25. nov 2018.

Internetsku medijsku pismenost uvesti u programe formalnog obrazovanja

Sistem formalnog obrazovanja, iako složen i spor u reformama, može da doprinese obrazovanju učenika o internetskoj medijskoj pismenosti i zbog toga ga treba što pre uvesti u formalno obrazovanje u regionu, zaključeno je danas u Novom Sadu na Regionalnoj konferenciji "Mediji za građane, građani za medije".

Ocenjeno je da je neophodno ulaganje u formalno i neformalno obrazovanje nastavnika, kao i da digitalni mediji, informaciono-komunikacione tehnologije i internet treba više da se koriste za promociju internetske pismenosti.

„Ne smemo da se pomirimo s tezom da je internet otet od građana i da su ga preuzeli za širenje komercijalnih sadržaja i antidemokratskih ideja. Internet pripada građanima i on nam je potreban i za promociju internetske medijske pismenosti“, rekla je Brankica Petković iz Mirovnog instituta iz Ljubljane, koja je i regionalna koordinatorka projekta „Mediji za građane, građani za medije“.

Na konferenciji je ocenjeno da nedostaje uključivanje samih medija i novinara i ukazano da javni medijski servisi imaju obavezu da postanu centralni akteri u medijskoj zajednici u promociji medijske internetske pismenosti kroz sopstvene programe.

Konstatovano je i da, uprkos pojedinačnih pozitivnih primera strateškog pristupa razvoju internetske medijske pismenosti, vlasti u zemljama regiona čine samo „sporadične korake u vezi sa tom problematikom“.

Domaćin konferencije je Novosadska novinarska škola, a projekat je podržala Evropska unija.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend