29. mar 2018.

Rada Komazec i Dragana Zečević: Srpski novinari na KiM rade u ratnim uslovima

Novinarku lista „Jedinstvo“ Radu Komazec, novinarku „Večernjih novosti“ Draganu Zečević i snimatelja Radio-televizije Srbije Vladimira Milića u ponedeljak su, prilikom hapšenja direktora Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića u Kosovskoj Mitrovici, napali pripadnici specijalne jedinice policije Kosova ROSU. Rada Komazec i Dragana Zečević za UNS su opisale kako su ih napali policajci.

Rada Komazec: Dugim cevima i na novinare

U ponedeljak je u Kosovskoj Mitrovici viđen nezamislivi atak na uvaženu profesiju – novinarstvo.

Pratila sam sve okrugle stolove o unutrašnjem dijalogu o Kosovu i Metohiji, bilo da se održava na teritoriji centralne Srbije ili na Kosovu i Metohiji. To sam učinila i u ponedeljak u Kosovskoj Mitrovici, ne sluteći da ćemo moje kolege i ja biti meta brutalnog napada takozvanih specijalnih snaga ROSU, odnosno žrtve i svedoci njihove bezumne agresije.

Na tom nemilom događaju, nisam bila učesnik već samo novinar koji je došao da profesionalno obavi svoj novinarski zadatak i uhvati što više detalja radi informisanja javnosti.

Do zuba naoružani pripadnici ROSU uperili su u nas duge cevi, uz uvrede i prostačke psovke.

Izvadila sam pres legitimaciju i jasno im rekla na srpskom i albanskom jeziku da   sam novinar i nažalost, tako izazvala još žešću agresivnost i uvrede.

Krenula je salva uvreda i u jednom trentku pripadnik ROSU snažno me je gurnuo puškom. Zateturala sam se i pala. Na moju sreću, tu je stajalo parkirano vozilo, tako da sam pala unazad na haubu automobila.

[povezaneprice]

U taj mah me uhvatila za ruku koleginica iz „Večernjih novosti“ Dragana Zečević i pomogla da ustanem. Pobesneli specijalci nastavili su sa guranjem, psovkama i uperenim cevima, iako smo koleginica Zečević i ja neprestano mahale pres legitimacijama.

Imala sam na sebi zimsku jaknu i moje fizičke ozlede nisu jake, ali boli me odnos civilizovanog i demokratskog sveta prema nasilju i divljačkom prebijanju golorukog naroda i novinara.

Uz uperene puške neartikulisano su vikali i zverski udarali snimatelja RTS-a Vladimira Milića, koji je dobio ozbiljne povrede.

Gurali su novinare TV Most, lomili im kamere, a svi smo bili samo na radnom zadatku.

Nisu prestajali da psuju mene, koleginicu Zečević i nekoliko snimatelja i dok su vukli Marka Đurića prema transporteru, jer smo bili istrajni u obavljanju svog posla i želji da prenesemo javnosti istinu o nasilju i teroru takazvanih specijalnih kosovskih snaga.

Čemu Međunarodno humanitarno pravo, čemu konvencije o zaštiti novinara? Na teritoriji Kosova i Metohije koje stremi da postane deo Evrope, srpski novinari rade u ratnim uslovima i bivaju često izloženi verbalnim i fizičkim napadima. Dokle više…

Dragana Zečević: Tortura kosovske policije prema novinarima

Akcija kosovske policijske specijalne jedinice Rosu bila je zaista brutalna i torturu koju su primenili prilikom Đurićevog hapšenja, sprovodili i prema novinarima koji su pratili događaj sa lica mesta.

Jer uperiti duge cevi u novinare u 21. veku, odraz je ne samo nedemokratskog društva, već divljačkog ponašanja prema novinarima kojima bi, kao što je poznato, po svim konvencijama, trebalo biti dozvoljeno da prate i ratne događaje i da pri tom ne budu meta.

Da je postupak kosovskih policajaca prema srpskim novinarima neviđeno divljaštvo, potvrđuje i to što su brutalno pretukli kolegu snimatelja RTS-a Vladimira Milića kojem su pri tom i bacili kameru. Prilikom odvođenja direktora Đurića i ostale novinare koji su pokušavali da snime taj bezumni čin, pratili su uprtih cevi i vređali pogrdnim izrazima na albanskom jeziku.

U jednom trenutku, dok su gurali novinare, koji su hteli da snime Đurićevo odvođenje, odnosno hapšenje, iz Mitrovičkog dvora gde je bila u toku debata na temu unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji, odgurnuli su i koleginicu Radu Komazec, koja je pala na automobil. Gurali su i mene i ostalih nekoliko kolega, hodajući sa uprtim cevima prema nama.

Čitav događaj je samo na žalost odraz stanja u kojem Srbi na Kosovu i Metohiji žive poslednjih devetnaest, dvadeset godina od dolaska Međunarodne zajednice, koja juče nije imala ni volje ni želje da se oglasi da barem osudi, a kamoli spreči nemile scene ne samo prema srpskim predstavnicima, već i prema novinarima koji su profesionalno obavljali svoj posao.

Kako je pretučen snimatelj RTS-a

Vladimir Milić koga su napali specijalci Kosovske policije tokom akcije u Kosovskoj Mitrovici opisao je za portal RTS-a kako je izgledao napad.

Snimatelj RTS-a je na početku akcije ispred Mitrovačkog dvora bio između ljudi kojisu se okupili na ulazu u zgradu i pripadnika kosovske policije.

„Prvi biber sprej policajac je poprskao meni u lice“, istakao je Milić.

Kako je rekao, tada su počele da padaju šok-bombe i kada se masa razišla, policajci su ušli u zgradu a on je krenuo za njima.

„Počeo sam da snimam šta se dešava. U uglu je bio Marko Đurić. Grupa policajaca je sa oružjem krenula ka njemu i ja sam pošao za njima“, naveo je Milić.

Dodaje da se jedan od policajaca okrenuo i da je, kada ga je ugledao, počeo da ruši stative i kamere.

„Osetio sam udarac i posle toga mi je neko izbio kameru iz ruku. Ja sam bio dole. Par puta su me udarili, ne znam čime. Dok sam bio na zemlji, bukvalno me je čovek odvukao sa strane i neko je šutnuo kameru“, opisao je Milić.

Njemu je ukazana pomoć u sanitetskom vozilu gde su mu isprane oči od suzavca a dodao je da će kasnije verovatno otići do bolnice.

Kosovska policija je u Kosovskoj Mitrovici uhapsila direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića. On je nakon privođenja prekršajnom sudiji sproveden do Merdara, gde je prešao na teritoriju centralne Srbije.

Izvor: RTS

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend