10. okt 2017.

Medijska istorija Kikinde: Kad je rečnik bio oštar, kritika neumoljiva

Mnoge zanimljive, naizgled male priče čine istoriju jednog grada. U istorijskom kolažu Kikinde sliku grada bojili su i upotpunili, između ostalih i - lokalni mediji.

Kroz specifične istorijske i društvene okolnosti ti hroničari svakodnevnog života najbolje su ilustrovali različite etape kroz koje su prolazili grad i ljudi koji ga čine. Iz današnje perspektive gotovo neverovatno zvuči podatak da je u Kikindi na samom početku 20. veka izlazilo čak osam nedeljnih listova i časopisa.

Vlasnik prve moderne štamparije u Kikindi Leopold Jokli pokrenuo je 1875. godine izdavanje lista – „Gross Kikindaer Zeintug“. Istorija štampe na srpskom jeziku za Kikinđane počinje 1884. godine sa listom „Sadašnjost“ koji je pokrenuo advokat Milan Petrović. Bila je to zanimljiva medijska konkurencija s početka 20. veka.

„Gotovo je neverovatan podatak, naročito za današnje vreme, da je u Kikindi, gradiću sa nešto preko 20.000 stanovnika, 1900. godine, na razmeđi 19. i 20. veka, izlazilo čak osam što nedeljnika, što mesečnika. Tadašnja štampa izlazila je na tri jezika – nemačkom, mađarskom i srpskom jeziku. Naravno, najviše štampe bilo je na srpskom jeziku“, kaže Vladislav Vujin iz Narodnog muzeja Kikinda.

Novinarski rečnik bio je oštar, kritika neumoljiva, a zanimljivo je da ni jedan list nije izlazio sa podatkom o tiražu. Borba za opstanak na tržištu odvijala se, kao i danas – kroz oglasni prostor.

U Istorijskom arhivu sačuvani su fragmenti štampe s kraja 19. i početka 20. veka, dok su kompletna izdanja novije štampe arhivirana i digitalizovana. Vredna građa za buduće istraživače.

U drugoj deceniji 21. veka, u eri interneta, društvenih mreža, tzv. građanskog novinarstva, medijska slika i na lokalu poprima potpuno drugačije obrise. Da li bolje, pod velikim je znakom pitanja.

Ali, to je neka druga priča.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend