20. jun 2018.

„Državni funkcioneri dele informacije o slučaju novinara Cvetkovića kršeći pretpostavku nevinosti“

Na sastanku medijskih i novinarskih udruženja sa Tužilaštvom i MUP-om ukazano na problem sa tim što informacije o slučaju novinara Stefana Cvetkovića sa javnošću ne dele predstavnici Tužilaštva, već različiti državni funkcioneri, a pomenut je i problem curenja informacija iz istrage, kaže Ilir Gaši iz Slavko Ćuruvija fondacije

Foto: FoNet, Nenad Đorđević

Predstavnici novinarskih i medijskih udruženja razgovarali su danas sa predstavnicima Tužilaštva i MUP-a o rešavanju hroničnih problema u vezi s obaveštavanjem javnosti, a koji su eskalirali i u slučaju otmice novinara Stefana Cvetkovića, izjavio je za Cenzolovku Ilir Gaši, programski direktor Slavko Ćuruvija fondacije i predstavnik Asocijacije onlajn medija na ovom sastanku.

On je potvrdio da su predstavnici MUP-a i Tužilaštva informisali učesnike sastanka o istrazi o nestanku Stefana Cvetkovića, ali je naveo da o tome ne može da govori javno.

„Svi učesnici sastanka izrazili su zadovoljstvo, kao i zahvalnost policiji zbog uspešno obavljene akcije u pronalaženju Stefana Cvetkovića, ali smo istovremeno ukazali i na probleme koji su se nakon toga pojavili. Ne smatram, međutim, da svrha ovakvih sastanaka treba da bude da se mi umirimo informacijama o istrazi, niti je poenta u tome da mi postanemo detektivi“, naglasio je Gaši.

„Ukazali smo na problem širenja poluinformacija i dezinformacija o tome kako je nestao, gde se nalazio i šta se nakon pronalaženja novinara Cvetkovića sa njim događalo, što je, kako je ocenjeno, prilično uznemirilo javnost. Ukazano je, takođe, na problem što informacije o slučajevima, kakav je bio s kolegom Cvetkovićem, sa javnošću ne dele predstavnici Tužilaštva, već različiti državni funkcioneri, da pri tom dolazi do kršenja pretpostavke nevinosti, a pomenut je i problem curenja informacija iz istrage“, naveo je Gaši.

Zatraženo je da Tužilaštvo u najskorijem roku izađe u javnost s kompletnom informacijom o slučaju kolege Cvetkovića, da se ubuduće s javnošću komunicira na otvoreniji način, te da se spreči curenje informacija iz istrage, rekao je sagovornik Cenzolovke.

Na pitanje kako su na te zahteve odreagovali predstavnici „druge strane“, Gaši je naveo da  predstavnici udruženja nisu dobili jasan odgovor o tome da li sve izneto predstavnici Tužilaštva i MUP-a smatraju problemima, pa ni da li će nešto preduzeti da se s takvom praksom prestane.

Osim Gašija, kao predstavnika AOM, na sastanku su učestvovali i Veran Matić (ANEM), Nedim Sejdinović (NDNV), Dragan Janjić (NUNS), Dušan Telesković (UNS), Marija Vukasović (NUNS) i Igor Aleksić (Udruženje novinara Vojvodine). Među predstavnicima MUP-a i Tužilaštva bili su Biljana Popović Ivković, državna sekretarka u MUP-u, i postupajući tužilac u slučaju Cvetković Tihomir Knežević iz Vršca.

Iako je današnji sastanak najavljen kao sastanak Stalne radne grupe za zaštitu novinara, Gaši je naglasio da je, zbog činjenice da je većina članova te grupe još krajem prošle godine zamrzla status nezadovoljna rezultatima njenog rada, preciznije reći da se radilo o sastanku predstavnika novinarskih i medijskih udruženja s predstavnicima MUP-a i Tužilaštva.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend