11. jun 2020.

Bodrožić: Ambijent u kom rade novinari uvek bio neprijateljski i pogoršava se (VIDEO)

Predsednik NUNS Željko Bodrožić istakao je u Danu uživo da "imamo nepovoljnu situaciju već duži niz godina". "Ona nikada nije ni bila kod nas nešto posebno povoljna. Ambijent u kome rade novinari je uvek bio neprijateljski, nekad manje, nekad više. Poslednjih godina se to stanje pogoršava. Vidi se namera vlasti da kontrolišu još više one medije koje kontrolišu i da disciplinuju one koje ne kontrolišu", kaže on.

Nezavisno udruženje novinara Srbije je nagradu za istraživačko novinarstvo Dejan Anastasijević 2020, u kategoriji elektronskih medija, dodelilo Adamu Santovcu za dokumentarni film „Mega diplomac“ u produkciji TV N1.

Bodrožić kaže da iz godine u godinu imaju značajan broj priloga i tekstova koje novinari objavljuju i veoma kvalitetne.

„Žiri je zaista bio na mukama kako da izdvoji u svakoj kategoriji tri najbolja rada, a potom proglasi pobednika. Očigledno da su i ovog puta, zato smo i pohvalili Južne vesti i Mašinu, jer te manje lokalne redakcije ne mogu po mogućnostima da se mere sa velikim redakcijama. Ove godine smo i njih posebno pohvalili, jer istrajavaju u tom slobodnom, nezavisnom novinarstvu. Pomerili su teme na jednu stranu koje nisu bile toliko osvetljene, a to su radna prava, odnosno položaj radnika u Srbiji, to jako dobro rade i zato sam ponosan što su naši članovi“, kaže Bodrožić.

Adam Santovac je rekao da to što nagrada od ove godine nosi ime po Dejanu Anastasijeviću daje tom priznanju novu dimenziju.

„Najmanje iz dva razloga, to je ime koje se zaista često spominjalo još tokom mojih dana studiranja na FPN, a mene lično asocira na istrajnost. Ono što je bitno u svemu tome jeste da imamo čoveka koji je u doživeo u svojoj karijeri da ima bombu na prozoru stana i da se i pored toga ne povuče iz novinarstva. To treba da bude poruka svima nama koji se bavimo ovim poslom da istrajemo“, kaže Santovac.

Govoreći o svom dokumentarnom filmu „Mega diplomac“, kaže da uvek moguće epiloge nekog novinarskog dela deli na kratkoročne i dugoročne efekte.

Bodrožić ističe da imamo nepovoljnu situaciju već duži niz godina.

„Ona nikada nije ni bila kod nas nešto posebno povoljna. Ambijent u kome rade novinari je uvek bio neprijateljski, nekad manje, nekad više. Poslednjih godina se to stanje pogoršava. Vidi se namera vlasti da kontrolišu još više one medije koje kontrolišu i da disciplinuju one koje ne kontrolišu“, kaže on.

Ističe da su se ljudi, naročito u vremenu vanrednog stanja, okrenuli ka medijima koji su ih objektivno i pravovremeno informisali.

„Videli su mnogi da N1 nije neprijateljski medij, nego novinari koji žele da rade u javnom interesu, koji su kritički nastrojeni prema svakoj vlasti“, kaže on.

Govoeći o slučaju oduzimanja telefona novinarki KRIK Bojani Pavlović, kaže da nam to govori pre svega da je „Bojana izuzetno hrabra i žena i novinarka“.

„Pričali smo o tome da se mnogi ne bi usudili da uđu u leglo navijača i da ih otvoreno slikaju, mislim da ona i njene kolege i koleginice iz KRIK i istraživačkih medija svih ovih godina pokazuju izuzetnu hrabrost, znanje i upornost. To mi je prvi utisak, a drugi je da ovde očigledno očigledno policija ne postoji. Meni to da je on njoj vratio telefon govori o demonstraciji sile i moći, to kaže ‘pa i slikajte nas, ništa nam ne možete'“, kaže on.

Dodaje da su nezavisni novinari preuzeli ulogu „ne samo javnog servisa, nego i drugih institucija“.

„Ne možemo da sudimo i donosimo presude, ali možemo da otkrivamo“, kaže Bodrožić.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend