02. nov 2018.

Latinović: Njegoš i Kiš na meti zbog predizbornih aktivnosti

U medijima postoji strašan uticaj autocenzure, koja je gora nego cenzura jer je ona naš izbor, rekao je u Novom danu direktor Bitef teatra Milošem Latinovićem. On je rekao ida su velikani Njegoš i Kiš na meti zbog predizbornih aktivnosti za savete nacionalnih manjina, a da već sutra to neće biti tako.

Slobode, kaže latinović, ne zavise uvek od onoga koji je u prilici da ih omogući, nego i od nas da se za njih izborimo.

„U našoj sredini ima prilično autocenzure, koja je gora nego cenzura, jer je autocenzura naš izbor. Svi mi vagamo šta ćemo reći, uvek može neko da vam zameri“, rekao je on.

Kako kaže, stanje u medijima nije ni bolje ni gore nego nekad, od devedesetih imamo strašan uticaj autocenzure, a to čak nije ni do novinara, više je u uredničkom timu.

„Mislim da nema slobode u medijima, a struktura koja kontorliše medij, nije uvek politika, nekad je to i vlasnik, štampani mediji u Srbiji su pogodni za bilo kakvu manipulaciju jer nema para ni za osnovne troškove jednog medija“, smatra on.

Ipak, dodaje, možete pročitati različite stavove, pa ne možemo biti baš i nezadovoljni.

Velikani književnosti zaslužuju zaštitu

On je rekao i da se bez kulture ne može napraviti država, po tome će nas prepoznavati, a ne po nekim poslovima.

Upitan da li su Gorski Vjenac Petra Petrovića Njegoša i Peščanik Danila Kiša dela u kojima se iznosi mržnja prema muslimanima, on je rekao da su oni velikani naše književnosti.

Ovu temu je pre nekoliko dana pokrenuo u okviru kampanja za Bošnjačko nacionalno veće, narodni poslanik i predsednik Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić navodeći da Gorski Vjenac vređa Bošnjake.

„Mora da postoji otklon prema vremenu, moguće da je to utisak tog vremena kada ste imali susprotstavljene strane, prenet“, rekao je.

Latinović ocenjuje da su to „predizborne aktivnosti“, pa ti pisci smetaju sad jer je kampanja, ali mozda će sutra već, čim prođu izbori za nacionalne savete biti „u redu“.

„To su ozbiljne stvari, Njegoš i Kiš su velikani naše književnosti i zaslužuju zaštitu najviših instanci ove države, to je lektira, ljudi koji se javljaju u istoriji književnosti jednom u sto godina, ili nikada… treba reagovati jer to nije korektno“, zaključio je gost Novog dana.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend