14. nov 2023.

REM i ove godine prati kampanju na javnim servisima

FoNet
IZVOR N1

Tim za monitoring i analizu Regulatornog tela za elektonske medije (REM) i ove godine će pratiti kampanju na javnim servisima, na sve četiri televizije sa nacionalnom dozvolom i četiri kablovska operatera - K1, N1, Nova S i Al Džazira Balkans, izjavila je za Demostat članica Saveta REM Višnja Aranđelović.

13. nov 2023.

UNS sa 73 organizacije u otvorenom pismu upozorava: Nećemo dozvoliti da Anti-SLAP direktiva bude propuštena šansa

Piše Aleksandra Ničić
IZVOR UNS

Udruženje novinara Srbije (UNS) je zajedno sa 73 novinarskih udruženja i organizacija civilnog društva uputilo otvoreno pismo Savetu Evrope, Evropskom parlamentu i Evropskoj komisiji u kome upozorava da trenutna verzija Anti-SLAP direktive zbog nedostatka ključnih odredbi nije dovoljno efikasna za suzbijanje SLAP tužbi, kojih je u Evropi sve više.

09. nov 2023.

Peta frekvencija, odstupanje od EU standarda: Šta piše u izveštaju EK o medijskoj situaciji u Srbiji

IZVOR N1

Zakonodavni proces prilikom usvajanja medijskih zakona nije u potpunosti završen u skladu sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima. Srbija je ostvarila ograničen napredak kada je reč o slobodi izražavanja. Ponašanje državnih i lokalnih vlasti izaziva ponekad efekat zastrašivanja, pa i autocenzuru, te visoki zvaničnici treba da se uzdrže od stalnog komentarisanja rada novinara. Petu nacionalnu frekvenciju REM nije dodelio, bez ikakvog verodostojnog obrazloženja, niti uspeo da demonstrira svoju nezavisnost.

08. nov 2023.

Za konkurs nema vremena, 6 dodatnih miliona za medije u Inđiji diskreciono će podeliti Gak

Piše Verica Marinčić
IZVOR IN Medija

Juče je na otvorenom sastanku sa građanima predstavljen drugi po redu rebalans budžeta za 2023. godinu na kom su predstavnici opozicije tražili pojašnjenje oko dodatnih 6 miliona dinara predviđenih za medije u Inđiji. Načelnica Odeljenja društvenih delatnosti Ivana Babin objasnila je da će novac biti opredeljen po odluci predsednika opštine Inđija Vladimira Gaka jer vremena za konkurs nema.

08. nov 2023.

Član zakona koji štiti maloletnike i sprečava promociju nasilja u rijalitijima izbrisala vlast pošto se Pink žalio na njega

Piše Ivana Predić

Iza leđa medijske zajedinice i radne grupe koja je radila na izmenama ključnih medijskih zakona, tokom noćne sednice nadležnog skupštinskog odbora prihvaćen je amandman koji rijalitije briše iz zakona, a zaštitu maloletnika od neprimerenog sadržaja i nasilja u ovim programima prebacuje na akte koji nemaju zakonsku snagu

03. nov 2023.

Aleksandar Vučić, kineska tabla i drugi TV studio: Kako su se menjale informativne emisije tokom predizbornih kampanja u poslednjih 10 godina

IZVOR Danas

Za razliku od izbora 2012. godine, parlamentarnih i predsedničkih, kada su u centralnim informativnim emisijama politički akteri bili podjednako zastupljeni, i u pozitivnom odnosno neutralnom kontekstu, svaki naredni izbori su u prvi plan izbacili Aleksandra Vučića i SNS, dok su predstavnici opozicije negativno prikazivani.

27. okt 2023.

Olivera Zekić: Ništa se vi ne sekirajte, sve je pod kontrolom

Piše Ivana Milosavljević
IZVOR CINS

Nakon pisanja CINS-a da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) već godinu dana nije podnelo nijednu prekršajnu prijavu protiv televizija sa nacionalnom frekvencijom zbog sumnji u kršenje Zakona o oglašavanju omogućavajući im tako da prihoduju milione, predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić tvrdi da je sve pod kontrolom.

27. okt 2023.

U prorežimskim medijima Telekom najuspešnija srpska kompanija, u realnosti duguje milijarde

Piše Milica Ljubičić

Skupština Srbije je danas usvojila novi Zakon o javnom informisanju kojim je država, uprkos protivljenju medijskih udruženja, Telekomu i zvanično omogućila da osniva svoje medije. Ovo će omogućiti nove poslovne poduhvate na medijskom tržištu državnoj kompaniji koja je prethodnih godina već postala uticajan igrač u svetu medija - što kroz upliv u medijsko vlasništvo uz izbegavanje zakonskih zabrana, što kroz kupovinu niza manjih kablovskih operatera. Dok je deo javnosti to kritikovao, upozoravajući na potencijalno ugrožavanje medijskih sloboda i pluralizma, Telekom je imao moćne zaštitnike - državu i režimske medije koji su ga nekritički predstavljali kao veoma uspešnu kompaniju. Poslednji u nizu je izveštaj Agencije za privredne registre, koji su iskoristili portali od Republike do Blica da Telekom predstave kao „najuspešniju srpsku kompaniju“. Ipak, malo pažljiviji pogled na finansijske izveštaje Telekom grupe pokazuje drugu stranu „uspeha“ - pad dobiti i gotovo dve milijarde evra dugova.