29. jan 2019.

Politikin zabavnik ponovo kritikovan zbog Ljotića

U zemlji u kojoj većina štampanih medija krši kodeks novinara gotovo svakodnevno, poslednje dve nedelje najviše pažnje javnosti izazivaju tekstovi u Politikinom zabavniku.

Prvi „Ko su bili ljotićevci“ je isprovocirao gotovo jednoglasnu osudu zbog, kako je ocenjeno, rehabilitacije kvislinških odreda koji su učestvovali u najstrašnijim zločinima tokom Drugog svetskog rata. Reakciju, doduše znatno skromniju, izazvao je i tekst u ovonedeljnom broju Politikinog zabavnika „Ko su zaista bili ljotićevci“.

„Liga socijaldemokrata Vojvodine smatra da je najmanje šta je uredništvo nedeljnika ‘Politikin zabavnik’ moglo da uradi, povodom prošlonedeljnog sramnog teksta o Dimitriju LJotiću, izvinjenje čitaocima i celokupnoj javnosti. Nažalost, umesto izvinjenja dobili smo krajnje neutralan tekst urednika, koji se izvinjava čitaocima, ako su tekst razumeli na način koji nije primeren“, navodi se u saopštenju ove političke stranke.

Oni dodaju da se u ovom tekstu pominju druge kvislinške snage, koje su, „kao što znamo“, takođe, imale negativnu ulogu u Drugom svetskom ratu.

„Tragično je da ne postoji spremnost da se problemi nazovu pravim imenom. Relativizovati ulogu lidera srpskih fašista Dimitrija LJotića, a potom se veoma površno ograditi od teksta, je nedopustivo. Na taj način se stvara plodno tlo za nove relativizacije. Moguće je očekivati pozitivan tekst o bilo kojem ratnom zločincu. Kuda to vodi?“, pitaju iz LSV-a uz zahtev da država počne da radi svoj posao i da kazni sve one koji relativizuju zločine i protagoniste tih zločina.

Izvinjenje o kojem govore se u novom broju Politikinog zabavnika pojavljuje kao uvod teksta „Ko su zaista bili ljotićevci“.

„Sporni tekst pod naslovom ‘Dugo putovanje Henrika Lautnera’, objavljen u prošlom broj našeg lista, izazvao je buru negodovanja kod čitalaca, jednog dela medija i šire javnosti. Politikin zabavnik nije želeo da relativizuje ulogu zločinačkih jedinica organizacije ‘Zbor’, kao ni Dimitrija LJotića, i njihovih nedela tokom Drugog svetskog rata! Izvinjavamo se svima koji su naš tekst tako shvatili, a posebno jevrejskoj i romskoj zajednici“, navodi se u uvodu teksta u Politikinom Zabavniku.

Glavni urednik ovog lista Zefirino Grasi, nije želeo da komentariše kritike koje je na njegov račun uputio LSV. S druge strane, odgovor je ponudio istoričar Predrag J. Marković, jedan od koautora teksta „Ko su zaista bili ljotićevci?“.

„Drugi tekst u Politikinom zabavniku je nastao posle mnogo godina čitanja i razgovora sa ljudima koji rade doktorate na teme Drugog svetskog rata. Funkcioneri LSV-a možda bolje poznaju tu tematiku“, kazao je Marković za Danas.

U samom tekstu „Ko su zaista bili ljotićevci?“ koji je veoma kritičan prema pobornicima Dimitrija LJotića se navodi da je, kada su u oni pitanju, „klatno rehabilitacije otišlo isuviše udesno“.

„Mada niko ne opravdava ljotićevce, ima pokušaja da se slika o njima ulepša i ublaži. LJotićevci se prikazuju kao branitelji srpstva i pravoslavlja, kao vojnici visokog morala i vernici jedne ideologije, makar i pogrešne. Gotovo da nema većih izdajnika u srpskoj istoriji“, navodi se u tekstu Politikinog zabavnika.

Autori navode da su ljotićevci bili jedini omiljeni Srbi kod nacista i da je njihova organizacija „Zbor“ bila jedina srpska politička organizacija kojoj su Nemci dozvolili nesmetan rad posle okupacije.

„Najveći greh ljotićevaca ipak je njihovo entuzijastičko učestvovanje u velikim zločinima protiv srpskih civila. Dovoljno je pomenuti Kragujevac. Oni su aktivno učestvovali u odabiru ko će biti streljan, a koga treba pustiti“, stoji u tekstu Politikinog zabavnika.

Ovonedeljni tekst je drastično drugačiji od prošlonedeljnog u kojem je, između ostalog stajalo, da se Dimitrije LJotić „brinuo o redu u Srbiji“, da je imao „jedinice visokog morala“, da je „osuđivao pogrome Jevreja“, da je dobar deo srpskih masona „spasao iz logora“

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend