03. maj 2016.

Pet minuta gromoglasne tišine

crno_black_dark_nothingB92.net se pridružuje simboličnoj međunarodnoj akciji „Pet minuta gromoglasne tišine“ čiji je cilj da ukaže na sve lošiji položaj novinarske profesije u zemlji

Novinarska udruženja pozvala su sve medije da se pridruže akciji u Danu slobode medija koji se obeležava širom sveta.

„NUNS poziva medijske radnike da se zajedno suprotstavimo daljem unižavanju novinarske profesije i učinimo sve kako bismo vratili poverenje građana“, navodi NUNS.

Kako se dodaje, uloga i cilj medijskih poslenika moraju biti slobodno i odgovorno informisanje javnosti, a ne ispunjavanje želja političkih i ekonomskih moćnika.

Dodaje se da su „država i vlast dužni da novinarima i medijima u Srbiji obezbede uslove za slobodan rad u interesu građana, bez pritisaka i cenzure“, a da medijsko zakonodavstvo mora zaživeti kako bi se stvorili uslovi za slobodu informisanja, kao i za slobodnu i fer utakmicu na medijskom tržištu.

Kako su naveli, stanje medijskih sloboda u Srbiji karakteriše „sve dublje siromaštvo novinara i drugih medijskih profesionalaca“, stotine medijskih radnika otpušteni su prethodne godine, a „ponižavajuće niske zarade“ isplaćuju se hiljadama njih, čak i u profitabilnim medijskim kompanijama.

UNS je, povodom Svetskog dana slobode medija 3. maja, objavio proglas u kome se ističe da je „sloboda medija u Srbiji ozbiljno ugrožena, jer novinarstvo nije bilo u težem ekonomskom položaju u novijoj istoriji“.

„Pozivamo novinare i medijske radnike da od 11.55 do 12 sati prekinu program u elektronskim medijima, pročitaju Proglas ili ga objave na ekranu, a u onlajn i štampanim medijima da ga objave“, naveo je UNS.

Ukazano je i da je „u godini za nama čak i komunalna policija davala sebi za pravo da ograničava novinare u svom radu“ a da su „izlazak države iz vlasništva u medijima lokalne vlasti iskoristile su za drastično smanjenje finansiranja i tako izvršile dodatni pritisak na njihovu slobodu“.

Naglašeno je i da je „zbog privatizacije oko 1.000 novinara i medijskih radnika ostalo bez posla a neki od njih i bez zakonskog prava na socijalni program“.

Međunarodna organizacija Fridom haus i ove godine svrstala je Srbiju u listu delimično slobodnih zemalja po slobodi medija.

Širom sveta se obeležava Dan slobode medija, za koju se procenjuje da je na najnižem nivou u poslednjih 12 godina.

Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun izrazio je zabrinutost zbog sve većih restrikcija s kojima se susreću medijski radnici u mnogim zemljama.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend