13. feb 2020.

Sa naslovnica crne slutnje o koronavirusu, stručnjaci kažu – nema mesta panici

Epidemiološka situacija u Srbiji je uobičajena i dominira virus gripa, uverava epidemiolog Predrag Kon sa Instituta za javno zdravlje. Još jednom potvrđuje da koronavirusa u našoj zemlji nema i da se sprovode mere koje su u skladu sa zakonom, kao i temeljan zdravstveni nadzor nad međunarodnim putnicima.

Sa skoro svake naslovnice dnevnih novina građanima Srbije poručuje se da će koronavirus da pokori više od pola planete. Citiraju se kineski epidemiolozi koji upozoravaju na to da ako ne bude kontrolisan, virus će brzo da se proširi. Iz izjava naših stručnjaka zaključuje se da u Srbiji nema mesta panici. Kažu da za razliku od gripa, koronavirus za sada nije pokazao potencijal da izazove pandemiju.

„Mi u Srbiji možemo da tvrdimo da nemamo koronavirus u opticaju, zašto možemo da tvrdimo, zato što smo sve te slučajeve sa povišenom temperaturom, sa bilo kakvom sumnjom ispitali“, rekao je epidemiolog Predrag Kon.

Iako je utisak da se ništa ne radi, preduzima se ono što je za sada dovoljno, uverava Kon.

„Mi kad bismo imali koronavirus da se pojavi pojedinačni slučaj, istog momenta bi sve bilo zabarikadirano tamo gde se ti leče i istog momenta ne bi moglo da se priđe tom bolesniku bez korišćenja kompletne zaštitne opreme“, objasnio je Kon

Kako se takav virus ne bi širio i dovodio i do smrtnih slučajeva, da li bi preventiva bila odgovarajuća vakcina, pitanje je koje se postavlja od prvog dana njegove pojave. Bioinformatičar koji radi na Univerzitetu Notingam, upravo u Kini, kaže da bi pravljenje takve vakcine bilo besmisleno, jer će, tvrdi on, koronavirus da nestane.

„Neće biti prenosilaca i sad mi pravimo vakcinu protiv virusa koji ne postoji više u cirkulaciji, ali je jako važno da se razvije tehnologija za brzi razvoj vakcina koje će biti generalne, to se zovu „libraries“, biblioteke tih vektora i delova koji se koriste za vakcine, tako da to može brzo da se iskoristi“, navodi bioinformatičar Vladimir Brusić.

Za sada, može samo da se prati situacija, odnosno sprovodi zdravstveni nadzor na aerodromu nad svim međunarodnim putnicima.

„Tamo je sanitarni inspektor na aerodromu koji je zaštićen kada razgovara sa tom osobom koja ima povišenu temperaturu i donosi se odluka, odluka je ili da se on pušta, ako su svi podaci negativni i prati se dnevno njegovo stanje telefonom i to verujte mi, funkcioniše, a posebno funkcioniše kod kineskih državljana“, rekao je Kon.

U nekim zemljama to su „karantinske mere“, objašnjava Kon i dodaje da kod nas postoji jasna razlika od karantina. Budući da i vesti o karantinu izazivaju paniku, epidemiolog Insituta Batut podvlači da se u karantin stavljaju potpuno zdrave osobe, dok se zaraženi smeštaju u izolaciju.


Video prilogN1

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend