„EU mora da progovori. Zahtevamo od EU da nastavi da dosledno i javno pomene ove razloge svaki put kad se sastaje sa predstavnicima srpskih vlasti, uključujući predsednika i da to javno iznesu“, rekli su članovi Misije na konferenciji za novinare, na kraju posete Srbiji.
Oni su od EU zahtevali i da „javno izjavi da neće nastaviti pregovore sa Srbijom o poglavlju 23 dok ne prestanu svi napadi na novinare i organizacije civilnog društva.
Članovi Misije koju čine predstavnici međunarodnih novinarskih udruženja ocenili su da u Srbiji, kada je reč o medijima, vlada kriza bez presedana koja zahteva brz odgovor. Oni su naveli su da su došli sa namerom da pokažu solidarnost sa novinarima i medijskim radnicima u Srbiji.
Tokom boravka u Srbiji sastali su se sa novinarima, predstavnicima medijskih udruženja, policije i tužilaštva, kao i sa predstavnicima OEBS, Saveta Evrope i delegacije EU, ali ne i sa državnim zvaničnicima Srbije.
Članovi Misije apelovali su da se zaustave svi javni napadi na novinare, posebno na one koji prate proteste.
Zahtevaju takođe da se prestane sa nelegalnim policijskim aktivnostima uključujući upade i pretresanje, a od predsednika Srbije da prekine ;upotrebu špijunskih softvera i da utiče da se takvi slučajevi procesuiraju.
Pozivamo na zaštitu novinara i snimatelja, da policija ubrza istrage krivičnih dela protiv novinara, pre svega u poslednjih meseci, zaključila je Međunarodna novinarska misija.
Novi rijaliti na Pinku pred presudu za ubistvo Slavka Ćuruvije: Ponižavanje žrtve i relativizacija tragedije novinara koga je ubila država
Žene koje su progovorile o seksualnom zlostavljanju: Kakve posledice ostavljaju senzacionalističko izveštavanje i javni sudski postupak?
Ubistvo u Ulici Slavka Ćuruvije
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.