24. jan 2024.

Denis Kolundžija kao petnaestogodišnji muzički kritičar: Ko to tamo zeva

Yugopapir podseća na duhovit tekst Denisa Kolundžije iz 1987. godine o dominaciji narodnjaka, ali i o dosadnim nastupima i šablon-pločama tada najpopularnijih jugoslovenskih pop-rok grupa

Izvor: Yugopapir / X @Yugopapir

Yugopapir, stranica koja se bavi pronalaženjem, obradom i čuvanjem članaka iz jugoslovenske štampe, podsetila je na tekst „Ko to tamo zeva” Denisa Kolundžije, koji je napisao sa – 15 godina.

Tekst tinejdžera-novinara objavljen je u somborskom omladinskom časopisu Pokret.

„Bio je to ‘humoristički’ pregled svih YU pop rock albuma ’87, napisan od strane jednog mladog 15-godišnjeg kritičara, koji se, eto, još pre 37 godina, žalio na dominaciju narodnjaka, uzdrmanu rock scenu i sve manje para koje omladina može da izdvoji za kupovinu omiljenih ploča”, piše Yugopapir na društvenoj mreži X i dodaje:

„Život će ubrzo usmeriti njegovu novinarsku karijeru u drugom pravcu, ali ostaje nedoumica u kom svojstvu i za koje novine bi možda pisao izveštaje sa domaćih i stranih rock koncerata, samo da je duži bio dan…”

Kada je ovaj tekst decenijama kasnije Denis video na njihovom sajtu, Yugopapir je objavio da je njegova reakcija bila je: „Neveraaaaaaaa :))”

Za neverovati je i koliko je taj petnaestogodišnjak imao razvijen muzički ukus, osećaj za humor i ironiju. Denis je napisao u uvodu:

„U iščekivanju 1988, s tugom mogu konstatovati da sam veoma srećan što se opraštam sa ’87. S tugom moram konstatovati da je Vesna Zmijanac prodala 400 hiljada ploča, da je Halid Bešlić izdao „live” album, a da su imena rokera daleko iza njih; s tugom moram konstatovati i da su me mnogi rokeri razočarali svojim šablon-pločama, dosadnim nastupanjima i loše prepričavanim tračevima…”

Onda bi u jednoj ili dve rečenice o pojedinim pločama rekao više nego mnogi stariji kritičari u traktatima. Evo primera:

BIJELO DUGME: Mramor, kamen i željezo (Diskoton/Kamarad)

Igrao se Brega rudara, pa našao ništa. Otišao je kući, isplakao se mami, sagradio još dve vikendice i objavio ploču. Kreka-Banović još nije zainteresovana.

Ceo Denisov tekst „Ko to tamo zeva” možete pronaći ovde.

Denis Kolundžija je rado govorio o svojoj ljubavi prema rokenrolu, Roling stonsi su u njegovim pričama zauzimali posebno mesto. Strastveno je prepričavao odlaske na koncerte Stonsa za svoj 18. i 50. rođendan. O tome je za nedeljnik NIN napisao tekst „Кako sam dva rođendana proslavio sa najvećim rokenrol bendom na svetu”, koji možete pročitati ispod na Fejsbuk stranici NIN-a.

Denis nije nastavio karijeru kao muzički kritičar, može se i iz ovih minijatura naslutiti zašto. Kao novinar se uglavnom  bavio  društvenim, političkim, a poslednjih godina posebno medijskim temama. Od 2017. godine radio je u Slavko Ćuruvija fondaciji i kao zamenik glavnog i odgovornog urednika Cenzolovke. Bio je dugogodišnji saradnik Nezavisnog društva novinara Vojvodine, a 2022. je dobio Godišnju nagradu ovog udruženja za najboljeg novinara. Strastveno je proučavao parlamentarizam u Vojvodini i celoj zemlji i izuzetno poznavao politički sistem, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama.

Preminuo je 21. januara 2024. u 52. godini života.

„Mi koji smo svaki dan sa njim radili, bili smo svedoci o kakvom se izuzetnom čoveku i novinaru radi, punom razumevanja i solidarnosti i sa neposrednim saradnicima i sa svim novinarima koji su imali problema zbog svog rada poslednjih godina”, objavila je tada Slavko Ćuruvija fondacija.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend