25. nov 2020.

U vanrednoj epidemiološkoj situaciji somborska bolnica prestala da objavljuje podatke o zaraženima kovidom 19

Nakon što je 15. novembra saopšteno da je osamdeset troje zaposlenih u somborskoj bolnici zaraženo koronavirusom, iz te zdravstvene ustanove prestali su da izveštavaju javnost o broju zaraženih. „Ovo je prvi put da je situacija u Somboru vrlo ozbiljna, ali kontinuiranih zvaničnih informacija nema. Jedno vreme ih je bilo, počeli su redovno da ih objavljuju, ali od prošlog ponedeljka ponovo ništa – ni za sam grad, ni sa čitav Zapadnobački okrug“, kaže urednik portala SOinfo Sava Majstorov

Foto: Marcin Szala (cc30)

Somborska bolnica od početka prošle nedelje ne objavljuje dnevne izveštaje o broju zaraženih koronavirusom, javio je lokalni informativni portal SOinfo (soinfor.org). U vesti se, s druge strane, navodi da je Institut za javno zdravlje Vojvodine epidemiološku situaciju u tom gradu okarakterisao kao vanrednu.

U uslovima kada su, dakle, tačni i brzi podaci građanima Sombora, Kule, Apatina i Odžaka najvažniji, oni u ovom trenutku – kasne.

Urednik portala SOinfo Sava Majstorov za Cenzolovku ocenjuje da je lokalna samouprava ovde pala na važnom ispitu.

„Ovo je prvi put da je situacija u Somboru vrlo ozbiljna, a kako vidim, tako je na celoj teritoriji Vojvodine“, kaže Majstorov. „Nezvanično se može čuti da je situacija svakim danom sve gora, ali kontinuiranih zvaničnih informacija nema. Jednom vreme ih je bilo, počeli su redovno da ih objavljuju, ali od ponedeljka ponovo ništa. Nikakvih novih podataka, ni za sam Sombor, ni za ostatak Zapadnobačkog okruga.“

Somborska bolnica je poslednji dnevni izveštaj objavila zaključno sa prošlom subotom (14. novembar). Direktor bolnice dr Dragan Rastović za Tanjug je potvrdio da su 83 zaposlena PCR pozitivna (19 lekara, 51 medicinska sestra, 13 administrativnih i tehničkih radnika). Navodno, svi inficirani imaju lakšu kliničku sliku i nalaze se u kućnoj samoizolaciji.

Cenzolovka se obratila upravi bolnice želeći da sazna kakva je situacija sa zaposlenima koji su zaraženi kovidom, kao i koji je razlog prestanka informisanja javnosti. Pitanja su, međutim, ostala bez odgovora.

Somborci se oslanjaju samo na zvanične izvore

Kvalitet informisanja u različitim sredinama u zemlji prilično varira i iskustva novinara lokalnih medija su različita. Cenzolovka je ranije pisala da se, na primer, u Pančevu podaci vrlo oskudno i u malim dozama puštaju u javnost, dok nadležni biraju kada će i na koja novinarska pitanja odgovarati.

U Kragujevcu, od početka epidemije, direktor Kliničkog centra Predrag Sazdanović ne odgovara na pozive kragujevačkih redakcija. Novinari do informacija dolaze gledajući njegova gostovanja na televizijama s nacionalnom frekvencijom.

„Nezvanično se može čuti da je situacija svakim danom sve gora, ali kontinuiranih zvaničnih informacija nema. Jedno vreme ih je bilo, ali od ponedeljka ništa. Nikakvih novih podataka, ni za Sombor, ni za ostatak Zapadnobačkog okruga.“ (Sava Majstorov)

„Somborski krizni štab za suzbijanje kovida s vremena na vreme postavlja određene podatke na sajt, i to nam je osnovni izvor informacija“, kaže Milica Bunjevac Vorkapić, urednica Somborskih novina. „U kontaktu smo sa Zavodom za javno zdravlje i Domom zdravlja i mogu reći da je s njima saradnja relativno dobra. Kada je u pitanju Gradska bolnica, to već nije baš tako.“

Somborske redakcije u vanrednim okolnostima oslanjaju se na zvanične izvore. Po saznanjima sagovornice Cenzolovke, u gradu nema alternativne platforme (Fejsbuk stranice, Vajber grupe i sl.) na kojoj bi se delili pouzdani i relevantni podaci u vezi s epidemijom. Po njenim rečima, ljudi u gradu uglavnom nose zaštitne maske, ne paniče i ponašaju se kao i pre poslednjeg povećanja broja zaraženih.

U međuvremenu, brojevi ponovo rastu. Prema podacima iz Zavoda za javno zdravlje u Somboru, u samom gradu je 420 zaraženih (u Kuli još 241, u Odžacima 119, u Apatinu 79). Samo tri dana ranije, u gradu je bilo 330 potvrđenih slučajeva, a u ostatku Zapadnobačkog okruga više od 300. Prema istom izvoru, prošle nedelje u Somboru ih bilo je 216 i još 156 u Kuli, Odžacima i Apatinu.

Zakazala lokalna samouprava

Gradski krizni štab se oglasio, međutim, ne s podacima o obolelima od kovida. Najnovija odluka odnosi se na obavezu preduzetnika da primene mere lične zaštite od infekcije, kao i da odrede osobu odgovornu za njihovo sprovođenje.

„Sombor nije velik grad, poznajemo se, čujemo mnogo toga, ali ne možemo tek tako sa sigurnošću da tvrdimo šta se dešava“, objašnjava Majstorov. „Ono što se može čuti jeste da je velik deo medicinskog osoblja zaražen, da nema dovoljno testova. Ponavljam da ni ovde nemamo zvaničnu potvrdu, statistiku, brojeve.“

Majstorov ocenjuje da su gradske vlasti od početka epidemije „vrlo zatvorene“:

„Mnoge odgovore dobijali smo tek na naše insistiranje. Lično sam im slao pitanja, gotovo svakodnevno. Lokalna samouprava je tu potpuno zakazala, što je bitno jer je gro zdravstvenih institucija praktično pod njihovim nadzorom.“

Ono što jeste najavljeno iz somborske bolnice to je priprema dodatnih kapaciteta na Internom odeljenju, gde bi trebalo bi da bude smešten veći broj pacijenata, među kojima i deo iz novosadskih bolnica.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend