12. jul 2017.

Dragana Pećo: Ono što se dogodilo je zastrašujuće i nije isključeno da je pokušaj zastrašivanja mene kao istraživačke novinarke

Novinarki Mreže za istraživanja kriminala i korupcije (KRIK), Dragani Pećo prošloga je vikenda nepoznata osoba provalila u stan, izvijestili su tamošnji mediji. S obzirom na to da iz stana ništa nije ukradeno, a da se novinarka bavi istraživanjem prilično “osjetljivih” tema, njezine kolege i kolegice, kao i novinarska udruženja sumnjaju da se radi o pokušaju zastrašivanja.Urednik KRIK-a, Stevan Dojčinović za n1 je kazao da slučaj treba biti maksimalno ozbiljno ispitan, što god da je u pitanju s obzirom na to da je Pećo istraživačka novinarka i radi na ozbiljnim stvarima.

Što stoji iza ove provale te misli li da se radi o zastrašivanju, upitali smo Draganu Pećo.

Razlog upada u moj stan može biti povezan s poslom i zbog toga inzistiramo da nadležni organi koji se bave slučajem imaju to na umu. Nekoliko detalja koje smo zatekli nakon upada su čudni i nelogični da bi ih neki lopovi napravili. Na primjer, svo smeće iz kante je izvađeno, a ništa od vrjednijih stvari, poput laptopa i mobitela, nije ukradeno. Ništa bitno za posao nije bilo u stanu i u tom smislu priče na kojima radim i izvori nisu ugroženi. Ono što se dogodilo je zastrašujuće i nije isključeno da je pokušaj zastrašivanja mene kao istraživačke novinarke s obzirom na istraživanja krupnih slučajeva kriminala i korupcije kojima se bavim, Dragana Pećo za Fairpress.

Dodala je da policija intenzivno radi na slučaju te da očekuju i inzistiraju da što prije riješi ovaj slučaj. Hitno rasvjetljavanje ovog događaja zatražila su i tamošnja medijska udruženja koja sumnjaju da se radi o pokušaju zastrašivanja:

Imajući u vidu da iz stana ništa nije ukradeno, a da je KRIK u posljednje vrijeme objavio više

istraživačkih tekstova o političkim, ekonomskim i kriminalnim centrima moći, udruženja sumnjaju da je riječ o pokušaju zastrašivanja ove novinarke.

Usprkos postojanju Stalne radne grupe za sigurnost novinara u kojoj, osim novinarskih i medijskih udruženja, sudjeluju i visoki predstavnici Tužiteljstva i MUP, i posebnom mehanizmu za hitne reakcije institucija u ovakvim slučajevima, počinitelji su i dalje nekažnjeni, a broj napada i prijetnji novinarima eksponencijalno raste.

Podsjetimo, KRIK je do sada bio česta meta napada tabloida, posebice zbog otkrivanja imovine političara i drugih dužnosnika. Napadi, predvođeni Informerom, bili su najčešće usmjereni prema glavnom i odgovornom uredniku KRIK-a, Stevanu Dojčinoviću, o čemu je Fairpress ranije pisao. No, s prijetnjama na društvenim mrežama susretala se čitava redakcija pa i istraživačka novinarka Dragana Pećo, koja je još prošle godine povodom tih prijetnji u razgovoru za Fairpress ukazala na opasne uvjete u kojima rade istraživački novinari u Srbiji. Novinari i novinarke KRIK-a nedavno su za svoj rad nagrađeni prestižnom nagradom “Data journalism award” te je njihova baza političara proglašena najboljom bazom na svijetu.

Ovaj događaj samo je jedan u nizu sličnih pokušaja zastrašivanja novinara u Srbiji  kojima svjedočimo posljednjih tjedana; od  napada za vrijeme Vučićeve inauguracije u Beogradu, prijetnji i vrijeđanju novinara/ki u Medija Centru u Nišu do prijetnji smrću novinarki Mariji Vučić koja je izvijestila o tim prijetnjama. U svim dosadašnjim slučajevima prijetnji postupanje nadležnih organa nije bilo efikasno te je izostala reakcija institucija kako bi se zaštitili novinari i novinarke te obranilo pravo građana na objektivno informiranje. Nastavi li se takva praksa, ovakvih će zastrašivanja novinara i novinarki nažalost biti sve više i više.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend