena zaduženost višestruko uvećana“, zaključuje naš sagovornik.

Dvostruko loše

Sa novim zaduživanjem imamo, kako ističe – duplo lošu situaciju.

„Em se kompanija dodatno zadužila, em ništa nećemo saznati o poverenju tržišta prema toj kompaniji.

„Voleo bih da me tržište demantuje, ali to ostaje da vidimo – da li tržište ima poverenje u Telekom ili će na kraju neke državne institucije i Narodna banka Srbije kupiti te obveznice“, ističe Radosavljević.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend