15. apr 2016.

Novinarka RTV Vojvodine kažnjena smanjenjem plaće

Vukašin Obradović: Svetlana Božić Krainčanić je otvorila Pandorinu kutiju medijskog mraka koji se nadvio nad Srbijom

Urednica dopisništva Radio-televizije Vojvodine u Beogradu, Svetlana Božić Krainčanić kažnjena je 12. travnja o.g. smanjenjem plaće za travanj za 20 posto uz ukidanje suspenzije zbog postavljenog pitanja predsjedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću. Naime, na konferenciji za novinare 1. travnja ove godine Krainčanić je Vučiću postavila pitanje sa spiska koji je novinarima podijelila nevladina organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava, čiji su aktivisti za vrijeme održavanja press konferencije prosvjedovali ispred zgrade Vlade. Pitanje je glasilo: “Pošto ste rekli da je za vas jedina sporna stvar kada je Šešelj u pitanju njegova politika, koja je nazadna, da li to znači da se vi na neki način ne odričete te politike devedesetih, kada ste i sami bili uz Šešelja?”.„Poslije premijerove konferencije za novinare 1. veljače, zakazane na temu oslobađajuće presude Vojislava Šešelja, najprije sam suspendirana i dobila upozorenje pred otkaz. To je trajalo do konačne direktorove odluke koja mi je dostavljena, a koja podrazumijeva smanjenje plaće za veljaču za 20 posto uz ukidanje suspenzije. Obrazloženje direktora je da sam prekršila Etički kodeks jer sam, po njegovom tumačenju, postavila pitanje koje je isto kao pitanja nevladine organizacije.Postavila sam svoje pitanje na što je i sam premijer počeo s komentarima o naručenim pitanjima. Rekla sam da meni nitko ne govori što trebam pitati. Nakon što je precizirao da misli na aktiviste Inicijative, rekla sam da je točno, da su se okupili pred Vladom i da mu mogu prenijeti i ta pitanja. Direktorov stav je da je to kršenje kodeksa,“ Svetlana Božić Krainčanić za Fairpress.

Anita Mitić, direktorica Inicijative mladih za ljudska prava u ime Inicijative istaknula je za Fairpress kako je istina da su pitanja koje je postavila Božić Krainčanić pitanja koja su joj  dana:

„Tijekom konferencije je Inicijativa organizirala akciju ispred Vlade, kako bi podsjetila javnost na Vučićevu politiku devedesetih i tražila da se Vučić jasno odredi prema politici koju je devedesetih zastupao i provodio.“

Direktor RTV Srđan Mihajlović je odluku o smanjenju plaće obrazložio kršenjem člana 3. Etičkog kodeksa RTV, u kojem piše kako “zaposleni neće dozvoliti da interesi trećeg lica utječu na programski proizvod”. Uzevši to u obzir, Svetlana Božić Krainčanić je čitanjem izvornog spiska pitanja druge organizacije na taj način “omogućila i dozvolila da treće lice utiče na programski proizvod”. U obrazloženju konačne odluke direktora RTV-a  stoji da „poslodavac ne osporava slobodu novinara da postavlja pitanja, zbog čega je zaposlena i prisustvovala konferenciji. Međutim, postavljanjem pitanja koje je suštinski u vezi s jednim od pitanja Inicijative, a naročito nuđenjem da se pročita lista pitanja i čitanjem izvornog spiska pitanja druge organizacije, zaposlena je omogućila i dozvolila da treće lice utiče na programski proizvod.“ Dalje se naglašava da je ovaj „prekršaj“ osnova za otkaz, ali poslodavac umjesto otkaza može primijeniti neku blažu mjeru.

Na odluku direktora RTV-a osvrnula se za FairpressKrainčanić, rekavši da je u službenom odgovoru direktoru naglasila kako u ovom slučaju nema prijestupa:

„Čak i da sam direktno postavila samo pitanja inicijative (a ponavljam da nisam), to je nevladina organizacija, a mi javni servis koji trebaju raditi u interesu građana. Pitanja su bila od interesa javnosti. Ja sam u svom pitanju zamolila premijera da jasno definira svoj današnji stav prema Šešeljevoj politici, budući da je presuda u vezi s procesom koji se odnosi na period kada je i sam premijer bio član Srpske radikalne stranke. Inicijativa je imala još neka pitanja, upravo na tu temu. Između ostalog što premijer danas misli o projektu “Velike Srbije” koji je nekada zagovarao. To su zaista važna pitanja za našu javnost u trenutku kada čitava regija radi i dalje na pomirenju.“

Nadalje, Krainčanić nastavlja:

„S direktorom sam razgovarala i svatko je iznio svoje stavove. Zaključili smo da se ne slažemo. Najavila sam da ću iskoristiti pravo da sudskim putem dokažem da griješi.“

Kako se navodi na portalu N1 televizije, Vučić je u četvrtak reagirao na odluku RTV-a izjavivši: „Čuo sam da je Pajtićev i Čankov direktor RTV-a kaznio Svetlanu. Sram ga bilo! Da nitko u moje ime ne kažnjava novinare jer postavljaju pitanja. Ja njena pitanja volim i demokratski je da ih novinari postavljaju. Na svako ću odgovoriti.“

Na pitanje kako komentira reakciju Aleksandra Vučića koji je osudio odluku direktora RTV-a, Krainčanić ističe da ne želi komentirati političke reakcije koje su proizašle iz ovog slučaja:

„Direktor je rekao da odluku nije donosio pod političkim pritiskom već je njegova osobna odluka. Ja ne želim bez dokaza sumnjati u to, ali mislim da njegova odluka nije dobra jer guši prava novinara i potiče na strah kod svih nas. Bez obzira je li to rezultat direktorove autocenzure ili, jednostavno, nepoznavanje prirode novinarskog posla, odluka oslikava na neki način jedno loše stanje u medijskom prostoru kod nas.“

Povodom ovog incidenta Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) izdalo je priopćenje u kojem ističu da Svetlana Božić Krainčanić postavljajući pitanja premijeru Aleksandru Vučiću, nije prekršila nijednu pravnu, etičku ili profesionalnu normu. Upozorili su kako je uloga medija zaštita ugleda i profesionalnog integriteta novinara te su zatražili javnu ispriku direktora RTV Vojvodine Svetlani Božić Krainčanić kao i svim drugim novinarima i novinarkama RTV Vojvodine.Predsjednik NUNS-a, Vukašin Obradović smatra kako nema nikakvog opravdanja za postupak direktora RTV-a te je dodao:

„Ponašanje Srđana Mihajlovića, direktora RTV Vojvodina treba sagledati i u širem kontekstu. Postavlja se pitanje zašto je Mihajlović reagirao na ovako neprimjeren način iako je, sasvim sigurno, bio svjestan kakve će to reakcije izazvati među novinarima, udruženjima i dijelu demokratske javnosti? Podsjećam da RTV ima visok rejting u profesionalnim krugovima i spada u red malobrojnih medija koji su uspjeli oduprijeti se pritisku i pretvorbi u dio Vučićeve propagande mašinerije za što je u velikoj mjeri zaslužan i sam Mihajlović.“

Obradović je naglasio kako ovo kažnjavanje novinarke samo govori o atmosferi na srpskoj medijskoj sceni i represiji kojoj su podvrgnuti novinari, naglasivši kako ovaj slučaj nije izoliran incident već pravilo:

„Vjerojatno se ništa ne bi dogodilo da je novinarka odlučila prešutjeti ovu situaciju. Svetlana Božić Krainčanić je međutim progovorila i otvorila Pandorinu kutiju medijskog mraka koji se nadvio nad Srbijom. To što se većina sablažnjava nad ovim slučajem, među njima i sam premijer Vučić!, samo govori o gustoći tog mraka i cinizmu svih onih koji sudjeluju u ovoj medijskoj parodiji. Između ostalih, i novinara.“

Nedim Sejdinović, predsjednik Izvršnog odbora NDNV-a slaže se da je odluka direktora RTV-a vrijedna svake osude, a za Fairpress se osvrnuo i na reakciju srpskog premijera koju smatra ciničnom:

„Cinično je to kada čovjek koji je najveći neprijatelj medijskih sloboda profitira na njima. Sve ovo liči na prljavu političku igru koja ima višestruko dno. Treba reći da je RTV dobar javni medijski servis, i da se za sada ne nalazi pod kontrolom Vučićevog represivnog aparata, za razliku od velike većine medija u zemlji. Strašno bi bilo da se ovaj događaj iskoristi da se i RTV pretvori u oruđe Vučićevog režima, kao i mnogi drugi mediji.“

Novinarka tjednika NIN i jedna od organizatorica inicijative Novinari ne kleče, Tanja Nikolić Đakovićsagledala je ovaj slučaj u svjetlu opće medijske slike u Srbiji, ali i u regiji, te je za Fairpress kao jedan od osnovnih problema struke istaknula strah od otkaza  i nedostatak solidarnosti među novinarima:

„Samo pojedinci spašavaju našu čast. I to sada čini Svetlana Božić Krainčanić. Mi i sada, kao i uvijek prije, osim nas samih nemamo nikoga uz sebe. I sami za to snosimo odgovornost.  Mi služimo javnosti i morali smo zaraditi njenu podršku, ali nismo.“

Dodala je kako u inicijativi Novinari ne kleče, koja je već postala regionalna, zahtijevaju bezuvjetno poštivanje svakog članka zakona koji se odnosi na informiranje te u tom smislu zahtijevaju primjenu zakona i u slučaju Svetlane Božić Krainčanić, koja svoj posao obavlja krajnje profesionalno i dostojanstveno, uz poštivanje svih moralnih i etičkih kodeksa profesije.

„Cenzura i autocenzura su odlike diktature i to je to, što god tko mislio, kako god to pravdao. Vučić to najbolje zna“, zaključila je Nikolić Đaković.

Iz kabineta RTV-a poslano nam je priopćenje glavnog direktora Srđana Mihajlovića u kojem izražava spremnost za dijalog s novinarskim udruženjima o svim temama koje su pokrenute ovim povodom, također, navodi da će se ispričati, ako nadležne institucije donesu odluku da je pogriješio.  U priopćenju stoji da provedeni disciplinski postupak nema nikakve veze s tim što je greška napravljena na konferenciji za medije premijera Srbije Aleksandra Vučića. Nadalje, Mihajlović naglašava da se ne radi o pitanjima cenzure i slobode medija, već je na sceni politizacija jedne novinarske greške, ne od strane Radio televizije Vojvodine.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend