06. feb 2025.

RTS na prekretnici: Servis građana ili Vučića?

Radio-televiziji Srbije je tri meseca trebalo da pređe put od toga da je se studenti boje jer „beskrupulozno laže i obmanjuje javnost koja je finansira” do toga da iz Novog Sada objavi prvi korektan izveštaj o protestima. Ni radnici RTS-a koji podržavaju studente nisu nam rekli šta se dogodilo – ko je i zašto odlučio da javni servis počne da radi svoj posao?

Ilustracija: Cenzolovka

Dug je put bio da od tihog glasa podrške studentima pevačice Ane Štajdohar, preko prenošenja izjava kojima se studenti optužuju da su strani plaćenici, a glumci koji ih podržavaju poistovećuju sa teroristima Hamasa, javni servis dođe do profesionalnijeg izveštavanja o studentskim protestima, na kojima se traži odgovornost za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.

Značajna promena dotadašnjeg površnog pristupa javnog servisa uočena je na dan blokade tri mosta u Novom Sadu, tačno tri meseca nakon tragedije.

Nekoliko višeminutnih uključenja sa ovog skupa zasmetalo je vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci, koja je saopštila da takvim izveštavanjem RTS krši „sve kodekse novinarstva” i „grubo zloupotrebljava novinarsku profesiju”.

Do objavljivanja ovog teksta, SNS nije odgovorila Cenzolovci da li su pokrenuti i koji su to „nеophodni procеsi”, koje je stranka najavila zbog izveštavanja javnog servisa, a kako bi „onеmogućila da sе nadaljе unižava država Srbija i na nеzabеlеžеn način obmanjujе javnost”.

Krstić: Nema kritike vlasti

Zašto i otkud su se studentski protesti odjednom pojavili u programu javnog servisa, upitao se profesor Pravnog fakulteta Tanasije Marinković, gostujući u emisiji Takovska 10.

„Ne mogu da se pojavim u ovoj emisiji van konteksta, a da ne postavim pitanje da li ova vrsta emisije – u kojoj nisu ključni akteri – zaista ima cilj da omogući dijalog između onih koji su najrelevantniji.”

Zaposleni u RTS-u moraju da znaju da su njihova moć i odgovornost ogromne (Aleksandra Krstić, FPN)

Marinković je rekao i da je RTS javni servis svih građana, a ne Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke, te da ima obavezu i po Ustavu i po više zakona da blagovremeno, potpuno i objektivno informiše građane.

Profesorka Fakulteta političkih nauka Aleksandra Krstić kaže za Cenzolovku da se RTS-u dugo prigovara upravo to – „da nije javni servis građana, nego medij u službi vlasti, što pokazuju i brojni monitorinzi i istraživanja o informativnom programu ove televizije, koji ukazuju na odsustvo pluralizma mišljenja, glasova opozicionih političkih partija, i uopšte kritičkog mišljenja, a pre svega kritike vlasti”.

Krstić ističe da je poseban problem u centralno-informativnim emisijama, u kojima se „o nekim društvenim događajima ne izveštava, ili se izveštava polovično i nepotpuno”.

Tanasije Marinković ocenio je u Takovskoj 10 da ono što nam se sada dešava i što je podstaklo RTS na „delimično otvaranje” jeste posledica odsustva dijaloga.

„Budite svesni toga da je odgovornost RTS-a velika za ovo stanje u kom se nalazimo”, kazao je Marinković.

Aleksandra Krstić dodaje da zaposleni u RTS-u moraju da znaju da su njihova moć i odgovornost ogromne.

„Kao medijski profesionalci, reporteri, novinari i urednici odgovorni su za objavljivanje informacija, plasiranje medijskog narativa na dnevnu agendu, izbor slike, sagovornika, redosleda vesti i konstruisanje ukupne poruke koja dopire do gledalaca”, kaže sagovornica Cenzolovke.

Deo zaposlenih podržava studente

Studenti od početka blokada pozivaju RTS da izveštava objektivno i potpuno o njihovim zahtevima i aktivnostima.

U januaru su članice i članovi Udruženja scenarista Srbije tražili da se njihova dela ne emituju na RTS-u „zbog otrovnih i veoma opasnih komentara protiv studenata, umetnika i akademske zajednice”. Njima su se pridružile Asocijacija filmskih reditelja Srbije i Srpska asocijacija snimatelja.

Studente su nedavno javno podržali i muzička produkcija RTS-a i njeni ansambli, i redakcija kulturnog programa.

Ispred zgrade javnog servisa, od početka blokada, održana su tri masovna protesta.

Na drugom, pod sloganom „Naše pravo da znamo sve”, okupilo se između 53.000 i 55.000 demonstranata, prema Arhivu javnih skupova.

Tada je i deo zaposlenih javnog servisa, tokom uključenja u Dnevnik 2, izašao na terasu i raširio transparent „Radnici RTS-a su uz studente”.

„Od prvog dana protesta, mnoge naše kolege se pojedinačno, svako na svoj način, u okviru svojih redakcija, zalažu za objektivno i blagovremeno izveštavanje o protestima”, kažu za Cenzolovku zaposleni RTS-a koji su oformili internu grupu za podršku studentima, koja svakog radnog dana u 11.52 blokira Takovsku ulicu na 15 minuta, u znak pošte stradalima u Novom Sadu.

Svoje aktivnosti promovišu na Instagram profilu „naspRoTeSt” za koji kažu da je „mesto na kome će građani moći da vide sve aktivnosti koje pojedinci i grupe preduzimaju kako bi se glas studenata prolomio RTS-om”.

Ovu grupu čine zaposleni RTS-a iz pet od šest sindikata javnog servisa, koji su, u znak podrške studentima, 31. januara podneli direktoru Draganu Bujoševiću zahtev za razrešenje v.d. glavnog i odgovornog urednika Nenada Lj. Stefanovića i uređivačkog kolegijuma Informativnog programa.

Rok za ispunjenje zahteva je bio juče, 5. februara. Cenzolovka od ove grupe nije dobila odgovor šta će uraditi povodom tog zahteva.

Nismo dobili ni odgovore na pitanja ko je doneo odluku da se naglo promeni način izveštavanja o studentskim protestima, ili kako komentarišu to što građani kažu da podrška nije dovoljna i da su potrebne „konkretne akcije”.

TA TEŠKA STRANA REČ – DIJALOG

Profesor Tanasije Marinković upitao je u Takovskoj 10 i zašto se dijaloška emisija poput nje, u kojoj je i sama tema dijalog, emituje tek sad (tri meseca nakon tragedije, prim. nov.).

„Zašto vi kao javni servis niste ranije krenuli, i zašto ste uopšte prekidali s ovom vrstom dijaloga? (…) Odavno je trebalo opozicione političke stranke da budu pozvane u ovu vrstu dijaloga. Danas pogotovo studenti (treba) da budu pozvani da razgovaraju i da javni servis redovno daje njima priliku da se izjasne.”

I u prethodnoj Takovskoj 10 govorilo se o sada već famoznoj temi „dijaloga”.

Tada je dekan Fakulteta dramskih umetnosti Miloš Pavlović istakao da je za dijalog potrebno poverenje, ali da RTS nema poverenje studenata i da je ova kuća, tek posle 60 dana od početka blokada, prvi put u programu uživo ugostila njega, dekana fakulteta koji je prvi stupio u blokade, kao i studentkinju koja u njima učestvuje.

Profesorka Aleksandra Krstić kaže za Cenzolovku da je posebno zanimljivo poslednje pitanje voditelja u ovoj emisiji – da li je u njoj bio omogućen dijalog.

„Dijalog bi, u normalnim demokratskim društvima, trebalo da se podrazumeva kad su javni servisi u pitanju. To puno govori o našem javnom servisu koji ima potrebu da istakne da se vodio dijalog.”

Studenti i javni servis

Studentkinje koje učestvuju u blokadi još su u decembru za Cenzolovku govorile o odnosu medija prema studentskim protestima.

Ela Zeković, studentkinja FPN, zamerala je tada javnom servisu da malo izveštava o blokadama i da ne uključuje studente.

RTS je javni servis svih građana, a ne Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke, ima obavezu i po Ustavu i po više zakona da blagovremeno, potpuno i objektivno informiše građane (Tanasije Marinković, Pravni fakultet)

RTS i televizije sa nacionalnom pokrivenošću, kako je tada rekla studentkinja arhitekture u Nišu Miona Jocić, „pružaju iskrivljenu sliku stvarnosti, ignorišu ono što se zapravo dešava i time dezinformišu javnost”.

Milica Marković, studentkinja Filozofskog fakulteta u Nišu, istakla je da se javnog servisa boji, jer „beskrupulozno laže i obmanjuje javnost koja ga finansira”, kao i da su „taj medijski mrak i njihovo ćutanje gori nego to što tabloidi pokušavaju da nas diskredituju”.

Nezadovoljstvo studenata i građana izveštavanjem javnog servisa moglo se videti i uživo na protestima, kada je u par navrata deo demonstranata zviždao, pravio buku i ometao uključenje reportera RTS-a.

Nakon takvog slučaja na dan blokade mostova u Novom Sadu, kada se zbog ometanja gotovo nije čulo uključenje reporterke u Dnevnik 2, studenti u blokadi izvinili su se javnom servisu i ogradili od onih koji su ometali njihovu ekipu.

„Od početka blokada smo zahtevali od RTS-a da adekvatno izveštava o protestima, te ovakav čin vidimo kao protivan interesima blokada i vrednostima za koje se zalažemo”, piše u objavi na zvaničnom Instagramu studenata u blokadi.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend