13. feb 2018.

Sekulić: Autogol Gajovića u odnosu na medije i vladu

Direktor i glavni i odgovorni urednik novinske agencije FoNet Zoran Sekulić izjavio je u Novom danu da je intervju državnog sekretara za medije Aleksandra Gajovića "skandalizovao medijsku zajednicu", ali je nije iznenadio.

„On je dao autogol i u odnosu na medijsku zajednicu i u odnosu na vladu čiji je član. On je sebe diskreditovao kao sagovornika“, ocenio je Sekulić.

Podsetimo, Gajović je u intervjuu za Slobodnu Evropu naveo da Ministarstvo ne može da štiti novinare, da oni treba sami da se štite, da se potenciraju napadi na novinare koji nisu provladini kao i da ga interesuje i „verzija druge strane, odnosno ko, šta i da li uopšte neko stoji iza napada“.

Pred Ministarstvom kulture i informisanja su ozbiljni poslovi, podseća on.

„Znate za kontroverze o medijskoj strategiji, državni sekretar sad daje ovakve izjave, s njim je sutra teško razgovarati o bilo čemu. Posebno pošto je premijerka Ana Brnabić rekla da mediji nisu neprijatelji. Ako mediji nisu neprijatelji, kako onda tumačiti njegove izjave“, pita se Sekulić.

On dodaje da Gajović ne samo da opravdava, već i relativizuje napade na novinare.

„Ovako ne bi govorio ni čovek koji nema veze sa novinarstvom i koji ne razume novinarstvo“, kaže on.

Komentarišući izjavu ministra Vladana Vukosavljevića s tim u vezi, Sekulić kaže da „ako je nameravao da brani Gajovića nije trebao tako“.

S druge strane, dodaje Sekulić, premijerka ga ne brani, ali reaguje na zahtev za smenom Gajovića parcijalno i menja teze i skreće debatu na drugi teren.

„Uopšte se ne bavi izjavama Gajovića, nego govori šta su njena saradnica i ona lično uradile povodom slučaja pretnje novinaru N1 Nikoli Radišiću“, ističe Sekulić.

Značaj odnosa Srbije i Hrvatske prevazilazi bilateralne

Govoreći o poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića HrvatskojSekulić ističe da su odnosi Srbije i Hrvatske su odnosi od kojih zavisi sveukupna stabilnost u regionu.

„Njihov značaj prevazilazi bilateralne odnose dve zemlje. Bitni su i zbog toga što ti odnosi godinama nikako da uđu u normalni tok. Imamo ciklična ponavljanja konfliktnih situacija i podizanje tenzija do granica koje liče na nastavak rata drugim sredstvima“, ocenjuje Sekulić.

On podseća da se u poslednjoj strategiji EU za Zapadni Balkan ističe, između ostalog, dobrosusedski odnosi i stabilnost u regionu i dodaje da su za to ključ upravo odnosi Beograda i Zagreba.

Sekulić naglašava da najmanje prigovora Srbiji može da se uputi na odnose sa regionom jer ocenjuje da Srbija vodi aktivnu politiku u odnosu na region.

„Ne očekujem da bi ova poseta mogla da donese preokret, ali ako bude početak uvođenja u format u kom se otvoreno i iskreno razgovara o najkomplikovanijim pitanjima i ako se rešavaju na način da neće proizvoditi dodatne konflikte, već je to samo po sebi uspeh“, smatra Sekulić.

Dodaje da bi prvi korak trebalo da bude promena retorike koja, prema njegovoj oceni, dolazi s nižih nivoa vlasti i iz medija.

„Takva retorika otežava dijalog, stvara atmosferu u jednoj i drugoj sredini koja utiče na ponašanje političara“, kaže on.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend