05. jun 2025.

Za novu “Niš TV” Ministarstvo informisanja “nije čulo”, gradsko Pravobranilaštvo čeka Skupštinu da se izjasni

Nova Niš TV, iako bez potrebne dozvole REM-a i saglasnosti niške Skupštine da koristi ime grada, nastavlja da emituje svoj program. Iz gradskog Pravobranilaštva kažu da im je upućen zahtev povodom imena televizije, ali će njihova reakcija, ukoliko je i bude, morati da sačeka prethodnu potvrdu niškog Parlamenta i njihov nalog da se bilo kakva mera preduzme. Kako je moguće emitovanje bez dozvole – ne zna ni Ministarstvo informisanja, jer tvrde da “nemaju saznanja” da je osnovana nova televizija u Nišu, iako za nju zna čak i predsednik države koji je bio i prvi gost.

Foto: Jutjub/Niš TV

Novoosnovana Niš TV polako ulazi u 4. nedelju rada. Građani i dalje nisu dobili odgovor kako ovaj mediji emituje program bez odobrenja Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, budući da isti mesecima ne postoji. Nije poznato ni kako koristi ime grada mimo saglasnosti niške Skupštine.

Reakcija na njihov rad, mimo stručne javnosti, zasad ima samo od predstavnika opozicije, ali ne i od nadležnih organa. Pokret “Kreni-promeni” podneo je niškom Pravobranilaštvu predlog za pokretanje postupka. Kako navode – Niš TVpored toga što nije upisana u registar medijskih usluga i nema dozvolu REM-a, korišćenjem imena grada bez dozvole lokalne Skupštine krši i Statut Grada. 

Marija Brajdić, gradska pravobraniteljka, kaže da su ovaj zahtev primili, te se obratili Skupštini kako bi se izjasnila po tom pitanju. O daljim koracima, navodi, odlučivaće nakon njihovog odgovora.

Zahtev je prosleđen Skupštini da se izjasni, s obzirom da smo mi Pravobranilaštvo i imamo procesnu ulogu advokata – preduzimamo pravne radnje, ali po nalozima organa grada koje zastupamo. To su Skupština, Veće, uprave, sve zavisi šta se u čijoj nadležnosti nalazi. Tako da smo mi to prosledili, a sad Skupština treba da vidi da li je došlo do povrede. Ukoliko jeste, da nam da nalog za preduzimanje mera – istakla je Brajdić. 

Iako u informatoru o radu Pravobranilaštva stoji da ovaj organ može da preduzima “bilo kakve pravne radnje organa kog zastupa, posebno za sprečavanje štetnih imovinsko-pravnih i društveno negativnih posledica po Grad Niš”, Brajdić kaže da Pravobranilaštvo ne vrši procenu u ovom slučaju.

Toga je bilo i u ranijim godinama, kada neko koristi naziv grada. Može da bude recimo “Niška inicijativa” ili “za Niš” ili “nišlijski”. Mi nismo organ koji procenjuje da li se u tim slučajevima radi o korišćenju imena grada ili nešto što je sinonim za grad. Samo Skupština preko svojih službi to odlučuje – navodi Brajdić.

Kaže da ne može da proceni da li je zloupotrebljeno ime grada, jer postoji mogućnost i da se pomenuta televizija obratila Skupštini zahtevom.

Ipak, Statutom Grada definisano je da je za upotrebu imena potrebna saglasanost ovog organa, a do današnjeg dana odbornici i odbornice nisu ni odlučivali o ovome.

Kršenje Zakona o elektronskim medijima kao i Statuta grada očigledno ne smeta gradonačelniku Niša, kao i brojnim većnicima, funkcionerima i članovima vladajuće koalicije, budući da se svakodnevno smenjuju u studiju ove televizije.

Sudeći prema objavama na Jutjubu, gradonačelnik Dragoslav Pavlović gostovao je čak 5 puta za manje od mesec dana, dok je u programu bilo više od 50 gradskih funkcionera. Sa druge strane, za opozicione odbornike iz Niša na novom gradskom glasilu nije bilo mesta.

Iako se po pokretanju “eksperimentalnog programa” ova televizijav mogla gledati samo na Telekomu, bar prema informacijama sa kajrona, sada se hvalospevi gradskog rukovodstva mogu pratiti preko više emitera. Tako je ponuda proširena platformama Supernova, Net TV plus, kao i Total TV.

Ministarstvo informisanja nema informacija

Nadležno Ministarstvo, koje se stara o sistemu javnog informisnja kao i o sprovođenju zakono u ovoj oblasti, navodi za Mediareform da nema informacija o novosnovanoj televiziji u Nišu.

Upitani koje su mere preduzeli nakon što je Niš TV otpočela sa emitovanjem programa bez prethodne dozvole Saveta REM-a, iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija navode da “nemaju saznanja o osnivanju i radu pomenute televizije”.

Kako je resornom ministarstvu promaklo osnivanje televizije čiji je prvi gost bio upravo predsednik države Aleksandar Vučić – nije najjasnije.

“Vruć krompir” prebacuju u ruke Regulatornog tela za elektornske medije.

Regulator izdaje dozvole za pružanje medijske usluge televizije i linearne medijske usluge radija, bliže uređuje uslove i kriterijume za izdavanje dozvola u skladu sa odredbama Zakona i propisuje obrazac i sadržinu te dozvole. Izdaje odobrenje za pružanje medijske usluge na zahtev i bliže uređuje uslove i kriteriumi za izdavanje odobrenja. Sprovodi kontrolu i nadzor nad radom pružalaca medijskih usluga i stara se o doslednoj primeni odredaba ovog Zakona – naveli su iz Ministarstva.

Podsećanja radi, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski, ranije je za mediareform.rs pojasnio da odobrenje za medijske usluge može dati samo REM, te da je program koji emituje Niš TV – “kršenje zakona, ali da u tome sada niko ne može da ih spreči”.

REM je bez svog Saveta od novembra prošle godine, a rokovi za formiranje novog odavno su probijeni. Prethodni postupak izbora poništen je nakon protesta studenata i višenedeljne blokade zgrade RTS-a u Beogradu, jer je zahtev upravo bio da se raspiše novi konkurs.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend