13. feb 2017.

Danas je Svetski dan radija

13. februar širom planete se obeležava kao Svetski dan radija. Unesko je proglasio ovaj praznik da bi promovisao radio kao mediji i sve mogućnosti koje pruža.

Foto: Flickr / Renee Johnson

Foto: Flickr / Renee Johnson

Radio je medij koji dopire do najširih slojeva stanovništva i koji može učiniti mnogo za obrazovanje, kulturni i politički dijalog i pomoći ljudima u najrazličitijim životnim situacijama.

Svetski dan radija je Unesko utvrdio 2011. godine i to baš zato što je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun je, u obraćanju povodom Svetskog dana radija, istakao da radio zabavlja, obrazuje i informiše, a takođe pomaže da se popularišu demokratske promene u čitavom svetu, a u uslovima konflikta i za vreme krize radio postaje pojas za spasavanje za pogođeno stanovništvo.

U savremenom digitalnom svetu, radio ostaje najdostupniji medij koji može da se sluša u najudaljenijim uglovima planete. Za Unesko Ssvetski dan radija je svojevrsno priznanje koristi koju radio donosi čovečanstvu već više od stotinu godina.

Povodom Svetskog dana radija Unesko organizuje konferenciju u Parizu, odakle će sedam velikih međunarodnih emitera emitovati radio program.

Nikola Tesla je jedan od pronalazača radija, on je prvi predstavio principe radija i prenos signala na velike daljine.

1 komentar za: “Danas je Svetski dan radija

  1. Dejan R. Popovic, dipl. inz.

    Ostali smo i povodom ovog dana bez odgovora na pitanja: „Da li je, kad je i zasto je Radio Beograd prestao sa emitovanjem na srednjim talasima. Tako ne pise na stranicama: http://www.etv.rs/radio/st-i-kt, http://www.radiobeograd.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=71, http://www.radiobeograd.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=61, kao i ‘Politikinoj’ stranici ‘Radio i TV programi’?“.

    Odgovor na ta pitaanja moja malenkost, kao i sira javnost nije do danas dobila, iako i Radio Beograd i JP „Emisiona tehnika i veze“, kao i nadlezni organi drzavne uprave, dobro znaju da se radio-programi na ultrakratkin talasima – UKT (VHF FM) tesko primaju u brdsko-planininskim podrucjima nase zemloje i da u tim podrucjima mnoga stara i siromasna domacinstva imaju samo stare srednjetalasne – ST radio-prijemnike. Kompjuter, Internet i internet radio jesu za ta domacinstva samo mislene imenice.

    14. феб 2017. at 13:16

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend